Կարեն Փոլադյան. Վարդան Պետրոսյանի գործով թագմանիչները նախազգուշացվել են
Դերասան Վարդան Պետրոսյանի գործով դատավարության ժամանակ կատարված անորակ թարգմանության համար խիստ նախազգուշացում է տրվել: Այս մասին այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում` 2013 թ. պետբյուջեի կատարողականի քննարկման ընթացքում ասաց ՀՀ դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Փոլադյանը` ի պատասխան ՀՀԿ խմբակցության անդամ Խոսրով Հարությունյանի հարցին:
Խ. Հարությանը, մասնավորապես, ասել էր, որ «շատ խորթափանց պետք չէր լինել՝ հասկանալու համար, որ թարգմանիչը բացարձակապես չէր տիրապետում մասնագիտական բառապաշարին և արդյոք հնարավոր չէ՞ր թարգմանությունների ծառայության համար Դատական դեպարտամենտին հատկացված 15 մլն դրամն օգտագործել դատական գործընթացի արդյունավետությունը երաշխավորող թարգմանիչների կողմից, ի՞նչ սկզբունքով ենք նրանց ընտրում:
Ի պատասխան՝ Կ. Փոլադյանն ասաց, որ յուրաքանչյուր տարվա սկզբին հայտարարվում է ծառայությունների մատուցման մրցույթ, ինչը կատարվել է նաև 2014 թ. և հաղթել է «Վի գրուպ» ընկերությունը:
Անդրադառնալով Վ. Պետրոսյանի գործով դատավարության ժամանակ թարգմանությանը, նա ասաց, որ այդ կապակցությամբ դատավորը համապատասխան գրություն է ուղարկել Դատական դեպարտամենտի կենտրոնական մարմին:
«Եղել է տեխնիկական խնդիր: Թարգմանիչը տիրապետել է գրավոր տեքստի թարգմանությանը, սակայն բանավոր խոսքի հետ որոշ բարդություններ են եղել»,-ասաց Կ. Փոլադյանը:
Խ. Հարությունյանը ասաց, որ նախազգուշացում տալը բավարար չէ, քանի որ կարող են այդպես 15 մլն ծախսել, իսկ նա միայն հաճույք կստանա:
Հիշեցնենք, որ դատական նիստը ընդհատվել էր այն պատճառով, որ Վ. Պետրոսյանի ֆրանսիացի պաշտպան Մարի Լոզանի խոսքի հայերեն թարգմանությունը կատարվել էր ոչ պատշաճ կերպով:

The interpreters participating in a court hearing of the comedian Vardan Petrosyan ‘s case have received severe reprimands for poor interpretation into French. The Head of Armenia’s Judicial Department Karen Poladyan made this announcement in the Armenian parliament today, when responding to a question of deputy of Republican Party of Armenia (HHK) faction Khosrov Harutyunyan.
K. Harutyunyan said in particular that it was evident at the latest court sitting that the interpreter did not have a good command of French. He asked if 15 million drams allocated to the Judicial Departmnent can be used to hire good interpreters whose professionalism could ensure the efficiency of the trial.
Poladyan replied that annual contests of interpreters are held, and in 2014 Vi Group was announced the winner.
As for the interpretation during the trial of Vardan Petrosyan, Poladyan noted that the judge already sent a letter to the Judicial Department in this connection.
“It was a technical problem. The interpreter is fluent in written French, but has difficulty interpreting,” the Judicial Department head explained.
The HHK deputy noted that he considers a severe reprimand to be insufficient.
We would remind you that the court hearing of Vardan Petrosyan was adjourned as the interpreter could not interpret properly for Petrosyan’s French lawyer Marie Laure Dose.
Comedian, actor Vardan Petrosyan was arrested in November 2013 on charges of causing a road accident that killed two people.