Սեյրան Օհանյան. Ոտնձգությունը եղել է հակառակորդի կողմից
Նախօրեին հայ դիրքապահները կարողացել են արժանի հակահարված տալ ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախոզական գործողությանը: Այս մասին այսօր Սարդարապատի հուշահամալիրում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանը.
Ս. Օհանյանն ընդգծեց, որ նման քայլեր հակառակորդը սովորաբար ձեռնարկում է որոշակի օրերին:
«Խոսել եմ ԼՂՀ պաշտպանության նախարարի հետ, ևս մեկ անգամ ուզում եմ հավաստիացնել, որ այս ոտնձգությունը եղել է հակառակորդի կողմից»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը՝ նշելով, որ մենք ունենք մեկ զոհ և վիրավորներ:
«Վիրավորների վիճակը բավարար է: Փառք ու պատիվ բոլոր տղաներին, որ պատրաստ են զոհել իրենց երիտասարդ կյանքը հանուն մեր երկրի անվտանգությանը»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Հիշեցնենք, այս գիշեր ժամը 02:55-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձը:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, ժամանակին հավաստանշելով հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը, դիմել են պատասխան գործողությունների և, նրանց պատճառելով նշանակալի կորուստ, հետ շպրտել ելման դիրքեր: Ըստ նախնական տվյալների՝ ադրբեջանական կողմը տվել է առնվազն երկու զոհ և մեկ վիրավոր: Ադրբեջանական գրոհայիններին դիմակայելու ընթացքում պաշտպանության բանակը ունեցել է մեկ կորուստ: Հակառակորդի դեմ ծավալված մերձամարտում զոհվել է ՊԲ զինծառայող, եֆրեյտոր, 1995թ. ծնված Էրիկ Վիլենի Գասպարյանը:

С.Оганян: Армянские военнослужащие дали адекватный ответ азербайджанцам
Армянские военнослужащие накануне дали достойный ответ на диверсионно-разведывательные действия подразделений ВС Азербайджана. Об этом заявил сегодня журналистам министр обороны Армении Сейран Оганян в Мемориальном комплексе Сардарапатской битвы.
Касаясь предпринятых противником в ночь с 27 на 28 мая диверсионно-разведывательных действий, Сейран Оганян подчеркнул, что азербайджанская сторона, как правило, предпринимает подобные действия в определенные дни.
«Я говорил с министром обороны НКР Мовсесом Акопяном, и еще раз хочу заверить, что это посягательство исходило со стороны противника», - заявил С.Оганян.
Глава Минобороны Армении отметил, что с армянской стороны есть одна жертва и раненые.
«Состояние раненых удовлетворительное. Честь и слава всем ребятам, которые готовы принести свою жизнь в жертву во имя безопасности нашей страны», - подчеркнул министр.
Напомним, этой ночью, около 02:55, в южном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана противник предпринял очередную попытку диверсионно-разведывательного проникновения.
Как сообщили в пресс-службе Минобороны НКР, передовые подразделения Армии обороны НКР, своевременно выявив продвижение отряда спецназначения азербайджанской армии, предприняли ответные меры, отбросив противника на исходные позиции.
Согласно сообщению, по предварительным данным, погибли, по меньшей мере, двое азербайджанских военнослужащих, еще один ранен.