Թուրքագետ. Մոսկվան ու Անկարան այս տարածաշրջանում միշտ մրցակիցներ են լինելու
Որքան Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող սանկցիաները շատանում են, այնքան Թուրքիան ավելի է փորձում իր դիրքերն ամրապնդել Ռուսաստանում: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը.
«Թեև գնալով խորանում են ռուս-թուրքական տնտեսական հարաբերությունները, սակայն Մոսկվան ու Անկարան հասկանում են՝ իրենք առհավետ այս տարածաշրջանում մրցակիցներ են լինելու»,- ասաց թուրքագետը միաժամանակ ընդգծելով, որ մենք պետք է զգույշ լինենք, որ այդ համագործակցությունը չվերափոխվի հակահայկական քայլի:
«Ռազմավարական գործընկերն այն խաղացողն է, որն ունի գործընկերոջը անհամաձայնություն հայտնելու հնարավորություն որևէ քայլի նկատմամբ: Այսինքն՝ ՀՀ-ն պետք է ավելի ուղղամիտ կերպով խոսի ռուս գործընկերոջ հետ և սեղանին դնի բոլոր քայլերը»,- ասաց Արտակ Շաքարյանը:
Ինչ վերաբերվում է Արցախի հարցին՝ թուրքագետի կարծիքով՝ Ռուսաստանին այս հարցում ձեռնտու է «ո՛չ խաղաղություն, ո՛չ պատերազմ» իրավիճակը.

Шакарян: Москва и Анкара в регионе останутся вечными конкурентами
«Чем больше санкций применяет Запад в отношении России, тем больше Турция пытается укрепить свои позиции в этой стране», - заявил сегодня журналистам тюрколог Артак Шакарян.
«Хотя экономические отношения России и Турции углубляются, однако Москва и Анкара понимают, что в этом регионе они останутся вечными конкурентами. Мы же должны проявить осторожность, чтобы это сотрудничество не превратилось бы в антиармянский шаг», - сказал он.
«Стратегический партнер – игрок, который имеет возможность выразить несогласие в связи с тем или иным действием партнера. Армения должна более прямо говорить со своим российским партнером», - отметил А.Шакарян.