Ստեփանակերտի օդանավակայանը չի աշխատել ընդամենը մի քանի ամիս. Դ. Բաբայան
Ստեփանակերտի օդանավակայանից փոքր, երկտեղանոց օդանավի թռիչքի մասին տեղեկությունները Ադրբեջանում հերթական հիսթերիայի առիթ են դարձել: Ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շատ ակտիվ քննարկվում է համացանցում տեղ գտած տեսանյութը, որի շուրջ տարաբնույթ մեկնաբանություններ են հնչում, որտեղ ասվում է, թե իբր «թռիչքներն ապօրինի են իրականացվում, այն էլ՝ Ադրբեջանի տարածքով»:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ տպարվորություն է ստեղծվել, թե Ադրբեջանը նոր է հայտնաբերում կամ բացահայտում, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանը ծառայում է փոքր ավիացիային:
Նրա խոսքով՝ սրանով կարելի է փաստել, որ Ադրբեջանի տեխնիկական միջոցներն այնքան են հնացել, որ ի վիճակի չեն ֆիքսել, որ երբեք այդպիսի թռիչքները չեն դադարել, կամ էլ սա պարզապես քաղաքական ենթատեքստ ունի:
«Շատ տարօրինակ է, թե ինչու է Ադրբեջանը նման հիսթերիկ պահվածք ցուցաբերում, ինչը նրա մոտ կարծես սովորույթ է դառնում: Ստեփանակերտի օդանավակայանը չի աշխատել ընդամենը մի քանի ամիս՝ 1992 թվականին, այն էլ չի ընդունել միայն ինքնաթիռներ: Իր գոյության ամբողջ շրջանում, արդեն 60 տարի է, ինչ օդանավակայանը աշխատում է անդադար: Այսօր էլ՝ մենք պարբերաբար ընդունում ենք ուղղաթիռներ: Մենք ունենք փոքր ավիացիա, որը փոքր թռիչքներ է իրականացնում տարբեր նպատակներով՝ գյուղատնտեսական, կադաստրային նկարահանումների ու քարտեզագրման համար»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը՝ ինչո՞ւ է Ադրբեջանը հիմա վայնասուն բարձրացնում, Դ. Բաբայանը նշեց, որ դա ունի հատուկ նպատակ. «Սա կարելի է կապել նախօրեին Ստրասբուրգում Ալիևի կողմից հնչեցված խայտառակ հայտարարությունների հետ, որը հարված հասցրեց Ադրբեջանի իմիջին: Իսկ այդ քայլով ուզում են շեղել ներքին ու արտաքին հանրության ուշադրությունը»,-ասաց Բաբայանը՝ շարունակելով, որ Ադրբեջանը հանրության համար նախկինում, եթե շահարկում էր փախստականների թեման, ապա հիմա սա նոր շարժառիթ է հանդիսացել:
Անդրադառնալով Ալիևի ելույթին՝ Դ. Բաբայանը նշեց, որ հերթական քաղաքական մուղամն Է կամ ֆանոգրաման, որն անընդհատ պտտացնում է Ադրբեջանի քարոզչամեքենան:
«Ալիևն անընդհատ նույն բանն է ասում: Ուրիշ ոչ մի նոր բան, քանի որ ասելիք էլ չունի: Այդ հայտարարությամբ՝ նա ցույց է տալիս իր իրական պետության պատկերը: Իմաստ էլ չկա, այդ քաղաքական մուղամին անդրադառնալ»,-ասաց նա:

Давид Бабаян: Аэропорт Степанакерта работал и работает бесперебойно
Полет из аэропорта Степанакерта туристического двухместного самолета вызвал истерию в Азербайджане. В этой стране активно обсуждают появившийся в Youtube видеоролик, заявляя, что «полет незаконный, поскольку осуществляется над территорией Азербайджана».
В беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь президента Нагорного Карабаха Давид Бабаян отметил: складывается впечатление, что в Азербайджане только узнают, что аэропорт Степанакерта служит малой авиации. По его словам, получается, что технические средства Азербайджана настолько устарели, что не в состоянии зафиксировать непрекращающиеся подобные полеты, либо данная истерия имеет политический подтекст.
«Странно, почему Азербайджан проявляет подобное истеричное поведение? Аэропорт Степанакерта не работал всего несколько месяцев – в 1992 году, и то не принимал только самолеты. В период своего существования, уже 60 лет, аэропорт работает бесперебойно. И сегодня мы периодически принимаем вертолеты. У нас есть малая авиация, которая осуществляет полеты в различных целях – сельское хозяйство, кадастровые съемки, картография», - сказал Д.Бабаян.
По его словам, истерия Азербайджана, возможно, обусловлена выступлением Алиева в Страсбурге.
«Его постыдные заявления нанесли серьезный удар по имиджу Азербайджана. Этим своим шагом они желают отвлечь внимание своего и международной общественности», - отметил он.
При этом, Д.Бабаян подчеркнул, что выступление Алиева являлось «очередной фонограммой и политическим мугамом».
«Алиев постоянно повторяет одно и то же, потому что им нечего сказать нового. Своими заявлениями он показывает истинное лицо своего государства. Даже нет смысла комментировать этот политический мугам», - заявил пресс-секретарь президента Нагорного Карабаха.