Նախագահը մասնակցեց Լենիգրադյան-Իսակով ավտոմայրուղու բացման արարողությանը
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը այսօր ներկա գտնվեց Լենիգրադյան փողոցը Ծովակալ Իսակովի պողոտային կապող քաղաքային ավտոմայրուղու բացման արարողությանը: Նախագահը շրջեց տարածքով, ծանոթացավ իրականացված շինարարական աշխատանքներին:
Նշենք, որ մայուղու շինարարության մեկնարկը տրվել է 2012-ի հուլիսին, ավարտվել 2014-ի մայիսի 31-ին: Ավտոմայրուղու և հանգույցների 9 ուղիների ընդհանուր երկարությունը կազմում է 5,1 կմ, որից ավտոմայրուղու երկարությունը 2,9 կմ է: Երթևեկելի մասի ասֆալտապատ ընդհանուր մակերեսը կազմում է 73. 000 քմ, մայթերի ասֆալտապատ մակերեսը` 14.000 քմ: Ավտսմայրուղու կառուցապատման ընդհանուր տարածքը կազմում է 15 հա: Կանաչապատվել է 5 հա տարածք, տնկվել է 2000 դեկորատիվ ծառ և թուփ:
Լրագրողների հետ զրույցում «Երևաննախագիծ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Սիրեկան Օհանյանն ասաց, որ այս ճանապարհի շինարարությամբ բեռաթափվում է Երևան քաղաքի կենտրոնը և նվազում է կենտրոն մտնող մեքենաների թիվը:
«Այս ճանապարհով Լենինգրադյան փողոցը կապվում է Իսակովի պողոտայի և օդանավակայան տանող ճանապարհի հետ, ինչի շնորհիվ երթևեկության վրա ծախսվող ժամանակը կկրճատվի 15-20 րոպեով»,- ասաց նա` բարձր գնահատելով ճանապարհի շինարարության և ասֆալտապատման որակը:

С.Саргсян присутствовал на церемонии открытия новой автотрассы в Ереване
Президент Армении Серж Саргсян присутствовал сегодня на церемонии открытия новой автотрассы в Ереване, ознакомился с проведенными строительными работами.
Отметим, что строительство дороги началось в июле 2012 года и завершилось 31 мая 2014 года. Протяженность автотрассы, связывающей улицу Ленинградяна с проспектом Адмирала Исакова, вместе с узловыми дорогами составляет 5,1 км, общая площадь асфальтированной проезжей части – 73 тыс. кв. м. Общая территория застройки составила 15 гектаров, озеленены – 5 га, посажены 2000 декоративных деревьев и кустарников.
Как сообщил в ходе брифинга директор ЗАО «Ереванпроект» Сирекан Оганян, строительство данной автотрассы было направлено на разгрузку центра Еревана и уменьшение поток автомобилей по центральным улицам столицы.
Кроме того, автотрасса связана с дорогой, ведущей в аэропорт «Звартноц», что сократит затрачиваемое на данный путь время на 15-20 минут. Он также высоко оценил качество строительства работ по асфальтированию.