Երևանում բացվեց Շվեդիայի դեսպանատունը
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Երևանում գտնվող Շվեդիայի առևտրի նախարար Էվա Բյորլինգին:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Շվեդիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը և այդ առումով կարևորեց Շվեդիայի` Երևանում դեսպանություն հիմնելու որոշումը: Նախարար Նալբանդյանը հատկանշական է համարել, որ նախարար Բյորլինգը ժամանել է շվեդ գործարարների ներկայացուցչական պատվիրակության ուղեկցությամբ։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` նախարար Բյորլինգը ասել է, որ շատ ուրախ է այցելել Երևան՝ Շվեդիայի դեսպանատան բացման և գործարար համաժողովի անցկացման կապակցությամբ, ինչը նոր խթան կհաղորդի երկկողմ համագործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման օրակարգում էին միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության սերտացման, առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման, կրթական և մշակութային ոլորտներում փոխանակումների ակտիվացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, Հայաստան - Եվրոպական միություն փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։
Նույն օրը երեկոյան արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Շվեդիայի առևտրի նախարար Էվա Բյորլինգի ներկայությամբ տեղի է ունեցել Երևանում Շվեդիայի դեսպանատան բացման հանդիսավոր արարողությունը։

В Армении состоялось открытие посольства Швеции
Сегодня в присутствии министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна и министра торговли Швеции Эвы Бьерлинг в Ереване состоялась церемония открытия посольства Швеции. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Согласно информации, этому событию предшествовала встреча главы армянского внешнеполитического ведомства и Эвы Бьерлинг, в ходе которой стороны отметили важность развития и расширения армяно-шведских отношений. Глава МИД Армении подчеркнул важность того обстоятельства, что в рамках визита Эвы Бьерлинг в Армению прибыла представительская делегация шведских бизнесменов.
В свою очередь министр Эва Бьерлинг приветствовала открытие посольства Швеции в Армении и проведение бизнес-форума, который станет стимулом для развития двустороннего сотрудничества.
В повестку встречи были включены вопросы активизации сотрудничества двух стран в рамках международных структур, торгово-экономических связей между двумя государствами, обмена в образовательной и культурной сферах, расширения договорно-правовой базы, а также касающиеся взаимодействия Армения-ЕС.