Սեյրան Օհանյան. Թշնամուն տրված մեր պատասխանները շատ խիստ են լինում
«Սահմաններում իրավիճակը կայուն լարված է: Հակառակորդի կողմից անընդհատ խախտումները մեզ համար նորություն չեն»,- ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով վերջին շրջանում սահմանային միջադեպերին և լարված իրավիճակին, ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Հասարկությունը, շարունակեց խոսքը նախարարը, պետք է հասկանա, համակերպվի այն իրավիճակի հետ, որ քանի որ մենք ունենք չլուծված հակամարտության խնդիր, մենք մեր հակառակորդի ռազմատենչ «եռանդը» պետք է լուծենք կանխարգելիչ և հակա գործողություններով:
«Հարցի լուծման համար մենք պետք է վստահության մթնոլորտ ձևավորենք, իսկ դրա համար պետք է զերծ մնանք դիպուկահարների կրակոցներից, հրադադարի ռեժիմը պետք է պահպահնվի, կանխվի դիվերսիոն հարձակումները և այլն»,- ասաց նախարարը` ավելացնելով, որ հայկական կողմն այս ամենին պատրաստ է և այդ մասին բազմիցս ասել է միջազգային կառույցներին:
«Այսօր իրավիճակն այնպիսինն է, որ ինժիներական կառույցների, դիտարկման, հայտնաբերման, նշանառման և խոցման միջոցներով մենք կարող ենք ոչ միայն հակազդել, այլև` կանխարգելել»,- ասաց Ս. Օհանյանը` ավելացնելով, որ ՀՀ Զինված ուժերի հրամանատարությունն այդ ամենը տեղերում իրականացնում է:
Եզրափակելով խոսքը` Ս. Օհանյանն ասաց, որ սահմանային իրավիճակի յուրաքանչյուր հատվածի համար ունենք և՛ ռազամավարություն, և՛ պահի համար մարտավարություն. «Ուզում եմ հավաստիացնել, որ շատ դեպքերում թշնամուն պատասխանները շատ խիստ են լինում և շատ դեպքերում նույնիսկ կանխարգելում են»:

С.Оганян: Мы не только пресекаем, но и предотвращаем диверсии противника
«Ситуация на границах – стабильно напряженная. Постоянные нарушения противником режима прекращения огня для нас не являются новостью», - заявил сегодня в парламенте Армении министр обороны РА Сейран Оганян, обратившись к участившимся в последнее время пограничным инцидентам и напряженной ситуации.
Как отметил министр, общество должно понять и смириться с такой ситуацией – пока есть неурегулированный конфликт, мы должны отвечать на воинственное «рвение» противника контрдействиями, превентивными мерами.
«Для решения вопроса мы должны сформировать атмосферу доверия, а для этого необходимо воздерживаться от огня снайперов, должен соблюдаться режим прекращения огня, должны предотвращаться провокационные нападения и т.д.», - заявил министр обороны. Он отметил, что армянская сторона готова к этому и неоднократно заявляла международным структурам об этом.
«Сегодня ситуация такова, что посредством инженерных строений, средств наблюдения, обнаружения и поражения мы можем не только противодействовать, но и предотвращать. Уверяю, что командование ВС все это на местах осуществляет», - заявил глава Минобороны Армении.
С.Оганян отметил, что армянская сторона придерживается соответствующей разработанной стратегии и тактики на каждом отдельном участке границы. «Хочу заверить, что во многих случаях наш ответ бывает очень жестким и часто даже превентивным», - сказал Сейран Оганян.