Արաբագետ. Ռազմական առումով այսօր Սիրիայում ամենալարված օրն է լինելու
Սիրիայում այսօր անցկացվող նախագահական ընտրություններում վերընտրվելու է գործող նախագահ Բաշար Ալ Ասադը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը՝ ընդգծելով, որ ռազմական առումով այսօր Սիրիայում ամենալարված իրավիճակն է լինելու.
«Հակակառավարական ուժերն ամեն կերպ փորձելու են տապալել ընտրությունները: Արևմտյան մի շարք երկրներ արդեն հայտարարել են, որ չեն ճանաչելու Սիրիայի ընտրությունները, քանի որ դրանք անցկացվում են քաղաքացիական պատերազմի պայմաններում: Չնայած սրան, երկրի տարածքում բացվել է 9601 ընտրատեղամաս, գրանցված ընտրողների թիվը 15,8 միլիոն է»,- ասաց Արմեն Պետրոսյանը:
Արաբագետի խոսքով՝ վերընտրվելով Բաշար Ալ Ասադը կհերքի այն մեղադրանքները, թե ինքը լեգիտիմ նախագահ չէ.
«Բաշար Ալ Ասադի վերընտրման հավանականությունը մեծ է նաև այն պատճառով, որ առաջադրված մյուս երկու թեկնածուները հանրությանն անծանոթ են, նրանց մասին սիրիացիներն իմացան միայն նախընտրական շրջանում»,- ասաց Արմեն Պետրոսյանը:
Ինչ վերաբերում է Սիրիայի հայ համայնքին՝ արաբագետի խոսքով այն մեծ ակտիվություն կդրսևորի.
«Միաժամանակ, քանի որ սիրիահայերի թիվը զգալիորեն պակասել է՝ նրանց ձայնը վճռորոշ չի կարող լինել»,- ասաց Արմեն Պետրոսյանը:

Armen Petrosyan: Assad will be reelected Syrian president
The current President Bashar Assad will be reelected in the presidential elections held in Syria on June 3, orientalist Armen Petrosyan told journalists today.
According to him, an extremely tense situation in a military sense is expected in Syria today.
“The forces of the enemy are trying to hinder the elections by any means. A number of Western countries already declared that they will not recognize the Syrian elections as they are being held amid civil war. Despite this fact, 9,601 polling stations opened in Syria, with 15.8 million voters being registered,” Petrosyan noted.
In his words, if reelected, Bashar Assad will refute claims that he is an illegitimate president.
“There is great likelihood that Bashar Assad will win also for the reason that the public does not know the two other candidates - the Syrians learned about them only in the pre-election period,” the orientalist said.
As regards the Armenian community in Syria, he said that the community displays activity. “But the number of Syrian Armenians declined so their votes cannot be decisive,” Armen Petrosyan said.