Բակո Սահակյանը հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը այսօր հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էին 2014թ. հացահատիկային մշակաբույսերի անվտանգ բերքահավաքը և հրդեհավտանգ ժամանակահատվածում առաջացող հրդեհների դեմ պայքարը արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով իրականացվող միջոցառումներին և 2013 թվականի և 2014թ. առաջին եռամսյակի ԼՂՀ ժողովրդագրական ցուցանիշներին վերաբերող հարցեր: Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի նախագահի մամուլի բաժնից:
Համատասխան զեկույցներով և ելույթներով հանդես են եկել վարչապետ Արա Հարությունյանը, գյուղատնտեսության նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը, արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Արթուր Հարությունյանը, ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Կարեն Ներսիսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Երկրի ղեկավարը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել կառավարությանը և շահագրգիռ մարմիններին` քննարկված հարցերի պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
Բերքահավաքն արդյունավետ կերպով կազմակերպելու նպատակով Նախագահ Սահակյանը կառավարությանը հանձնարարել է մինչև 2014թ. հունիսի 15-ը հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարի գլխավորությամբ ձևավորել օպերատիվ շտաբ:
Կառավարությունը նաև հանձնարարական է ստացել շահագրգիռ մարմինների ներգրավմամբ հանգամանորեն ու խորությամբ քննության առնել ժողովրդագրությանը վերաբերող հարցերը, անհրաժեշտության դեպքում լրամշակել ԼՂՀ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված համալիր միջոցառումների ծրագրի նախագիծը և այն ներկայացնել ԼՂՀ Նախագահին:

Президент НКР созвал заседание Совета безопасности
Президент Нагорного Карабаха Бако Саакян провел сегодня заседание Совета безопасности, в повестке которого были вопросы, касающиеся мероприятий по эффективной организации безопасного сбора урожая зерновых культур и борьбы с пожарами в пожароопасный период, а также демографических показателей в НКР за 2013 год и первый квартал 2014 года.
Как сообщили в пресс-службе президента НКР, с соответствующими докладами выступили премьер-министр Ара Арутюнян, министр сельского хозяйства Андраник Хачатрян, директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Артур Арутюнян, председатель Национальной статистической службы Карен Нерсисян, другие должностные лица.
Глава государства дал соответствующие поручения правительству и заинтересованным ведомствам по должному решению обсужденных вопросов.
С целью эффективной организации сбора урожая президент Саакян поручил правительству до 15 июня 2014 года сформировать оперативный штаб во главе с министром сельского хозяйства.
Правительство также получило задание обстоятельно и глубоко изучить вопросы демографии с привлечением заинтересованных органов, дополнив в случае необходимости проект программы комплексных мероприятий по улучшению демографической ситуации в НКР, и представить его президенту.