Հայաստանն առաջարկում է լայնացնել Լարսի այն հատվածը, որտեղ հոսքեր են լինում
Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարար, ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովի հետ: Զրույցի ընթացքում, մասնավորապես, քննարկվել է Վերին Լարսի սահմանային անցակետի որոշ հատվածների վերանորոգման հարցը: Այս մասին հայտնում են Կառավարության լրատվական բաժնից:
Կարևորելով Վերին Լարսի սահմանային անցակետի դերը հայ-ռուսական առևտրաշրջանառության գործում՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է լուծում տալ բնակլիմայական պայմանների հետևանքով հաճախակի առաջացող ձնակույտերի և սողանքների խնդրին, որոնք բացասաբար են ազդում բեռնափոխադրումների ծավալի վրա:
«Խնդիրն այստեղ տեխնիկական բնույթ է կրում: Կարծում եմ՝ կարելի է իրականացնել անցակետի ենթակառուցվածքի բարելավման ծրագիր: Առաջարկում եմ ուսումնասիրել տեղանքը և ճանապարհի լայնացումն այն հատվածներում, որտեղ հաճախակի հոսքեր են լինում: Կցանկանայի տեղեկացնել նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է ռուսական կողմի հետ համատեղ անմիջական մասնակցություն ունենալ շինարարական աշխատանքներին», - ընդգծել է վարչապետը:
Զրուցակիցների պայմանավորվածության համաձայն, Մաքսիմ Սոկոլովի առաջարկով՝ ռուսական կողմը կստեղծի աշխատանքային խումբ: Այն մեկ ամսվա ընթացքում ուսումնասիրություն կիրականացնի Վերին Լարսի անցակետում, որից հետո էլ կհստակեցվեն հետագա անելիքները:

Армения предлагает расширить дорогу на КПП Верхний Ларс
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня обсудил в ходе телефонного разговора с министром транспорта России, сопредседателем российско-армянской межправкомиссии Максимом Соколовым вопрос ремонтных работ на ряде участков пропускного пункта Верхний Ларс.
Как сообщили в пресс-службе правительства Армении, О.Абраамян отметил, что необходимо найти решение по предотвращению снежных завалов и оползней, что негативно влияет на объем грузовых перевозок между Арменией и Россией.
«Вопрос носит технический характер. Думаю, можно реализовать программу по улучшению инфраструктур КПП. Предлагаю изучить местность, и расширить дорогу на участках, где часто случаются оползни. Правительство Армении готово совместно с российской стороной принять непосредственное участие в строительных работах», - сказал премьер-министр Армении.
По предложению М.Соколова, будет создана рабочая группа, которая в течение месяца изучит местность на КПП Верхний Ларс, после чего будут приняты конкретные решения.