Կիսելյովը ՀՀ տարածքում պետք է լինի «պերսոնա նոն գրատա». Նիկոլ Փաշինյան
«Երեկ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել անթույլատրելի իրադարձություն. Ռուսաստանցի լրագրող Դմիտրի Կիսելյովը հայ-ռուսական խորհրդրանական ակումբի նիստի ժամանակ անհարգալից տոնով, ենթատեքսով հայտարարություն է արել Հայաստանի Հանրապետության, հայ ժողովրդի, հայ ժողովրդի նահատակների և հայոց լեզվի հասցեին»,- ԱԺ նիստի մեկնարկին այս մասին հայտարարեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
Նշենք, որ «Россия сегодня» պետական լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովը նախօրեին Հայաստանի Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ եթե Հայաստանում ռուսաց լեզվին ավելի մեծ տեղ չտրվի, դա կազդի անվտանգության ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության վրա և Հայաստանի անվտանգությունը կտուժի:
«Կարծում եմ` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը պետք է քննարկի Կիսելյովին ՀՀ տարածքում «պերսոնա նոն գրատա»`
անցանկալի անձ, հայտարարելու մասին հարցը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀԱԿ պատգամավորը խստորեն դատապարտեց նաև նիստին ներկա ՀՀ ԱԺ պատգամվորների պահվածքը, ովքեր նրա խոսքով, անհրաժեշտ բարձրության վրա չեն գտնվել.
«Կարծում եմ` Հայաստանը բոլոր օտարերկրացիներին պետք է հստակ ուղերձ հղի, որ նման պահվածք ունեցող յուրաքանչյուր օտարերկրացի արժանանալու է հստակ հակահարվածի»:

Pashinyan: Kiselev should be declared persona non grata in Armenia
An inadmissible event took place during the meeting of the Armenian-Russian Club in Armenia’s National Assembly yesterday: in a disrespectful tone, Russian journalist Dmitry Kiselev made a statement with a subtext concerning the Republic of Armenia, the Armenian language, the Armenian people and their goals, the deputy of Armenian National Congress (HAK) faction Nikol Pashinyan said at the sitting of the Armenian parliament today.
It should be noted that Director General of Russia Today agency Dmitry Kiselev said in the Armenian parliament yesterday that if due attention is not paid to the Russian language in Armenia, it will affect Armenian-Russian security cooperation and become a real problem for Armenia’s security.
“I think that Foreign Ministry should discuss the issue of declaring Kiselev an ‘undesirable person’ - a persona non grata in the territory of Armenia,” Pashinyan said.
The HAK faction deputy also denounced the Armenian parliament deputies present at the meeting. According to Pashinyan, they did not rise to the occasion.
“I believe Armenia should send a clear message to all foreigners to the effect that any foreigner displaying such behavior will get a fitting response,” he noted.