Թուրքագետ. Մոսկվան ու Անկարան այս տարածաշրջանում միշտ մրցակիցներ են լինելու
Որքան Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող սանկցիաները շատանում են, այնքան Թուրքիան ավելի է փորձում իր դիրքերն ամրապնդել Ռուսաստանում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը.
«Թեև գնալով խորանում են ռուս-թուրքական տնտեսական հարաբերությունները, սակայն Մոսկվան ու Անկարան հասկանում են՝ իրենք առհավետ այս տարածաշրջանում մրցակիցներ են լինելու»,- ասաց թուրքագետը միաժամանակ ընդգծելով, որ մենք պետք է զգույշ լինենք, որ այդ համագործակցությունը չվերափոխվի հակահայկական քայլի:
«Ռազմավարական գործընկերն այն խաղացողն է, որն ունի գործընկերոջը անհամաձայնություն հայտնելու հնարավորություն որևէ քայլի նկատմամբ: Այսինքն՝ ՀՀ-ն պետք է ավելի ուղղամիտ կերպով խոսի ռուս գործընկերոջ հետ և սեղանին դնի բոլոր քայլերը»,- ասաց Արտակ Շաքարյանը:
Ինչ վերաբերվում է Արցախի հարցին՝ թուրքագետի կարծիքով՝ Ռուսաստանին այս հարցում ձեռնտու է «ո՛չ խաղաղություն, ո՛չ պատերազմ» իրավիճակը.

Shakaryan: Moscow and Ankara will remain eternal rivals in region
“The more sanctions the West imposes on Russia, the more Turkey tries to consolidate its position in that country,” expert on Turkey Artak Shakaryan told reporters today.
“Although economic relations of Russia and Turkey are deepening, both Moscow and Ankara realize that they will remain eternal rivals in the region. We should exercise caution so that this cooperation will not turn into an anti-Armenian move,” he said.
“The strategic partner is a player who has the opportunity to express disagreement with the partner’s some action or other. Armenia should speak more openly with its Russian partner,” Shakaryan noted.
According to him, the situation of neither peace nor war in the Karabakh problem is advantageous to Russia.