Հայաստանն առաջարկում է լայնացնել Լարսի այն հատվածը, որտեղ հոսքեր են լինում
Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի տրանսպորտի նախարար, ՀՀ և ՌԴ միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ռուսական կողմի համանախագահ Մաքսիմ Սոկոլովի հետ: Զրույցի ընթացքում, մասնավորապես, քննարկվել է Վերին Լարսի սահմանային անցակետի որոշ հատվածների վերանորոգման հարցը: Այս մասին հայտնում են Կառավարության լրատվական բաժնից:
Կարևորելով Վերին Լարսի սահմանային անցակետի դերը հայ-ռուսական առևտրաշրջանառության գործում՝ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է լուծում տալ բնակլիմայական պայմանների հետևանքով հաճախակի առաջացող ձնակույտերի և սողանքների խնդրին, որոնք բացասաբար են ազդում բեռնափոխադրումների ծավալի վրա:
«Խնդիրն այստեղ տեխնիկական բնույթ է կրում: Կարծում եմ՝ կարելի է իրականացնել անցակետի ենթակառուցվածքի բարելավման ծրագիր: Առաջարկում եմ ուսումնասիրել տեղանքը և ճանապարհի լայնացումն այն հատվածներում, որտեղ հաճախակի հոսքեր են լինում: Կցանկանայի տեղեկացնել նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է ռուսական կողմի հետ համատեղ անմիջական մասնակցություն ունենալ շինարարական աշխատանքներին», - ընդգծել է վարչապետը:
Զրուցակիցների պայմանավորվածության համաձայն, Մաքսիմ Սոկոլովի առաջարկով՝ ռուսական կողմը կստեղծի աշխատանքային խումբ: Այն մեկ ամսվա ընթացքում ուսումնասիրություն կիրականացնի Վերին Լարսի անցակետում, որից հետո էլ կհստակեցվեն հետագա անելիքները:

Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan had today a phone conversation with Russia’s Transport Minister, Co-chairman of the Russian-Armenian intergovernmental commission Maxim Sokolov to discuss repairs on several sections of Upper Lars border checkpoint, according to the press office of the Armenian government.
H. Abrahamyan stressed the need to find solutions for the prevention of landslides and avalanches, which negatively affect cargo transportation volumes between Armenia and Russia.
“It is a technical problem. I think we can implement a program to improve the border checkpoint’s infrastructure. I propose studying the terrain and widening the road at the sections where landslides occur. The Armenian government is ready to take a direct part in construction work together with the Russian side,” the Armenian prime minister said.
At M. Sokolov’s suggestion, a working group will be set up to study the terrain at Upper Lars border checkpoint, to be followed by the necessary measures.