Արաբագետ. Ռազմական առումով այսօր Սիրիայում ամենալարված օրն է լինելու
Սիրիայում այսօր անցկացվող նախագահական ընտրություններում վերընտրվելու է գործող նախագահ Բաշար Ալ Ասադը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը՝ ընդգծելով, որ ռազմական առումով այսօր Սիրիայում ամենալարված իրավիճակն է լինելու.
«Հակակառավարական ուժերն ամեն կերպ փորձելու են տապալել ընտրությունները: Արևմտյան մի շարք երկրներ արդեն հայտարարել են, որ չեն ճանաչելու Սիրիայի ընտրությունները, քանի որ դրանք անցկացվում են քաղաքացիական պատերազմի պայմաններում: Չնայած սրան, երկրի տարածքում բացվել է 9601 ընտրատեղամաս, գրանցված ընտրողների թիվը 15,8 միլիոն է»,- ասաց Արմեն Պետրոսյանը:
Արաբագետի խոսքով՝ վերընտրվելով Բաշար Ալ Ասադը կհերքի այն մեղադրանքները, թե ինքը լեգիտիմ նախագահ չէ.
«Բաշար Ալ Ասադի վերընտրման հավանականությունը մեծ է նաև այն պատճառով, որ առաջադրված մյուս երկու թեկնածուները հանրությանն անծանոթ են, նրանց մասին սիրիացիներն իմացան միայն նախընտրական շրջանում»,- ասաց Արմեն Պետրոսյանը:
Ինչ վերաբերում է Սիրիայի հայ համայնքին՝ արաբագետի խոսքով այն մեծ ակտիվություն կդրսևորի.
«Միաժամանակ, քանի որ սիրիահայերի թիվը զգալիորեն պակասել է՝ նրանց ձայնը վճռորոշ չի կարող լինել»,- ասաց Արմեն Պետրոսյանը:

Армен Петросян: Асад будет переизбран на выборах президента в Сирии
Действующий президент Башар Асад будет переизбран на проходящих 3 июня в Сирии президентских выборах. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами востоковед Армен Петросян.
Он подчеркнул, что в Сирии сегодня ожидается самая напряженная ситуация в военном плане.
«Силы противника любым способом попытаются провалить выборы. Ряд западных стран уже заявили о том, что не признают выборы в Сирии, поскольку они проходят в условиях гражданской войны. Несмотря на это, на территории страны открылись 9601 избирательных участка, число зарегистрированных избирателей составляет 15,8 миллионов», - сказал А.Петросян.
По словам востоковеда, переизбравшись, Башар Асад опровергнет обвинения в том, что является нелегитимным президентом.
«Вероятность переизбрания Башара Асада большая также по той причине, что два других кандидата неизвестны общественности, о них сирийцы узнали только в предвыборный период», - отметил А.Петросян.
Что касается армянской общины Сирии, то, по словам востоковеда, она проявит большую активность. «Однако поскольку число сирийских армян уменьшилось, их голос не может быть решающим», - сказал Армен Петросян.