Ստեփանակերտի օդանավակայանը չի աշխատել ընդամենը մի քանի ամիս. Դ. Բաբայան
Ստեփանակերտի օդանավակայանից փոքր, երկտեղանոց օդանավի թռիչքի մասին տեղեկությունները Ադրբեջանում հերթական հիսթերիայի առիթ են դարձել: Ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շատ ակտիվ քննարկվում է համացանցում տեղ գտած տեսանյութը, որի շուրջ տարաբնույթ մեկնաբանություններ են հնչում, որտեղ ասվում է, թե իբր «թռիչքներն ապօրինի են իրականացվում, այն էլ՝ Ադրբեջանի տարածքով»:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ տպարվորություն է ստեղծվել, թե Ադրբեջանը նոր է հայտնաբերում կամ բացահայտում, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանը ծառայում է փոքր ավիացիային:
Նրա խոսքով՝ սրանով կարելի է փաստել, որ Ադրբեջանի տեխնիկական միջոցներն այնքան են հնացել, որ ի վիճակի չեն ֆիքսել, որ երբեք այդպիսի թռիչքները չեն դադարել, կամ էլ սա պարզապես քաղաքական ենթատեքստ ունի:
«Շատ տարօրինակ է, թե ինչու է Ադրբեջանը նման հիսթերիկ պահվածք ցուցաբերում, ինչը նրա մոտ կարծես սովորույթ է դառնում: Ստեփանակերտի օդանավակայանը չի աշխատել ընդամենը մի քանի ամիս՝ 1992 թվականին, այն էլ չի ընդունել միայն ինքնաթիռներ: Իր գոյության ամբողջ շրջանում, արդեն 60 տարի է, ինչ օդանավակայանը աշխատում է անդադար: Այսօր էլ՝ մենք պարբերաբար ընդունում ենք ուղղաթիռներ: Մենք ունենք փոքր ավիացիա, որը փոքր թռիչքներ է իրականացնում տարբեր նպատակներով՝ գյուղատնտեսական, կադաստրային նկարահանումների ու քարտեզագրման համար»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը՝ ինչո՞ւ է Ադրբեջանը հիմա վայնասուն բարձրացնում, Դ. Բաբայանը նշեց, որ դա ունի հատուկ նպատակ. «Սա կարելի է կապել նախօրեին Ստրասբուրգում Ալիևի կողմից հնչեցված խայտառակ հայտարարությունների հետ, որը հարված հասցրեց Ադրբեջանի իմիջին: Իսկ այդ քայլով ուզում են շեղել ներքին ու արտաքին հանրության ուշադրությունը»,-ասաց Բաբայանը՝ շարունակելով, որ Ադրբեջանը հանրության համար նախկինում, եթե շահարկում էր փախստականների թեման, ապա հիմա սա նոր շարժառիթ է հանդիսացել:
Անդրադառնալով Ալիևի ելույթին՝ Դ. Բաբայանը նշեց, որ հերթական քաղաքական մուղամն Է կամ ֆանոգրաման, որն անընդհատ պտտացնում է Ադրբեջանի քարոզչամեքենան:
«Ալիևն անընդհատ նույն բանն է ասում: Ուրիշ ոչ մի նոր բան, քանի որ ասելիք էլ չունի: Այդ հայտարարությամբ՝ նա ցույց է տալիս իր իրական պետության պատկերը: Իմաստ էլ չկա, այդ քաղաքական մուղամին անդրադառնալ»,-ասաց նա:

The flight of a two-seater tourist plane from Stepanakert airport produced hysteria in Azerbaijan. The video posted on YouTube sparked a heated debate in that country, with claims that “the flight was illegal as the plane flew over Azerbaijani territory”.
During a talk with the correspondent of Aysor.am, the spokesman for President of the Nagorno Karabakh Republic David Babayan said the impression is that Azerbaijan has just learned that the Stepanakert airport is used for small aviation. In his words, it turns out that Azerbaijan’s technology is so outdated that it cannot notice such flights, or else this story has a political subtext.
“It is bizarre that Azerbaijan behaves in such a hysterical way. The Stepanakert airport did not operate only for a few months in 1992 – planes did not land there. Throughout its existence, over 60 years, the airport has operated without interruption. And we regularly receive helicopters. We have small aviation to operate flights for various purposes including agriculture, cartography, and cadastral surveys,” Babayan said.
According to him, Azerbaijan’s hysteria may be due to Aliyev’s speech in Strasbourg.
“His shameful statements were a blow to Azerbaijan’s image. They took that step to divert the attention of their own public and the international community,” David Babayan noted.
He stressed that Aliyev’s speech was “yet another phonogram and a political mugham”.
“Aliyev is constantly repeating the same thing because he has nothing new to say. His statements show the true face of his state. It is no use commenting on this political mugham,” the spokesman for the NKR president said.