Իրանի դեսպանը` Բաքվում գործող ազգայնական խմբերի գործունեության մասին
«Իրանի արտաքին քաղաքականության կարևոր նպատակներից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն է»,-այդ մասին իրանական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպան Մոհսեն Փաքայինը:
Դեսպան Փաքայինը Թավրիզում Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցչությունում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով Ադրբեջանում գործունեություն ծավալող ազգայնական խմբավորումներին, մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանում գործող ազգայնական խմբերի գործունեությունն ամբողջությամբ գտնվում է մեր ուշադրության կենտրոնում. Դրանց անդամների քանակը չի գերազանցում 50-ը, հետևաբար այդ խմբավորումների՝ Իրանի ազգային անվտանգության դեմ ուղղված քայլերը Թեհրանին չեն անհանգստացնում»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ Իրանի դեսպանը նշել է. «Իրանի արտաքին քաղաքականության կարևոր նպատակներից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն է. Անկասկած, տարածաշրջանի անվտանգությունն Իրանի համար մեծ կարևորություն ունի»:
Իրանի դեսպանը, անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններում ժամանակ առ ժամանակ նկատվող լարվածությանը, նշել է, որ Իրան-Ադրբեջան հարաբերությունների սառեցման պատճառներից մեկը 2012թ. Բաքվում անցկացված «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթն էր:

Посол Ирана о деятельности националистических группировок в Азербайджане
Одной из важнейших целей внешней политики Ирана является урегулирование карабахского конфликта. Как передает иранское информационное агентство «ИРНА», об этом заявил посол ИРИ в Азербайджане Мохсен Пак Айин.
Посол Пак Айин в беседе с журналистами в представительстве МИД Ирана в Тебризе, обратившись к деятельности националистических группировок в Азербайджане, отметил: «Деятельность действующих на территории Азербайджана националистических группировок полностью находится в центре нашего внимания. Число членов этих группировок не превышает 50, соответственно шаги этих группировок, направленные против национальной безопасности Ирана, не вызывают обеспокоенности у Тегерана».
Что касается процесса урегулирования карабахского конфликта, посол ИРИ отметил: «Одной из важнейших целей внешней политики Ирана является урегулирование карабахского конфликта. Обеспечение региональной безопасности, безусловно, крайне важно для Ирана».
Посол Пак Айин, обратившись к наблюдающемуся время от времени напряжению в ирано-азербайджанских отношениях, отметил, что одной из причин охлаждения отношений между Ираном и Азербайджаном стало проведение в 2012 году песенного конкурса «Евровидение» в Баку.