Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է ԵԽԽՎ համազեկուցողներին
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում (ԵԽԽՎ) Հայաստանի հարցով համազեկուցողներ Աքսել Ֆիշերին և Ալան Միլին, ովքեր փաստահավաք առաքելությամբ հունիսի 16-18-ը գտնվում են Հայաստանում: Այս մասին տեղեկանում ենք Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Վարչապետը ողջունել է ԵԽԽՎ համազեկուցողներին ՀՀ կառավարությունում և շնորհակալություն հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար: «Մենք կարևորում ենք ձեր գործադրած ջանքերը Հայաստանի` Եվրոպայի խորհրդին անդամակցությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարման ուղղությամբ: ՀՀ-ն ոչ միայն ԵԽ ակտիվ անդամներից է և մասնակցում է կազմակերպության աշխատանքներին բոլոր մակարդակներում, այլև պատիվ է ունեցել 2013 թ. մայիս-նոյեմբեր ամիսներին նախագահելու ԵԽ նախարարների կոմիտեում: Մենք շարունակելու ենք ջանքեր գործադրել մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
ԵԽԽՎ համազեկուցողները շնորհավորել են Հովիկ Աբրահամյանին ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ, հաջողություն մաղթել և փոխանցել Հայաստանի հարցով ԵԽԽՎ նախկին համազեկուցող Ջոն Պրեսկոտի ջերմ ողջույնները:
Աքսել Ֆիշերը և Ալան Միլը բարձր են գնահատել ԵԽ նախարարների կոմիտեում ՀՀ նախագահության ընթացքում կատարված աշխատանքները և ընդհանրապես մոնիթորինգի հանձնաժողովի հետ մեր երկրի համագործակցությունը:
«Հայաստանը շարունակում է ընթանալ ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ, ինչը լավ ձեռքբերում է թե´ Հայաստանի, թե´ Եվրոպայի համար»,- ընդգծել են համազեկուցողները:
Հյուրերի խնդրանքով Հովիկ Աբրահամյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության ծրագրի առաջնահերթությունները, սիրիական ճգնաժամի պատճառով Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի համար ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող օժանդակության ծրագրերը: Վարչապետն անդրադարձել է նաև սահմանադրական բարեփոխումներին, տարածաշրջանային իրավիճակին, հարևան երկրների հետ հարաբերություններին և ինտեգրացիոն գործընթացներին ՀՀ մասնակցությանը: Զրուցակիցները վերահաստատել են արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության և ժողովրդավարության ոլորտում ավելի բարձր մակարդակի առաջընթաց արձանագրելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվել են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը վերաբերող հարցեր:

Премьер-министр Армении принял сегодня содокладчиков ПАСЕ
Премьер-министр Армении Овик Абраамян принял сегодня содокладчиков ПАСЕ Акселя Фишера и Алана Миля, находящихся в Ереване 16-18 июня с миссией по сбору фактов. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер приветствовал содокладчиков ПАСЕ и выразил благодарность за эффективное сотрудничество.
«Мы придаем важность вашим усилиям, направленным на исполнение Арменией обязательств, взятых членством в Совет Европы. Армения не только является активным членом СЕ и участвует в работах организации на всех уровнях, но и имела честь в мае-ноябре 2013 года председательствовать в Комитете министров СЕ. Мы продолжим усилия по укреплению прав человека, верховенства закона и демократии», - сказал глава правительства.
Содокладчики ПАСЕ поздравили Овика Абраамяна с назначением на пост премьер-министра Армении и передали приветствия бывшего содокладчика ПАСЕ по Армении Джона Прескотта. Аксель Фишер и Алана Мил высоко оценили выполненные в ходе председательства Армении в Комитете министров СЕ работы и сотрудничество с мониторинговой комиссией.
«Армения продолжает продвигаться в направлении укрепления демократии, что является хорошим достижением и для Армении, и для Европы», - подчеркнули содокладчики.
По просьбе гостей Абрамян представил приоритеты программы правительства, программы содействия сирийским армянам, прибывшим в Армению из-за кризиса в Сирии. Премьер коснулся также конституционных реформ, региональной ситуации, отношений с соседними странами и проходящих с участием Армении интеграционных процессов. Собеседники вновь подтвердили готовность к продолжению продуктивного сотрудничества для достижения прогресса на более высоком уровне в сфере права человека, верховенства закона и демократии.
В ходе встречи стороны обратились и к вопросу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.