Մինսկի խումբը ԼՂՀ-ն դիտարկում է որպես երեք միավոր. Քաղաքագետ
«Ջեյմս Ուորլիքի առաջարկներին միանգամից դրական արձագանքեց Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն, իսկ հայկական կողմերը հայտնեցին իրենց զուսպ անհամաձայնությունը»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումներին՝ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա նշեց, որ Մինսկի խումբը այժմ ԼՂՀ-ն դիտարկում է ոչ թե որպես մեկ միավոր, այլ որպես երեք միավորում.
«Մինսկի խմբի համանախագահները վերջին իրենց տարածաշրջանայից այցից հետո հայտարարեցին, որ իրենք այցելեցին Արցախ, Լաչին և Քարվաճառ: Արցախը հստակ իր դիրքորոշումը հայտնեց Մինսկի խմբի այս դիրքորոշմանը՝ նշելով, որ տարածքային զիջումներ Արցախի կողմից չի լինելու»,- հիշեցրեց քաղաքագետը:
Հ.Մելիք-Շահնազարյանը նշեց, որ Ջեյմս Ուորլիքի փորձարարությունները և հայտարարությունները ավելի բարդացրեցին ղարաբաղյան բանակցային գործընթացը, և այժմ իրավիճակը ավելի խճճված է, քան կազանյան հանդիպումից հետո:
«Մինսկի խմբի համանախագահողների տարբեր դիրքորոշումները պայմանավորված են Արևմուտք-Ռուսաստան հակամարտությամբ՝ կապված ուկրաինական ճգնաժամի հետ»,- բացատրեց քաղաքագետը:
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ-ը ցանկանում է խաղաղապահ զորքեր ներգրավել տարածաշրջանում՝ Արցախում, և Ուորլիքի հայտարարությունը միտված էր այդ գործընթացը արագացնելու:
«Մինսկի խմբի երկրները տարբեր տեսակի ճնշումներ են գործադրելու ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի վրա՝ իրենց շահերից ելնելով»,- նշեց Հ.Մելիք-Շահնազարյանը:

Political scientist: US wants deployment of peacekeepers in Karabakh
In his words, at the current stage the OSCE Minsk Group views the Nagorno Karabakh Republic as three elements, not as one element.
“At the conclusion of their latest regional trip, the Co-chairs declared they had visited Artsakh, Lachin and Karvachar. Artsakh expressed its clear-cut stance in connection with the OSCE Minsk Group’s position by saying that there will be no territorial concessions on the part of Karabakh,” the political scientist said.
According to him, James Warlick’s statements complicated the negotiating process and now the situation is more confused than after the Kazan meeting.
“The Co-chars’ different approaches are conditioned by the West-Russia confrontation due to the Ukraine crisis,” Melik-Shahnazaryan noted.
In his words, the United States wants deployment of peacekeeping forces in the region, in Artsakh, and the statements of James Warlick are aimed at accelerating that process.
“Being guided by their own interests, the Co-chair states of the Minsk Group put various kinds of pressure on the Karabakh conflicting parties”, the political scientist stressed.