Նախագահը մասնակցեց Լենիգրադյան-Իսակով ավտոմայրուղու բացման արարողությանը
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը այսօր ներկա գտնվեց Լենիգրադյան փողոցը Ծովակալ Իսակովի պողոտային կապող քաղաքային ավտոմայրուղու բացման արարողությանը: Նախագահը շրջեց տարածքով, ծանոթացավ իրականացված շինարարական աշխատանքներին:
Նշենք, որ մայուղու շինարարության մեկնարկը տրվել է 2012-ի հուլիսին, ավարտվել 2014-ի մայիսի 31-ին: Ավտոմայրուղու և հանգույցների 9 ուղիների ընդհանուր երկարությունը կազմում է 5,1 կմ, որից ավտոմայրուղու երկարությունը 2,9 կմ է: Երթևեկելի մասի ասֆալտապատ ընդհանուր մակերեսը կազմում է 73. 000 քմ, մայթերի ասֆալտապատ մակերեսը` 14.000 քմ: Ավտսմայրուղու կառուցապատման ընդհանուր տարածքը կազմում է 15 հա: Կանաչապատվել է 5 հա տարածք, տնկվել է 2000 դեկորատիվ ծառ և թուփ:
Լրագրողների հետ զրույցում «Երևաննախագիծ» ՓԲԸ-ի տնօրեն Սիրեկան Օհանյանն ասաց, որ այս ճանապարհի շինարարությամբ բեռաթափվում է Երևան քաղաքի կենտրոնը և նվազում է կենտրոն մտնող մեքենաների թիվը:
«Այս ճանապարհով Լենինգրադյան փողոցը կապվում է Իսակովի պողոտայի և օդանավակայան տանող ճանապարհի հետ, ինչի շնորհիվ երթևեկության վրա ծախսվող ժամանակը կկրճատվի 15-20 րոպեով»,- ասաց նա` բարձր գնահատելով ճանապարհի շինարարության և ասֆալտապատման որակը:

Serzh Sargsyan attends opening of new highway in Yerevan
Armenian President Serzh Sargsyan attended today the opening ceremony of a new highway in Yerevan and familiarized himself with the construction work.
The construction began in July 2012 and finished on May 31, 2014. The 5.1-km long highway links Leningradian Street and Admiral Isakov Avenue of the city. The asphalt-paved roadway has an area of 73,000 square meters. The total area of the site is 15 hectares with a green area of 5 ha, including ornamental trees and shrubs.
Director of Yerevanproject CJSC Sirekan Ohanyan said during a briefing that the highway will enable to ease traffic jams in downtown Yerevan.
Besides, the highway is linked with a road to Zvartnost Airport, thanks to which the travel time will be reduced by 15-20 minutes. The company director stressed the high quality of asphalt work.