Տեղի է ունեցել ՀՀ Նախագահի մրցանակների հանձնման արարողությունը
ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2013 թվականի մրցանակների հանձնման արարողությունը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Մի շարք բնագավառներում ներդրած նշանակալի ավանդի համար շնորհված մրցանակները՝ համանուն վկայագիրը և դրամական պարգևը, մրցանակակիրներին հանձնել են Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և «Ռոբերտ Պողոսյան և որդիներ» հիմնադրամի նախագահ, սփյուռքահայ բարերար Ժան Պողոսյանը: Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է մրցանակի արժանացածներին, նոր հաջողություններ մաղթել նրանց հետագա գործունեության ընթացքում: Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Պողոսյան ընտանիքի հետ միասին` «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հովանու ներքո արդեն տարիներ շարունակ փորձ է արվում վերհանել Հայաստանի գիտական, կրթական, մշակութային կյանքի լավագույն ձեռքբերումները: Այդ համատեքստում Սերժ Սարգսյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ այս գործընթացի շրջանակներում հատուկ ուշադրություն է դարձվում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ուսումնասիրության աշխատանքներին, ինչպես նաև հայ երիտասարդների ստեղծագործական ձգտումներին:
«Յուրաքանչյուր մրցանակ կարևոր առաքելություն ունի կատարելու: Ինչպես այս, այնպես էլ այլ մրցանակներն աշխատանքի հրապարակային ճանաչման միջոց և ձև են: Իսկ դա կարևոր է, քանի որ ստեղծագործողին հնարավորություն է տալիս համոզվելու, որ իր կատարած աշխատանքը գնահատվել է հանրության կողմից և հասել հասցեատերերին:
Յուրաքանչյուր ստեղծագործող իր գործը փորձում է ուղղել հավերժությանը: Աշխատանքը մարդուն այս աշխարհում հատկացված կարճ ժամանակահատվածը գերազանցելու, ասելիքը գալիք սերունդներին փոխանցելու կարևոր միջոց է: Սակայն ոչ պակաս կարևոր է ժամանակակիցների հետ երկխոսությունը: Այս առումով անկեղծորեն ցանկանում եմ, որպեսզի մրցանակակիրները կանգ չառնեն ձեռքբերված հաջողությունների վրա:
Սրտանց մաղթում եմ ձեզ, որպեսզի լինե՛ք արդյունավետ և նոր ստեղծագործական թռիչքներ արձանագրեք ձեր աշխատանքում: Հուսով եմ, որ ոգեշնչումը երբեք ձեզ չի լքելու, իսկ ձեր հետևողական ու նվիրված աշխատանքը գիտական, կրթական և մշակութային նոր հաջողություններ է բերելու Հայոց աշխարհին:
Առանձնահատուկ խորհուրդ կա նրանում, որ Հայոց ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելից մուտք գործելով՝ մենք ճանաչում ենք իսրայելցի գիտնական, պատմաբան Յահիր Աուրոնի վաստակը «Ցեղասպանության ճանաչման գործում նշանակալի ավանդ ներդնելու» անվանակարգով:
Հրեա ժողովրդի մեծագույն ներկայացուցիչներից շատերը միշտ հաղորդակից են եղել հայ ժողովրդի ցավին ու ողբերգությանը: Հնարավոր չէ թվարկել բոլոր այն նշանավոր հրեա մտավորականներին, ովքեր անդրադարձել են Հայոց ցեղասպանությանը: Բայց երկու անուն անպայման պետք է նշեմ:
Առաջինը, ավստրիացի հրեա Ֆրանց Վերֆելն է, ով իր «Մուսա լեռան քառասուն օրը» վեպով զգուշացնում էր, թե ինչ արհավիրք է սպասում Եվրոպայի հրեաներին: Երբեմն գեղարվեստական մտածողության մարդիկ գիտնական¬ներից շատ առաջ են անցնում:
Երկրորդը, լեհ հրեա Ռաֆայել Լեմկինն է: Իրավաբան-գիտնական լինելով՝ նա ստեղծեց «ցեղասպանություն/գենոցիդ» եզրույթն ու դարձավ Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժելու մասին 1948-ի ՄԱԿ-ի Կոնվենցիայի հիմնադիր հայրը: Պատահական չէ, որ Լեմկինն ասում էր, թե այդ աշխատանքը կատարելիս՝ նա մտովի անդրադառնում էր երկու համաշխարհային պատերազմների ընթացքում հայերի և հրեաների ապրած աղետներին:
Դուք, հարգելի՛ պարոն Աուրոն, Ձեր աշխատանքով, կանգնում եք Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար այդ երկու նվիրական մարդկանց հետ նույն շարքում: Դուք՝ Ձեր ողջ գիտական վաստակով, պայքարում եք Հայոց ցեղասպանության ուրացման դեմ: Ես շատ ուրախ եմ, որ Իսրայելի և հրեական սփյուռքի ներկայացուցիչները պայքարում են Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար: Շատ լավ է, որ չնայած բոլոր դժվարություններին, Դուք չեք հրաժարվում Ձեր նախորդների վեհ գաղափարներից:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիդ: Մաղթում եմ քաջառողջություն, ցանկանում եմ, որպեսզի ձեր հետագա գործունեությունը նշանավորվի նոր ձեռքբերումներով: Մաղթում եմ խաղաղություն ձեզ և ձեր ընտանիքներին ու հարազատներին, ինչպես նաև նոր նշանակալի գործեր՝ հանուն Հայաստանի, հայ ժողովրդի և ողջ մարդկության»,-մրցանակակիրներին ուղղված իր խոսքում ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

