Լավրով. Որքան շատ հանդիպեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները, այնքան լավ
Որքան պարբերական լինեն Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումները, այնքան կարգավորման գործընթացը մեծ թափ կստանա: Այս մասին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասաց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
ՌԴ-ն, Ս. Լավրովի խոսքով, աջակցում է ցանկացած ճիգ, որը կբերի կամ կմերձեցնի ղարաբաղյան հակամարատության կարգավորումը:
Է. Նալբանդյանն իր հերթին ասաց, որ վերջին շրջանում Բաքվի սրտով չէ համանախագահների առաջարկությունները, որոնք վերաբերում են նաև հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը, դիպուկահարների հեռացմանը, միջադեպերի ուսումնասիրությունների մեխանիզմների ստեղծմանը, նաև այն հայտարարությունները, որոնք ձևավորված են մեկ միասնական փաթեթով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների նախագահների հինգ հայտարարությունների հիման վրա:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողից արված առաջարկություններին, որոնք ուղղված են բացառապես հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, Է. Նալբանդյանի խոսքով, այլընտրանք ուղղակիորեն չկա:

Lavrov speaks in favor of continuation of Sargsyan-Aliyev direct dialog
The direct dialog between the presidents of Armenia and Azerbaijan should continue, Russian Foreign Minister Sergei Lavrov said.
“We will seek to continue the renewed direct dialog between the presidents of Azerbaijan and Armenia,” S. Lavrov said at the press conference in Yerevan.
According to him, Russia is interested in a speedy resolution to the Nagorno Karabakh problem. “We proceed from the assumption that there is a basis for the problem’s solution – the principles indicated in the statements of the presidents of Russia, the United States and France,” S. Lavrov said.
He added it only remains to discuss the sequence of steps to be taken to carry out those principles.