Կիսելյովը ՀՀ տարածքում պետք է լինի «պերսոնա նոն գրատա». Նիկոլ Փաշինյան
«Երեկ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել անթույլատրելի իրադարձություն. Ռուսաստանցի լրագրող Դմիտրի Կիսելյովը հայ-ռուսական խորհրդրանական ակումբի նիստի ժամանակ անհարգալից տոնով, ենթատեքսով հայտարարություն է արել Հայաստանի Հանրապետության, հայ ժողովրդի, հայ ժողովրդի նահատակների և հայոց լեզվի հասցեին»,- ԱԺ նիստի մեկնարկին այս մասին հայտարարեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
Նշենք, որ «Россия сегодня» պետական լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովը նախօրեին Հայաստանի Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ եթե Հայաստանում ռուսաց լեզվին ավելի մեծ տեղ չտրվի, դա կազդի անվտանգության ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության վրա և Հայաստանի անվտանգությունը կտուժի:
«Կարծում եմ` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը պետք է քննարկի Կիսելյովին ՀՀ տարածքում «պերսոնա նոն գրատա»`
անցանկալի անձ, հայտարարելու մասին հարցը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀԱԿ պատգամավորը խստորեն դատապարտեց նաև նիստին ներկա ՀՀ ԱԺ պատգամվորների պահվածքը, ովքեր նրա խոսքով, անհրաժեշտ բարձրության վրա չեն գտնվել.
«Կարծում եմ` Հայաստանը բոլոր օտարերկրացիներին պետք է հստակ ուղերձ հղի, որ նման պահվածք ունեցող յուրաքանչյուր օտարերկրացի արժանանալու է հստակ հակահարվածի»:

Пашинян: Киселев должен быть объявлен в Армении персоной нон грата
Накануне в Национальном Собрании Армении произошло недопустимое событие: российский журналист Дмитрий Киселев на заседании армяно-российского клуба озвучил в неуважительном тоне заявление с подтекстом в адрес Республики Армения, армянского языка, армянского народа и его целей. С таким заявлением выступил сегодня в ходе заседания парламента Армении депутат от фракции «Армянского национального конгресса» (АНК) Никол Пашинян.
Отметим, что генеральный директор агентства «Россия сегодня» Дмитрий Киселев заявил вчера в парламенте, что если русскому языку в Армении не будет уделяться больше внимания, это повлияет на армяно-российское сотрудничество в сфере безопасности и станет реальной проблемой для безопасности Армении.
«Считаю, что министерство иностранных дел должно обсудить вопрос об объявлении Киселева на территории Армении «нежелательным лицом» – персоной нон грата», - сказал Никол Пашинян.
Депутат АНК строго осудил также присутствовавших на заседании депутатов парламента Армении, которые, по его словам, были не на высоте.
«На мой взгляд, Армения должна направить всем иностранцам четкий месседж о том, что любой иностранец, демонстрирующий подобное поведение, получит достойное противодействие», - заявил Никол Пашинян.