Երևանում բացվեց Շվեդիայի դեսպանատունը
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Երևանում գտնվող Շվեդիայի առևտրի նախարար Էվա Բյորլինգին:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Շվեդիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը և այդ առումով կարևորեց Շվեդիայի` Երևանում դեսպանություն հիմնելու որոշումը: Նախարար Նալբանդյանը հատկանշական է համարել, որ նախարար Բյորլինգը ժամանել է շվեդ գործարարների ներկայացուցչական պատվիրակության ուղեկցությամբ։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` նախարար Բյորլինգը ասել է, որ շատ ուրախ է այցելել Երևան՝ Շվեդիայի դեսպանատան բացման և գործարար համաժողովի անցկացման կապակցությամբ, ինչը նոր խթան կհաղորդի երկկողմ համագործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման օրակարգում էին միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության սերտացման, առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման, կրթական և մշակութային ոլորտներում փոխանակումների ակտիվացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, Հայաստան - Եվրոպական միություն փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։
Նույն օրը երեկոյան արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Շվեդիայի առևտրի նախարար Էվա Բյորլինգի ներկայությամբ տեղի է ունեցել Երևանում Շվեդիայի դեսպանատան բացման հանդիսավոր արարողությունը։

Swedish embassy opens in Armenia
The opening ceremony of the Swedish embassy in Yerevan took place today in the presence of Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan and Swedish Trade Minister Eva Bjorling, the press service of Armenian Foreign Ministry said.
The ceremony was preceded by a meeting of E. Nalbandyan and E. Bjorling, during which the sides stressed the importance of developing and expanding Armenian-Swedish relations. Edward Nalbandyan underlined the fact that a representative delegation of Swedish businessmen arrived in Armenia together with Eva Bjorling.
For her part Eva Bjorling welcomed the opening of the Swedish embassy in Armenia and the organization of the business forum which will give impetus to the development of bilateral cooperation.
Among the agenda issues were promotion of cooperation of the two countries in international organizations, bilateral trade and economic links, and that exchange in educational and cultural spheres, as well as the expansion of the legal contractual framework, and Armenia-EU cooperation issues.