ԱԺ նախագահ. Լեռնային Ղարաբաղը չի մտնելու Մաքսային միություն
ԼՂՀ-ն չի մտնելու Մաքսային միություն, որովհետև իրավական տեսակետից այն աշխարհի կողմից ընդունված պետություն չէ: Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
«Կոնկրետ այս դեպքում ԼՂՀ-ն Հայաստանի հետ է, և կարծում եմ, որ ավելի լավ պայմաններ են ստեղծվում` մեր հետագա խնդիրները լուծելու համար»,- ասաց ԱԺ նախագահը:
Հայաստանի համար ԼՂՀ-ն, Գ. Սահակյանի խոսքով, դիվանագիտության հիմնական թեման է, հոգևոր արժեքը, և ՀՀ-ն ԼՂՀ-ին վնասող որևէ քաղաքական գործընթացի, փոխհարաբերությունների չի մասնակցի:
«Որպես Հայաստանի մաքսային տարածք, բնականաբար, Ղարաբաղը նույն կարգավիճակով կլինի, ինչ որ այսօրվա գործառույթներն են: Այսինքն` այն պատկերը, որ Ղարաբաղում մաքսակետ կլինի և այլն, և այլն, նման խնդիրների չի կարող լինել»,- ընդգծեց խորհրդարանի ղեկավարը: Հարցին, թե իր ասածը չի նշանակո՞ւմ, որ ԼՂ-ն դե ֆակտո կմտնի Մաքսային միություն, իսկ դե յուրե` ոչ, Գ. Սահակյանը պատասխանեց. «Իհարկե: Նրա ամբողջ ապրանքաշրջանառությունը, ներդրումները, բոլորը… ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ղարաբաղում կլինեն»:
Ինչ վերաբերում է Նազարբաևի հայտարարությանը և ՀՀ Նախագահի լռությանը, ապա Գ. Սահակյանը կարծում է, որ Սերժ Սարգսյանը ճիշտ է արել, հակառակ դեպքում կնշանակեր, որ Նազարբաևի հայտարարարությունը կարևորվում է:

G. Sahakyan: Nagorno Karabakh Republic will not join Customs Union
The Nagorno Karabakh Republic will not join the Customs Union because the NKR is an unrecognized state from a legal point of view, the Armenian parliamentary speaker Galust Sahakyan told journalists today.
“In this specific case the NKR remains with Armenia and I think that better conditions are being created for solution of our further tasks, “the speaker said.
In his words, the NKR is a key theme of Armenian diplomacy, a spiritual value, and Armenia will not participate in any political process, any relations to the detriment of Nagorno Karabakh.
“As a customs area of Armenia, Karabakh will naturally have the same status as it has today. In other words, the creation of a customs point, etc. in Karabakh is out of the question,” G. Sahakyan noted.
Asked whether his words mean that Nagorno Karabakh will de facto join the Customs Union, but it will not join the CU de jure, Galust Sahakyan replied: “Of course. All the commodity circulation, investment, everything in Karabakh will be the same as in Armenia”.
As regards Nazarbayev’s statement and the Armenian president’s silence, Galust Sahakyan believes that Serzh Sargsyan did the right thing as otherwise it would have meant that importance was attached to the Kazakh president’s statement.