«Իշխանություններին քննադատելուց բլբուլ են կտրում, դրսում՝ հարսի նման լռում»
Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ վարում է տոտալ պատերազմ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում անդրադառնալով ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթին ասաց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը, ում համոզմամբ՝ Հայաստանը այդպիսի ռազմատենչ հայտարարություններին բոլորովին համարժեք պատասխան չի տալիս: Քաղաքագետի խոսքով՝ Ադրբեջանը մշակել է հատուկ մարտավարություն, որով ուզում է նվաստացնել Հայաստանին:
«Մեզ սևացնելը, մեր մշակույթն ու հողերը յուրացնելը Ադրբեջանի համար դարձել է սովորույթ: Իսկ Հայաստանը պետք է կարողանա համարժեք պատասխան տալ՝ տոտալ հակահարված: Այն, որ սահմանամերձ գոտում շարունակվում է կրակահերթը, երբ որ Եվրոպայի սրտում Ադրբեջանը հայտարարում է, որ մենք ասիացի ենք, ոչ թե եվրոպացի՝ դա արդեն խոսում է այն մասին, որ մեր խորհրդարանական հանձնաժողովը չի կատարում իր պարտականությունները, որի կազմում ընդգրկված են ոչ պրոֆեսիոնալ մարդիկ»,-ասաց նա:
Շիրինյանն ընդգծեց նաև, որ այդ հանձնաժողովում պետք է ընդգրկված լինեին ոչ թե մարդիկ, ովքեր «հավեսի համար» գնում են մասնակցում հանձնաժողովներին, այլ մարդիկ, ովքեր պետք է կարողանային ինտրիգներին դիմակայել հենց օտարի աչքի առջև:
«Մեր պետական ապարատի որակը պետք է բարձրացվի, արդիականացվի և փոխվի»,- հավելեց նա:
Լրագրողի դիտարկմանը՝ իսկ պատասխան տալը չի ընկալվի՞ խախտում՝ Շիրինյանը նշեց, որ ոչ:
«Եթե խախտում է, թող մի հատ էլ խախտեն: Թող իրենց գործն անեն, բայց մի հատ նկատողություն ստանան, կամ հեռացվեն: Եթե գիտեն, որ պետք է սա անեն, թող անեն»,-ընդգծեց քաղաքագետը, ում խոսքով՝ Հայաստանը պետք է համապատասխան պատժամիջոցներ կիրառի հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչների նկատմամաբ:
«Հայատանում այդ չինովնիկների համար պետք է պատիժներ սահմանվեն: Գալուստ Սահակյանը պետք է քննի իր ամբողջ կադրային բանկը և համապատասխան քայլեր ձեռնարկի»,-ասաց նա:
«Խելացի խոսելը դժվար է, իսկ խելացի լռելն ավելի դժվար»,- նկատեց քաղաքագետ Արման Նավասարդյանը, ում հավաստմամբ՝ մեր պատվիրակության ներկայացուցիչները պետք է ոչ թե լռեին, այլ Ալիևին իր տեղը ցույց տային հենց ԵԽԽՎ-ում:
«Սա այն դեպքը չէ, երբ մեր պատվիրակության ներկայացուցիչները պետք է լռեին: Բացի այն, որ Ադրբեջանը միջազգային ատյաններում սպառնալիքներ է հնչեցնում, նա նաև նվաստացնում է մի անմբողջ ազգի: Եվ այստեղ պարտիզանի նման լռելը սխալ է: Մեր պատվիրակությունը պետք է օժտված լիներ կառավարական դիվանագիտական գործունեությանը նպաստելու կարողությամբ, ինչը չի կարողանում պատշաճ կերպով կատարել: Սա խորհրդարանական մեխանիզմ է, որի համար վճարում են: Իսկ նրանք գնում ականջները կախում, գալիս են»,- նշեց քաղաքագետը:
Հարցին՝ գուցե դա հրահանգված է, քաղաքագետը նշեց, որ չի կարծում թե մեր իշխանությունների կողմից նման հրահանգ կա:
«Երբ, որ պետք է քննադատեն հայաստանյան իշխանություններին բլբուլ են կտրում, բայց դրսում, որտեղ հասնում են հարկատուների հաշվին՝ հարսի նման լռում են ու ոչինչ չեն խոսում: Դա ոչ միայն անընդունելի է, այլև անթույլատրելի: Լռության դիվանագիտություն գոյություն չունի»,-ասաց Ա. Նավասարդյանը:

Политолог: Азербайджан ведет против Армении тотальную войну
Азербайджан ведет против Армении тотальную войну. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами политолог Левон Ширинян, обратившись к выступлению президента Азербайджана Ильхама Алиева в ПАСЕ.
По мнению политолога, Армения не дает адекватного ответа на подобные воинственные заявления. По словам Л.Шириняна, Азербайджан разработал специальную стратегию, направленную на унижение Армении.
«Присвоение армянской культуры и земель, дискредитация армян стали для Азербайджана традицией. Армения должна дать адекватный ответ – нанести тотальный контрудар», - сказал Л.Ширинян.
Как отметил политолог, тот факт, что в приграничной зоне продолжается обстрел, а в центре Европы Алиев озвучивает подобные заявления, говорит о том, что армянская делегация в ПАСЕ не справляется со своими обязанностями и в ее состав включены непрофессионалы.
Политолог подчеркнул, что в состав комиссии должны входить люди, которые могут противостоять интригам и провокациям, а не просто участвуют в работах комиссий для «времяпровождения». «Качество государственного аппарата должно быть повышено, изменено и модернизировано», - сказал он.
Левон Ширинян отметил, что спикер парламента Галуст Саакян должен пересмотреть весь кадровый банк и предпринять соответствующие шаги.
«Умно говорить трудно, ещё труднее умно молчать», - отметил в свою очередь экс-посол Армении, политолог Арман Навасардян.
По мнению дипломата, представители армянской делегации должны были именно в ПАСЕ поставить на место Алиева, а не молчать.
«Это не тот случай, когда представители нашей делегации должны были молчать. Кроме того, что Азербайджан в международных инстанциях озвучивает угрозы, он также унижает целый народ, и здесь неправильно было молчать как партизан», - сказал дипломат.