Բակո Սահակյանը հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էին 2014թ. հացահատիկային մշակաբույսերի անվտանգ բերքահավաքը և հրդեհավտանգ ժամանակահատվածում առաջացող հրդեհների դեմ պայքարը արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով իրականացվող միջոցառումներին և 2013 թվականի և 2014թ. առաջին եռամսյակի ԼՂՀ ժողովրդագրական ցուցանիշներին վերաբերող հարցեր: Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի նախագահի մամուլի բաժնից:
Համատասխան զեկույցներով և ելույթներով հանդես են եկել վարչապետ Արա Հարությունյանը, գյուղատնտեսության նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը, արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Արթուր Հարությունյանը, ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Կարեն Ներսիսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Երկրի ղեկավարը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել կառավարությանը և շահագրգիռ մարմիններին` քննարկված հարցերի պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
Բերքահավաքն արդյունավետ կերպով կազմակերպելու նպատակով Նախագահ Սահակյանը կառավարությանը հանձնարարել է մինչև 2014թ. հունիսի 15-ը հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարի գլխավորությամբ ձևավորել օպերատիվ շտաբ:
Կառավարությունը նաև հանձնարարական է ստացել շահագրգիռ մարմինների ներգրավմամբ հանգամանորեն ու խորությամբ քննության առնել ժողովրդագրությանը վերաբերող հարցերը, անհրաժեշտության դեպքում լրամշակել ԼՂՀ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված համալիր միջոցառումների ծրագրի նախագիծը և այն ներկայացնել ԼՂՀ Նախագահին:

President of the Nagorno Karabakh Republic Bako Sahakyan convened today a sitting of the Security Council. The agenda included issues related to the organization of a safe harvest of grain crops and an efficient fight against fires, as well as the demographic indices of the NKR in 2013 and the first quarter of 2014.
Reports were made by Prime Minister Ara Harutyunyan, Agriculture Minister Andranik Khachatryan, Director of the State Service of Emergency Situations Arthur Harutyunyan, Chairman of the National Statistical Service Karen Nersisyan, and other officials, the press service of the NKR President Office said.
The president of NKR gave instructions to the government and ministries concerning solution of the discussed problems.
B. Sahakyan instructed the government to set up headquarters headed by the minister of agriculture by June 15, 2014 for the efficient organization of the harvest.
The government was also instructed to examine the demographic issues, if necessary to amend the draft program of integrated actions on improvement of the demographic situation in the NKR, and to submit it to the president.