Դիտարկումից առաջ ղարաբաղյան դիրքերի ուղղությամբ կրակոցներ են արձանագրվել
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի ուղղությամբ Հորադիզ բնակավայրի մոտակայքում: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Եվգենի Շարովը (Ուկրաինա) և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Դան Խարվեյը (Իռլանդիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի (ԲՄՊԽ) ներկայացուցիչ գնդապետ Իլհամի Դեղիրմենչիողլուն (Թուրքիա):
Մինչ դիտարկման սկիզբը արձանագրվել են կրակոցներ ադրբեջանական կողմից ղարաբաղյան դիրքերի ուղղությամբ, սակայն դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի: Միաժամանակ ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր:

Shots fired from Azerbaijan prior to OSCE Mission monitoring
Today, on June 10, in accordance with an agreement with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the Line of Contact between the armed forces of Nagorno Karabakh and Azerbaijan in the Hadrut direction near Horadiz settlement, according to the press service of NKR Ministry of Foreign Affairs.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was conducted by the Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Yevgeny Sharov (Ukraine), Staff Member of the Office Peter Svedberg, and the OSCE High Level Planning Group representative, Lieutenant-Colonel Dan Harvey (Switzerland).
From the opposite side the monitoring was held by the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Andrzej Kasprzyk, his Field Assistant Christo Christov (Bulgaria), and the OSCE High Level Planning Group representative, Colonel Ilhami Degirmencioglu (Turkey).
Prior to the monitoring, shots were reported from the Azerbaijani side at Karabakh positions, but the monitoring passed in accordance with the agreed schedule. However, the Azerbaijani side did not lead the OSCE Mission to its frontlines.
From the Karabakh side, the Mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense.