Սերժ Սարգսյանը նախօրեին եղել է սահմանամերձ Ոսկեվան համայնքի մանկապարտեզում
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին աշխատանքային այցով մեկնել է Տավուշի մարզ: Հանրապետության Նախագահն այցելել է մարզի սահմանամերձ Ոսկեվան համայնքի նորակառույց մանկապարտեզ, ծանոթացել Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի ծրագրով կառուցված նախադպրոցական այդ հաստատության պայմաններին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Մանկապարտեզը նախատեսված է երկու խմբի՝ 50 երեխայի համար, ինչն այժմ բավարարում է գյուղի կարիքները. ներկայումս մանկապարտեզ է հաճախում 31 երեխա: Սերժ Սարգսյանը Հունիսի 1-ի՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ շնորհավորել է մանկապարտեզի սաներին, նրանց դաստիարակներին ու ծնողներին և ընդհանրապես բոլոր երեխաներին, դիտել օրվա առիթով սահմանամերձ Ոսկեվանի մանկապարտեզում կազմակերպված միջոցառումը:
Ոսկեվանում Նախագահը ծանոթացել է նաև այդ համայնքում, ինչպես նաև Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի այլ համայնքներում՝ Ոսկեպարում, Բաղանիսում, Բարեկամավանում, Կոթիում գազաֆիկացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին, որոնք իրականացվել են ՀՀ կառավարությանն առընթեր «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ԾԻԳ» ՊՀ-ի «Գյուղական կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում՝ 31.08.2012թ.-01.05.2014թ. ժամանակահատվածում: Պատասխանատուների հավաստմամբ, կատարվել են շուրջ 3.53 մլն ԱՄՆ դոլարի աշխատանքներ, անցկացվել է ավելի քան 66 կմ գազատար, որի արդյունքում ծրագրի շահառու են դարձել շուրջ 2300 պոտենցիալ բաժանորդ տնտեսություններ (նշված համայնքների գազաֆիկացման աշխատանքներն ընդգրկված են եղել ՀՀ Նախագահի 30.07.2008թ. ՆԿ-128-Ն կարգադրության միջոցառումների ժամանակացույցում): Նախագահին զեկուցվել է, որ վերոնշյալ շինարարական աշխատանքներն ավարտված են, ներկայումս կատարվում են շահագործման փաստագրման աշխատանքները, որոնք կավարտվեն 2014թ. հունիսին, և հաջորդ երեք ամիսների ընթացքում ծրագրերի պոտենցիալ շահառուների դիմումների համաձայն, կկատարվեն տնտեսությունների փաստացի միացումները։
2014թ. ընթացքում 2012-2013թթ. գազաֆիկացման ենթածրագրերում նախատեսվում են լրացուցիչ շինարարական աշխատանքներ՝ գազաբաշխիչ ցանցերի ընդլայնմամբ։ Ընդհանուր առմամբ, նախնական հաշվարկների համաձայն, նշված համայնքներում պահանջվում է կառուցել լրացուցիչ 11.38 կմ երկարությամբ գազատար՝ շուրջ 421,208 ԱՄՆ դոլար արժեքով։ Լրացուցիչ շինարարական աշխատանքների նախագծերի կատարումն ընթացքի մեջ է, իսկ շինարարական աշխատանքները կավարտվեն մինչև տարեվերջ։
Աշխատանքային այցի շրջանակներում Հանրապետության Նախագահը ներկա է գտնվել նաև Կողբ համայնքի Սբ. Հովհաննես նորակառույց եկեղեցու օծման արարողությանը, զրուցել համայնքի բնակիչների հետ՝ նրանց հուզող առաջնահերթ խնդիրների և հետաքրքրող հարցերի շուրջ:

Armenian President Serzh Sargsyan paid a working visit to Tavush province yesterday, according to the presidential press service. He visited the newly-built kindergarten in the border village of Voskevan and familiarized himself with the conditions in the kindergarten constructed under a program of Armenia’s Social Investment Fund. The kindergarten is envisaged for 50 children (two age groups). 31 kids currently attend it. Serzh Sargsyan congratulated the pupils, teachers and parents on International Children’s Day marked on June 1 and watched a performance by the kindergarten pupils.
The president then familiarized himself with work on the installation of a gas supply pipeline network in Voskevan and other communities of Noyemberian region – Voskepar, Baghanis, Barekamavan, and Koti. The work was done under the Rural Capacity Building Program by the Office for Implementation of Rural Area Economic Development Programs adjunct to the Armenian government in the period from 3 August 31, 2012 to May 1, 2014. Program executives say $3.53 million was spent to lay 66 km of gas pipeline. The program will benefit 2,300 households. They informed the president that construction work already finished and the exploitation documents will be ready in June 2014, while the work of connecting potential beneficiaries to the network will be done in the next three months.
Additional construction work on expansion of the gas distribution system will be implemented in 2014. According to preliminary estimates, 421,208 dollars’ worth of 11.38 km of gas pipeline is still to be built in the mentioned communities. Design work is underway, while construction will finish by late 2014.
The Armenian president also attended the consecration of St. Hovhannes Church in Koghb community. Following the ceremony he talked with community residents about their urgent problems.