«Հայաստանի նոր կառավարությունն ամեն ինչ անելու է Արցախի հզորացման համար»
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն Արցախ կատարած աշխատանքային այցի առաջին օրվա ավարտին ամփոփել է հանդիպումների և քննարկումների արդյունքները՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին: Մասնավորապես, կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի զարգացման հեռանկարներին և ներկայացրել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից:
«Մենք իրականացնելու ենք ժամկետային ու ծրագրային բոլոր պայմանավորվածությունները, և այդ առումով այս հանդիպումներն ու այցերը կարևոր են: Հեռանկարային առումով բարձր եմ գնահատում Արցախի կառավարության աշխատանքը. կա երկնիշ տնտեսական աճ, ինչը հնարավորություն է տալիս տնտեսությունը զարգացնել, աշխատավարձերը բարձրացնել, սոցիալական, ինչպես նաև անվտանգության խնդիրները լուծել: Հայաստանի Հանրապետության նոր կառավարությունն իր առջև խնդիր է դրել, որպեսզի համագործակցությունն ամրապնդի և մենք ունենանք հզոր Արցախ և´ անվտանգության, և´ տնտեսության զարգացման առումով», - նշել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Խոսելով, մասնավորապես, գյուղատնտեսության ոլորտում համատեղ ծրագրերի մասին՝ Հայաստանի վարչապետն ասել է.
«Մեր գյուղատնտեսության նախարարություններն ունեն բազմաթիվ ծրագրեր, և Հայաստանի կառավարությունը պատրաստ է աջակցելու Արցախի կառավարությանը, որպեսզի լիարժեք օգտագործվեն հողային ռեսուրսները: ՀՀ-ում նույնպես պետք է ակտիվացնենք և զարգացնենք գյուղատնտեսությունը, քանի որ մեր հողերի մոտավորապես 30 տոկոսը չի օգտագործվում»: Ոլորտում կապերի աշխուժացման նպատակով վարչապետ Աբրահամյանը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանին: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները և ծրագրերը պետք է համապատասխանեն առկա հնարավորություններին և վստահեցրել, որ դրանք հնարավորինս շուտ կյանքի կկոչվեն:
«Հայաստանի նոր կառավարությունն ամեն ինչ անելու է բոլոր ոլորտներում Արցախի հզորացման համար: Դա մեզ համար առաջնահերթություն պետք է լինի», - նշել է վարչապետ Աբրահամյանը:

Новое правительство Армении будет делать все для усиления Арцаха
Премьер-министр Армении Овик Абраамян в конце первого дня своего рабочего визита в Арцах подвел итоги встреч и обсуждений, ответив на вопросы журналистов. В частности, глава правительства коснулся перспектив развития Нагорного Карабаха и представил достигнутые договоренности.
«Мы будем реализовывать все договоренности по срокам и программам, и в этом плане эти встречи и визиты важны. В перспективном плане я высоко оцениваю работу правительства Арцаха: есть двузначный экономический рост, который дает возможность развивать экономику, повышать зарплаты, решать социальные вопросы, а также вопросы безопасности. Новое правительство Армения поставило перед собой задачу укрепления сотрудничества, чтобы у нас был мощный Арцах как в плане безопасности, так и развития экономики», - отметил Овик Абраамян.
Говоря, в частности, о совместных программах в сфере сельского хозяйства, премьер-министр Армении сказал: «У наших министерств сельского хозяйства есть многочисленные программы, и правительство Армении готово содействовать правительству Арцаха, чтобы полноценно использовались земельные ресурсы. В Армении также мы должны активизировать и развивать сельское хозяйство, поскольку примерно 30 процентов наших земель не используется».
С целью активизации связей в сфере премьер-министр дал соответствующие поручения министру сельского хозяйства Армении Серго Карапетяну. Глава правительства подчеркнул, что все достигнутые договоренности и программы должны соответствовать имеющимся возможностям и заверил, что они по возможности быстро будут воплощены в жизнь. «Новое правительство Армении будет делать все для усиления Арцаха во всех сферах. Это должно быть для нас первоочередностью», - отметил премьер-министр Абраамян.