В Ереване состоялась церемония вручения премии президента Армении за 2013
В резиденции президента Армении Сержа Саргсяна сегодня состоялась церемония вручения премий Президента Республики Армения за 2013 год. Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
Присужденные за внесенный в ряд сфер значительный вклад премии – одноименные сертификаты и денежное вознаграждение, лауреатам вручили президент Серж Саргсян и президент фонда «Роберт Погосян и сыновья», меценат из армянской диаспоры Жан Погосян.
Серж Саргсян поздравил удостоившихся премий, пожелал им новых успехов в дальнейшей деятельности.
Глава государства отметил, что вместе с семьей Погосянов, под патронатом всеармянского фонда «Айастан» уже многие годы делается попытка выявить лучшие достижения научной, образовательной, культурной жизни Армении. В данном контексте Серж Саргсян отметил важность того обстоятельства, что в рамках этого процесса особое внимание уделяется работам по международному изучению Геноцида армян, а также творческим устремлениям армянской молодежи.
«Каждой премии предстоит выполнить важную миссию. Как эта, так и другие премии являются средством и формой публичного признания работы. А это важно, поскольку дает занимающемуся творчеством возможность убедиться, что выполненная им работа оценена обществом и дошла до адресатов.
Каждая творческая личность пытается направить свое дело в вечность. Труд является важным средством, чтобы превысить отведенный человеку в этом мире короткий период времени, передать свое слово грядущим поколениям. Однако не менее важен диалог с современниками. В этом смысле искренне желаю, чтобы обладатели премий не останавливались на достигнутых успехах», - заявил президент С.Саргсян.
Глава государства выразил надежду, что последовательная и преданная работа обладателей премии принесет новые научные, образовательные и культурные успехи Армянскому миру.
«Особый символ есть в том, что вступая в столетнюю годовщину Геноцида армян, мы признаем заслуги израильского ученого, историка Яхира Аурона в номинации «За значительный вклад в дело признания Геноцида армян».
Многие из величайших представителей еврейского народа всегда были небезучастны к боли и трагедии армянского народа. Невозможно перечислить всех тех видных представителей еврейской интеллигенции, которые обращались к теме Геноцида армян. Но два имени я обязательно должен упомянуть.
Первое – австрийский еврей Франц Верфель, который своим романом «Сорок дней Муса-дага» предупреждал, какое бедствие ожидает евреев Европы. Иногда люди с художественным мышлением намного опережают ученых.
Второе – польский еврей Рафаэль Лемкин. Будучи ученым-юристом, он создал термин «геноцид» и стал отцом-учредителем Конвенции ООН 1948-го о предупреждении преступления геноцида и наказании за него. Не случайно, что Лемкин говорил, что при выполнении этой работы он мысленно обращался к катастрофам, пережитым в ходе двух мировых войн армянами и евреями.
Вы, уважаемый господин Аурон, Вашей работой становитесь в один ряд с этими двумя дорогими для Армении и армянского народа людьми! Вы всеми своими научными заслугами боретесь против забвения Геноцида армян. Я очень рад, что представители Израиля и еврейской диаспоры ведут борьбу за международное признание Геноцида армян. Очень хорошо, что несмотря на все трудности, Вы не отказываетесь от возвышенных идей Ваших предшественников», - сказал глава армянского государства.
Президент Армении вновь поздравил всех лауреатов, пожелав им крепкого здоровья, новых достижений в дальнейшей деятельности. «Желаю мира вам и вашим семьям и родным, а также новых знаменательных дел – во имя Армении, армянского народа и всего человечества», - отметил президент Серж Саргсян.