Հ. Աբրահամյանն առանձնազրույց է ունեցել Բելառուսի վարչապետի հետ
Մինսկում կայանալիք ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստից առաջ Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն առանձնազրույց է ունեցել Բելառուսի վարչապետ Միխայիլ Մյասնիկովիչի հետ: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Բելառուսի վարչապետը շնորհավորել է Հովիկ Աբրահամյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և վերահաստատել Հայաստանի հետ համագործակցության շարունակական խորացման պատրաստակամությունը:
Երկու երկրների վարչապետները քննարկել են հայ-բելառուսական տնտեսական համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր: Հովիկ Աբրահամյանը և Միխայիլ Մյասնիկովիչը գոհունակություն են հայտնել երկկողմ պայմանավորվածությունների կատարման արդյունքներից: Զրուցակիցները բարձր են գնահատել հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը և կարևորել առևտրաշրջանառության ծավալի հետագա ավելացումը` առկա մեծ ներուժի լիարժեք իրացմամբ:
Վարչապետներ Աբրահամյանը և Մյասնիկովիչն անդրադարձել են Բելառուսից Հայաստան գյուղատնտեսական տեխնիկայի ներմուծման, Հայաստանից Բելառուս գյուղմթերքի արտահանման և առհասարակ տարբեր ոլորտներում` ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԱՊՀ շրջանակում գործակցության զարգացման հարցերի:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության շուրջ և գոհունակություն հայտնել այդ գործընթացի զարգացումից: Միխայիլ Մյասնիկովիչն ընդգծել է, որ Բելառուսն աջակցում է այդ ուղղությամբ Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերին:

Prime ministers of Armenia and Belarus discuss cooperation prospects
Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan met with Belarusian counterpart Mikhail Myasnikovich today in Minsk prior to the sitting of heads of governments of the Commonwealth of Independent States (CIS), according to the press service of Armenian government.
M. Myasnikovich congratulated Hovik Abrahamyan on his appointment as prime minister and reaffirmed his readiness to persistently deepen cooperation with Armenia.
The two prime ministers discussed issues on the agenda of Armenian-Belarusian economic cooperation. They expressed satisfaction with results of the implementation of bilateral agreements and appreciated the current level of relations, stressing the necessity to further increase the commodity turnover.
The sides also addressed issues related to imports of Belarusian farm machinery into Armenia and exports of Armenian farm produce to Belarus and the promotion of cooperation both in the bilateral format and within the CIS framework.
The interlocutors exchanges views on Armenia’s upcoming membership in the Customs Union and expressed satisfaction with the process. M. Myasnikovich stated that Belarus will support Armenia’s efforts in that direction.