Հայկական կողմը դիմել է Միսնկի խմբին՝ ԼՂ-ն բանակցային կողմ դարձնելու համար
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական հանձնաժողովները դիմել են Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ ձեռնարկելու անհրաժեշտ քայլեր` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության լիարժեք մասնակցության ապահովմանը բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
«Ընդգծելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման և կազմավորման գործընթացի լիովին և անթերի համապատասխանությունը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին ու նորմերին և այն ժամանակ դեռևս գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման երաշխավոր լինելու իրողությունը:
Արձանագրելով, որ` ի պատասխան Արցախի ժողովրդի ազատ կամաարտահայտության, Ադրբեջանը որդեգրեց էթնիկ զտումների և ուժային մեթոդներով հարցի լուծման քաղաքականություն, որը շարունակվում է ցայսօր,
Համոզված լինելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կապահովի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի անշրջելիությունը և Ադրբեջանի համար կհանդիսանա ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիության ազդանշան,
Հաշվի առնելով, որ 1994 թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի կողմից ստորագրված հրադադարի մասին համաձայնությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում խիստ կարևոր ձեռքբերում է, որը հնարավոր դարձավ Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների միջև ուղղակի բանակցությունների շնորհիվ,
Վերահաստատելով հավատարմությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝
Հայտարարում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև հակամարտության վերջնական կարգավորման գրավական հանդիսացող հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման անհրաժեշտության և խաղաղ գործընթացի անշրջելիության ապահովման կարևորության մասին:
Կոչ է անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանագծից դիպուկահարների հետ քաշման, միջադեպերի հետաքննության, և ժողովուրդների միջև ատելություն սերմանող հայտարարությունների ու գործողությունների բացառման ուղղությամբ,
Համոզմունք է հայտնում, որ հայ ժողովուրդը` Հայաստանում, Արցախում և ի սփյուռս աշխարհի, ինչպես և նախկինում, կգործադրի իր ողջ ներուժը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի` ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և միջազգային իրավունքի հիմնարար փաստաթղթերով երաշխավորված ինքնորոշման իրավունքն ու անվտանգությունն ապահովելու համար»,- ասվում է ՀՀ և ԼՂՀ Ազգային ժողովների դիմումում:

Парламентская комиссия Армении и НКР обратилась к Минской группе ОБСЕ
Межпарламентские комиссии парламентов Армении и Нагорно-Карабахской Республики выступила с заявлением, в котором обращается к сопредседателям Минской группы ОБСЕ с призывом предпринять необходимые шаги, направленные на обеспечение полноценного участия НКР во всех этапах переговорного процесса.
В заявлении отмечается, процесс декларации и создания НКР полностью соответствовал основополагающим принципам и нормам международного права, а также действовавшего в то время законодательства СССР, а также факт того, что Республика Армения является гарантом реализации права народа НКР на самоопределение.
«Констатируя тот факт, что в ответ на свободное волеизъявление народа Нагорного Карабаха Азербайджан прибег к политике этнических чисток и решения вопроса силовыми методами, которую продолжает осуществлять по сей день, будучи уверенными в том, что международное признание НКР обеспечит необратимость урегулирования азербайджано-карабахского конфликта путем переговорного процесса и станет для Азербайджана сигналом о недопустимости решения вопроса силой или под угрозой применения силы;
С учетом того, что соглашение от 12 мая 1994 года, подписанное Нагорным Карабахом, Азербайджаном и Арменией, стало важным достижением для решения азербайджано-карабахского конфликта, и подписание стало возможно благодаря переговорам между властями Азербайджана и Нагорного Карабаха, подтверждая приверженность исключительно мирному урегулированию азербайджано-карабахского конфликта,
комиссия заявляет о необходимости укрепления режима прекращения огня, являющегося залогом окончательного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, и о важности обеспечения необратимости мирного процесса;
Призывает страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ предпринять действенные шаги по отводу снайперов с линии границы Республики Армения, Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджанской Республики, создания механизмов расследования инцидентов, исключению разжигающих ненависть заявлений и действий;
выражает уверенность в том, то армянский народ – в Армении, Арцахе и Диаспоре, также, как и прежде, приложит весь потенциал для обеспечения реализации гарантированном уставом ООН и международным правом права народа НКР на самоопределение и безопасность;
обращается к сопредседателям Минской группы ОБСЕ призывом предпринять необходимые шаги, направленные на обеспечение полноценного участия НКР во всех этапах переговорного процесса», - отмечается в заявлении.