Սերժ Սարգսյանը նախօրեին եղել է սահմանամերձ Ոսկեվան համայնքի մանկապարտեզում
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նախօրեին աշխատանքային այցով մեկնել է Տավուշի մարզ: Հանրապետության Նախագահն այցելել է մարզի սահմանամերձ Ոսկեվան համայնքի նորակառույց մանկապարտեզ, ծանոթացել Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի ծրագրով կառուցված նախադպրոցական այդ հաստատության պայմաններին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Մանկապարտեզը նախատեսված է երկու խմբի՝ 50 երեխայի համար, ինչն այժմ բավարարում է գյուղի կարիքները. ներկայումս մանկապարտեզ է հաճախում 31 երեխա: Սերժ Սարգսյանը Հունիսի 1-ի՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ շնորհավորել է մանկապարտեզի սաներին, նրանց դաստիարակներին ու ծնողներին և ընդհանրապես բոլոր երեխաներին, դիտել օրվա առիթով սահմանամերձ Ոսկեվանի մանկապարտեզում կազմակերպված միջոցառումը:
Ոսկեվանում Նախագահը ծանոթացել է նաև այդ համայնքում, ինչպես նաև Նոյեմբերյանի տարածաշրջանի այլ համայնքներում՝ Ոսկեպարում, Բաղանիսում, Բարեկամավանում, Կոթիում գազաֆիկացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին, որոնք իրականացվել են ՀՀ կառավարությանն առընթեր «Գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման ԾԻԳ» ՊՀ-ի «Գյուղական կարողությունների ստեղծում» ծրագրի շրջանակներում՝ 31.08.2012թ.-01.05.2014թ. ժամանակահատվածում: Պատասխանատուների հավաստմամբ, կատարվել են շուրջ 3.53 մլն ԱՄՆ դոլարի աշխատանքներ, անցկացվել է ավելի քան 66 կմ գազատար, որի արդյունքում ծրագրի շահառու են դարձել շուրջ 2300 պոտենցիալ բաժանորդ տնտեսություններ (նշված համայնքների գազաֆիկացման աշխատանքներն ընդգրկված են եղել ՀՀ Նախագահի 30.07.2008թ. ՆԿ-128-Ն կարգադրության միջոցառումների ժամանակացույցում): Նախագահին զեկուցվել է, որ վերոնշյալ շինարարական աշխատանքներն ավարտված են, ներկայումս կատարվում են շահագործման փաստագրման աշխատանքները, որոնք կավարտվեն 2014թ. հունիսին, և հաջորդ երեք ամիսների ընթացքում ծրագրերի պոտենցիալ շահառուների դիմումների համաձայն, կկատարվեն տնտեսությունների փաստացի միացումները։
2014թ. ընթացքում 2012-2013թթ. գազաֆիկացման ենթածրագրերում նախատեսվում են լրացուցիչ շինարարական աշխատանքներ՝ գազաբաշխիչ ցանցերի ընդլայնմամբ։ Ընդհանուր առմամբ, նախնական հաշվարկների համաձայն, նշված համայնքներում պահանջվում է կառուցել լրացուցիչ 11.38 կմ երկարությամբ գազատար՝ շուրջ 421,208 ԱՄՆ դոլար արժեքով։ Լրացուցիչ շինարարական աշխատանքների նախագծերի կատարումն ընթացքի մեջ է, իսկ շինարարական աշխատանքները կավարտվեն մինչև տարեվերջ։
Աշխատանքային այցի շրջանակներում Հանրապետության Նախագահը ներկա է գտնվել նաև Կողբ համայնքի Սբ. Հովհաննես նորակառույց եկեղեցու օծման արարողությանը, զրուցել համայնքի բնակիչների հետ՝ նրանց հուզող առաջնահերթ խնդիրների և հետաքրքրող հարցերի շուրջ:

Президент Армении с рабочим визитом посетил Тавушскую область
Президент Армении Серж Саргсян с рабочим визитом посетил вчера Тавушскую область. Как сообщили в пресс-службе президента, С.Саргсян посетил новопостроенный детский сад в приграничной общине Воскеван, ознакомился с условиями в этом дошкольном учреждении, построенном по программе Фонда социальных инвестиций Армении. Детский сад предусмотрен для двух групп – 50 детей, что сейчас удовлетворяет потребности села: в настоящее время детский сад посещает 31 ребенок. Серж Саргсян поздравил с 1-м июня – Международным днем защиты детей воспитанников детского сада, их воспитателей, родителей и вообще всех детей, посмотрел мероприятие, организованное по случаю этого дня в детском саду приграничного Воскевана.
В Воскеване президент ознакомился с работами, осуществленными в этой общине, а также в других общинах Ноемберянского региона – Воскепаре, Баганисе, Барекамаване, Коти в направлении газификации, которые осуществлены в рамках программы «Создание сельских возможностей» Государственного предприятия «Офис по реализации программ экономического развития сельских территорий» при правительстве в период 31.08.2012 – 01.05.2014 г. По уверению ответственных лиц, выполнены работы на сумму около 3,53 млн долларов США, проведено около 66 км газопровода, в результате чего бенефициарами программы стали около 2300 потенциальных хозяйств-абонентов (работы по газификации указанных общин были включены в график мероприятий распоряжения президента РП-128-Н от 30.07.2008г.). Президенту было доложено, что вышеуказанные строительные работы завершены, в настоящее время выполняются работы по документированию эксплуатации, которые завершатся в июне 2014 года, и в течение следующих трех месяцев, согласно заявлениям потенциальных бенефициаров программ, будут осуществлены фактические подключения хозяйств.
В течение 2014 года в подпрограммах газификации на 2012-2013гг. предусмотрены дополнительные строительные работы с расширением газораспределительных сетей. В общем и целом, согласно предварительным расчетам, в указанных общинах требуется построить дополнительно 11,38 км газопровода стоимостью около 421,208 млн долларов США.
Выполняются проекты дополнительных строительных работ, а строительные работы будут завершены до конца года.
В рамках рабочего визита президент республики присутствовал также на церемонии освящения новопостроенной церкви Сурб Ованнес в общине Кохб, побеседовал с жителями общины о волнующих их первоочередных проблемах и интересующих вопросах.