ԱԺ նախագահ. Լեռնային Ղարաբաղը չի մտնելու Մաքսային միություն
ԼՂՀ-ն չի մտնելու Մաքսային միություն, որովհետև իրավական տեսակետից այն աշխարհի կողմից ընդունված պետություն չէ: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
«Կոնկրետ այս դեպքում ԼՂՀ-ն Հայաստանի հետ է, և կարծում եմ, որ ավելի լավ պայմաններ են ստեղծվում` մեր հետագա խնդիրները լուծելու համար»,- ասաց ԱԺ նախագահը:
Հայաստանի համար ԼՂՀ-ն, Գ. Սահակյանի խոսքով, դիվանագիտության հիմնական թեման է, հոգևոր արժեքը, և ՀՀ-ն ԼՂՀ-ին վնասող որևէ քաղաքական գործընթացի, փոխհարաբերությունների չի մասնակցի:
«Որպես Հայաստանի մաքսային տարածք, բնականաբար, Ղարաբաղը նույն կարգավիճակով կլինի, ինչ որ այսօրվա գործառույթներն են: Այսինքն` այն պատկերը, որ Ղարաբաղում մաքսակետ կլինի և այլն, և այլն, նման խնդիրների չի կարող լինել»,- ընդգծեց խորհրդարանի ղեկավարը: Հարցին, թե իր ասածը չի նշանակո՞ւմ, որ ԼՂ-ն դե ֆակտո կմտնի Մաքսային միություն, իսկ դե յուրե` ոչ, Գ. Սահակյանը պատասխանեց. «Իհարկե: Նրա ամբողջ ապրանքաշրջանառությունը, ներդրումները, բոլորը… ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ղարաբաղում կլինեն»:
Ինչ վերաբերում է Նազարբաևի հայտարարությանը և ՀՀ Նախագահի լռությանը, ապա Գ. Սահակյանը կարծում է, որ Սերժ Սարգսյանը ճիշտ է արել, հակառակ դեպքում կնշանակեր, որ Նազարբաևի հայտարարարությունը կարևորվում է:

Г.Саакян: Нагорно-Карабахская Республика не войдет в Таможенный союз
Нагорно-Карабахская Республика не войдет в Таможенный союз, потому что с правовой точки зрения НКР является непризнанным государством. Об этом заявил сегодня журналистам спикер парламента Армении Галуст Саакян.
«Конкретно в этом случае НКР остается с Арменией, и, на мой взгляд, создаются более хорошие условия для решения наших дальнейших задач», - сказал спикер парламента.
По словам Г.Саакяна, НКР является для Армении ключевой темой дипломатии, духовной ценностью, и Армения в ущерб Нагорному Карабаху не будет участвовать в каком-либо политическом процессе, взаимоотношениях.
«В качестве таможенного пространства Армении, естественно, Карабах останется в том же статусе, что и сегодня. То есть, представление о том, что в Карабахе будет установлен таможенный пункт и т.д. – подобного быть не может», - подчеркнул председатель парламента.
На вопрос о том, означает ли сказанное, что Нагорный Карабах де-факто войдет в Таможенный союз, а де-юре нет, Галуст Саакян ответил: «Конечно. Весь его торговый оборот, инвестиции, все… в Карабахе будет так же, как и в Армении».
Что касается заявления Назарбаева и молчания президента Армении, то Галуст Саакян считает, что Серж Саргсян поступил правильно, в противном случае это означало бы, что заявлению президента Казахстана придается важность.