Դիտարկումից առաջ ղարաբաղյան դիրքերի ուղղությամբ կրակոցներ են արձանագրվել
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի ուղղությամբ Հորադիզ բնակավայրի մոտակայքում: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Դան Խարվեյը (Իռլանդիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ գնդապետ Իլհամի Դեղիրմենչիողլուն (Թուրքիա):
Մինչ դիտարկման սկիզբը արձանագրվել են կրակոցներ ադրբեջանական կողմից ղարաբաղյան դիրքերի ուղղությամբ, սակայն դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի: Միաժամանակ ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր:

Мониторингу ОБСЕ предшествовала стрельба со стороны Азербайджана
Сегодня миссия ОБСЕ, согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в Гадрутском направлении вблизи населенного пункта Горадиз.
Как сообщили в пресс-службе МИД Нагорного Карабаха, с позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществили полевой помощник личного представителя действующего председателя ОБСЕ Евгений Шаров (Украина) и сотрудник офиса ЛПДП ОБСЕ Петер Сведберг, а также представитель Группы планирования высокого уровня ОБСЕ подполковник Дан Харвей (Ирландия).
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг осуществили Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ посол Анджей Каспршик и его полевой помощник Христо Христов (Болгария), а также представитель Группы планирования высокого уровня ОБСЕ полковник Илхами Дегирменчиоглу (Турция).
Согласно релизу, до начала мониторинга были зафиксированы выстрелы с азербайджанской стороны в направлении карабахских позиций, однако мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком. В то же время, азербайджанская сторона не вывела миссию ОБСЕ на свои передовые рубежи.