«1994-ին Կառավարման ակադեմիա հիմնելը խենթություն էր». ՊԿԱ-ն 20 տարեկան է
Կառավարման ակադեմիան իր անցած քսան տարվա ճանապարհն անցել է պետությանը զուգահեռ, պետության հետ միասին կայացրել է իր բազան` դառնալով մեր պետական կառավարման համակարգի համար մասնագետների պատրաստման կարևորագույն օղակ: Այսօր` ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի հիմնադրամն 20-ամյակի նվիրված հանդիսավոր արարողության ժամանակ, ողջունելով Ակադեմիայի շրջանավարտներին, պրոֆեսորադասախոսական կազմին, ասաց ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Վ. Սարգսյանը նկատեց, որ Նախագահի աշխատակազմում, Կառավարությունում, Ազգային ժողովում և պետական այլ կառույցներում աշխատում են հենց կառավարման ակադեմիայի շրջանավարտները:
«Ակադեմիայի շրջանավարտները տարբեր մարմիններում իրենց գործունեությամբ ու աշխատանքով միջավայր են փոխում, ինչն ակնհայտ է ու գնահատման արժանի: Ակադեմիայի հիմնումը կարևոր ու բացառիկ նշանակություն ունեցող քայլ էր պետության կառավարման գործում»,- ասաց Վ. Սարգսյանն` ավելացնելով՝ պատահական չէ, որ ակադեմիան Նախագահի աշխատակազմի հսկողության և հովանու ներքո է:
«Կանցնեն տարիներ, և մեր ապագա սերունդները, հետ նայելով կտեսնեն, որ 1994-ին Կառավարման ակադեմիա հիմնելը խենթություն էր: Սակայն պետք է փաստել, որ շատ կարևոր էր այն տարիներին նման կառույց ստեղծելը»,- ասաց Վ. Սարգսյանը և մեջբերեց Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձից հատված:
Նշենք, որ տոնական միջոցառման ժամանակ ցուցադրվեց ՊԿԱ-ի անցած 20 տարվա մասին պատմող կարճամետրաժ ֆիլմ, ինչպես նաև տեղի ունեցավ ՊԿԱ-ի 20-ամյակին նվիրված գրքի շնորհանդեսը:
Բացի այդ` ՊԿԱ հիմնադրման 20-ամյակի կապակցությամբ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը երկարամյա և արդյունավետ գիտամանկավարժական գործունեության համար Մովսես Խորենացու մեդալով է պարգևատրել հանրային կառավարման ամբիոնի դոցենտ Վիլիկ Եդիգարյանին և քաղաքական կառավարման և քաղաքական վերլուծության ամբիոնի վարիչ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մարիամ Մարգարյանին:

Sargsyan: PAA establishment is unique step in governing the state
The Public Administration Academy of Armenia (PAA) has followed a 20-year path along with the state, becoming an essential link in the training of public administration specialists, the Chief of the Armenian Presidential Staff Vigen Sargsyan said today during the ceremony to mark the 20th anniversary of the establishment of the Public Administration Academy.
In his words, PAA graduates work in the Armenian Presidential Staff, the National Assembly, the government and other state bodies of Armenia.
“The graduates of the Academy change the work atmosphere, which is evident and praiseworthy. The establishment of PAA was an important and unique step in governing the state,” V. Sargsyan stated.
According to him, it is no accident that the Public Administration Academy is under the patronage and supervision of the Presidential Staff.
“Years will pass and the next generations will look back and see that the foundation of the Public Administration Academy in 1994 was a crazy idea. Yet it should be noted that the creation of such a structure in 1994 was an important decision,” V. Sargsyan noted.
During the festive event, the presentation of a book dedicated to the 20th anniversary of the Academy took place and a film about the PAA activities was demonstrated.
On the occasion of the 20 anniversary, by the decree of Armenian President Serzh Sargsyan, two teachers of PAA – Vilik Yeghiazaryan and Mariam Margaryan were awarded the Movses Khorenatsi Medal for their long and fruitful work. Several other teachers received PAA diplomas.