Հայկական կողմը դիմել է Միսնկի խմբին՝ ԼՂ-ն բանակցային կողմ դարձնելու համար
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական հանձնաժողովները դիմել են Մինսկի խմբի համանախագահներին՝ ձեռնարկելու անհրաժեշտ քայլեր` ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության լիարժեք մասնակցության ապահովմանը բանակցային գործընթացի բոլոր փուլերին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունից:
«Ընդգծելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման և կազմավորման գործընթացի լիովին և անթերի համապատասխանությունը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներին ու նորմերին և այն ժամանակ դեռևս գործող ԽՍՀՄ օրենսդրությանը, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման երաշխավոր լինելու իրողությունը:
Արձանագրելով, որ` ի պատասխան Արցախի ժողովրդի ազատ կամաարտահայտության, Ադրբեջանը որդեգրեց էթնիկ զտումների և ուժային մեթոդներով հարցի լուծման քաղաքականություն, որը շարունակվում է ցայսօր,
Համոզված լինելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը կապահովի ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի անշրջելիությունը և Ադրբեջանի համար կհանդիսանա ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման անթույլատրելիության ազդանշան,
Հաշվի առնելով, որ 1994 թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի կողմից ստորագրված հրադադարի մասին համաձայնությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում խիստ կարևոր ձեռքբերում է, որը հնարավոր դարձավ Ադրբեջանի ու Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների միջև ուղղակի բանակցությունների շնորհիվ,
Վերահաստատելով հավատարմությունը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝
Հայտարարում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև հակամարտության վերջնական կարգավորման գրավական հանդիսացող հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման անհրաժեշտության և խաղաղ գործընթացի անշրջելիության ապահովման կարևորության մասին:
Կոչ է անում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանագծից դիպուկահարների հետ քաշման, միջադեպերի հետաքննության, և ժողովուրդների միջև ատելություն սերմանող հայտարարությունների ու գործողությունների բացառման ուղղությամբ,
Համոզմունք է հայտնում, որ հայ ժողովուրդը` Հայաստանում, Արցախում և ի սփյուռս աշխարհի, ինչպես և նախկինում, կգործադրի իր ողջ ներուժը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովրդի` ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և միջազգային իրավունքի հիմնարար փաստաթղթերով երաշխավորված ինքնորոշման իրավունքն ու անվտանգությունն ապահովելու համար»,- ասվում է ՀՀ և ԼՂՀ Ազգային ժողովների դիմումում:

Inter-parliamentary commissions of Armenia and NKR apply to OSCE MG
The inter-parliamentary commissions of the parliaments of Armenia and the Nagorno Karabakh Republic issued a statement, in which they call on the OSCE Minsk Group Co-chairs to take the necessary measures to ensure full-fledged participation of the NKR in all the stages of negotiations.
The statement says that the process of the NKR’s declaration and establishment was fully in line with the principles and norms of international law and the then-legislation of the USSR. The statement underlines that the Republic of Armenia is the guarantor of the exercise of Nagorno Karabakh people’s right to self-determination.
“Noting the fact that in response to the free expression of the Nagorno Karabakh people’s will, Azerbaijan launched a policy of ethnic cleansing and problem solution by coercive methods, which it continues to date, and being convinced that the international recognition of the NKR will ensure the irreversibility of the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement through negotiations and will become, for Azerbaijan, a signal about the inadmissibility of the problem’s resolution by force or threats of force;
Taking into account that the agreement of May 12, 1994, signed by Nagorno Karabakh, Azerbaijan and Armenia became an important achievement for the resolution of the Azerbaijani-Karabakh conflict and the signing became possible thanks to negotiations between the authorities of Azerbaijan and Nagorno Karabakh, reaffirming the commitment to a peaceful resolution of the Azerbaijani-Karabakh conflict,
the commission states about the need to strengthen the ceasefire regime, which is the guarantee of the final settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict , as well as about the importance of ensuring the irreversibility of the peace process;
calls on the OSCE Minsk Group co-chair countries to take efficient steps on the withdrawal of snipers from the boundary of the Republic of Armenia, the Nagorno Karabakh Republic, and the Republic of Azerbaijan, the creation of mechanisms for investigation of incidents, and the elimination of statements and actions fomenting hatred;
expresses confidence that the Armenian people in Armenia, Artsakh and the Diaspora will continue to use the whole potential to ensure the exercise the NKR people’s right to self-determination and security as guaranteed by the UN Charter and international law;
calls on the OSCE Minsk Group Co-chairs to take the necessary measures to ensure full-fledged participation of the NKR in all the stages of the negotiating process,” the statement reads.