Հ. Աբրահամյանն առանձնազրույց է ունեցել Բելառուսի վարչապետի հետ
Մինսկում կայանալիք ԱՊՀ մասնակից պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստից առաջ Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն առանձնազրույց է ունեցել Բելառուսի վարչապետ Միխայիլ Մյասնիկովիչի հետ: Այս մասին տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Բելառուսի վարչապետը շնորհավորել է Հովիկ Աբրահամյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և վերահաստատել Հայաստանի հետ համագործակցության շարունակական խորացման պատրաստակամությունը:
Երկու երկրների վարչապետները քննարկել են հայ-բելառուսական տնտեսական համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր: Հովիկ Աբրահամյանը և Միխայիլ Մյասնիկովիչը գոհունակություն են հայտնել երկկողմ պայմանավորվածությունների կատարման արդյունքներից: Զրուցակիցները բարձր են գնահատել հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը և կարևորել առևտրաշրջանառության ծավալի հետագա ավելացումը` առկա մեծ ներուժի լիարժեք իրացմամբ:
Վարչապետներ Աբրահամյանը և Մյասնիկովիչն անդրադարձել են Բելառուսից Հայաստան գյուղատնտեսական տեխնիկայի ներմուծման, Հայաստանից Բելառուս գյուղմթերքի արտահանման և առհասարակ տարբեր ոլորտներում` ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԱՊՀ շրջանակում գործակցության զարգացման հարցերի:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության շուրջ և գոհունակություն հայտնել այդ գործընթացի զարգացումից: Միխայիլ Մյասնիկովիչն ընդգծել է, որ Բելառուսն աջակցում է այդ ուղղությամբ Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերին:

Главы правительств Армении и Беларуси обсудили перспективы сотрудничества
Премьер-министр Армении Овик Абраамян провел сегодня в Минске до заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств (СНГ) встречу со своим белорусским коллегой Михаилом Мясниковичем. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Прмьер-министр Беларуси поздравил Овика Абраамяна с назначением на должность премьера и подтвердил готовность последовательного углубления сотрудничества с Арменией.
Главы правительств двух стран обсудили вопросы, касающиеся повестки армяно-белорусского экономического сотрудничества. Собеседники выразили удовлетворение результатами реализации двусторонних договоренностей и высоко оценили нынешний уровень отношений, подчеркнув необходимость увеличения дальнейших объемов товарооборота.
Премьер-министры двух стран обратились также к вопросу импорта в Армению белорусской сельскохозяйственной техники, экспорта армянской сельхозпродукции в Беларусь, активизации взаимодействия как в двустороннем формате, так и в рамках СНГ.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями вокруг членства Армении в Таможенном союзе и выразили удовлетворение ходом этого процесса. Михаил Мясникович подчеркнул, что Беларусь содействует реализуемым Армении в этом направлении усилиям.