Սահակյան. Եթե լսումներ անցկացնելու որոշում կայացվի, պետք չէ դրանից ոգևորվել
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը թեև կարծում է, որ պատգամավորների առաջարկով Աստանայի ֆորումի և դրան հաջորդած իրադարձությունների մասով խորհրդարանական լսումներ հրավիրելու անհրաժեշտություն չկա, սակայն դրանք կիրագործվեն:
«Ես կխնդրեմ հանձնաժողովներից որևէ մեկին, որպեսզի լսումների կազմակերպչական աշխատանքներն իր վրա վերցնի»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Գալուստ Սահակյանը` ավելացնելով, որ շատ հարցերի պատասխաններ հնարավոր է տրվեն ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ:
«Հնարավոր է` չորեքշաբթի հարցերի պատասխանները բավարար չլինեն, դրա համար էլ լսումների անցկացնելու մոտավոր ժամկետներ նշեցի` հունիսի 16-17, իսկ եթե լսումներ անցկացնելու որոշում կայացվի, ապա պետք չէ դրանից ոգևորվել, թե Աստանայում ծածուկ մի բան է կատարվել»,- ասաց ԱԺ նախագահը:

Hearings on Astana statements may be held in Armenian parliament
Although the speaker of the Armenian parliament Galust Sahakyan believes that there is no need to hold parliamentary hearings in connection with the May 29 sitting of the Supreme Eurasian Economic Council in Astana and the subsequent events, nevertheless these hearings will be organized.
“I will ask one of the commiitees to assume responsibility for organizational work,” the speaker said during a briefing, noting that answers to all the questions will probably be given at the traditional government hour in the National Assembly. He added that hearings could be held on June 16-17 in case of need.
We would remind you that Kazakh President Nursultan Nazarbayev read the letter of Azerbaijani counterpart Ilham Aliyev at the May 29 sitting in Astana and then said, addressing Armenian President Serzh Sargsyan: “So as not to excite our friend in Azerbaijan, you should join the Eurasian Union with the borders fixed in the UN as you joined the WTO”.