Հ. Աբրահամյան. Առանց ժողովրդավարության պետությունը չի զարգանա և չի կայանա
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն այսօր ներկա է գտնվել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարության գործողությունների ծրագրի մեկնարկին: Այս մասին հայտնում են կառավարությունից:
Կառավարության ղեկավարը հանդես է եկել ուղերձով, որում, մասնավորապես, նշել է. «Այսօր դժվար է պատկերացնել որևէ պետության իրավական համակարգի կայացումն ու զարգացումը, կառավարման ինստիտուտների արդյունավետ գործունեությունն առանց ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների ապահովման:
Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների համակարգի զարգացման տեսանկյունից կարևոր նշանակություն ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի 2012 թվականի կարգադրությամբ հաստատված Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունը: Այն կարելի է համարել իրավունքների պաշտպանության ոլորտում միասնական և համակարգված քաղաքականության իրականացման կարևորագույն գործիք, որը նպատակ ունի ապահովել Սահմանադրության մեջ ամրագրված և միջազգային պայմանագրերով մեր պետության ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք կատարումը»:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ծրագրի մշակման գործում ակտիվորեն ներգրավված շահագրգիռ բոլոր կողմերին՝ պետական մարմինների, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ արդյունավետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում այս տարվա փետրվարի 27–ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատվել է ազգային ռազմավարության միջոցառումների ծրագիրը, որի շրջանակում նախատեսվում են պետական տարբեր մարմիններին վերաբերող մի շարք միջոցառումներ: «Մենք այս ծրագիրը համարում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների երաշխիքների ամրագրման առանցքային փուլ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության ռազմավարությունից բխող միջոցառումների ծրագրի իրականացման մեկնարկին նվիրված այս միջոցառումն ունի խորհրդանշական կարևորություն, քանի որ ընդգծում է այն լիարժեք իրականացնելու մեր քաղաքական կամքը և ազդարարում` միասնական փաստաթղթի շրջանակում մարդու իրավունքներին առնչվող միջոցառումների համագործակցված իրականացման պատրաստակամությունը», - ընդգծել է վարչապետ Աբրահամյանը:
Կառավարության ղեկավարը շնորհավորել է միջոցառման մասնակիցներին և համոզմունք հայտնել, որ ծրագիրն էապես կնպաստի մեր պետությունում մարդու իրավունքների հուսալի պաշտպանության երաշխավորմանը:

Трудно представить становление и развитие правовой системы без демократии
Премьер-министр Армении Овик Абраамян сегодня присутствовал на старте Программы действий национальной стратегии защиты прав человека.
Как сообщили в пресс-службе правительства, глава правительства выступил с посланием, в котором, в частности, отметил: «Сегодня трудно представить становление и развитие правовой системы какого-либо государства, результативную деятельность институтов управления без обеспечения демократии, прав и основополагающих свобод человека.
В Республике Армения с точки зрения развития системы гарантий защиты прав человека важное значение приобрела Национальная стратегия защиты прав человека, утвержденная в 2012 году распоряжением Президента Республики Армения. Ее можно считать важнейшим инструментом реализации единой и скоординированной политики в сфере защиты прав, который имеет целью обеспечение полноценного выполнения обязательств, зафиксированных в Конституции и принятых нашим государством по международным договорам».
Премьер-министр поблагодарил все активно вовлеченные в дело разработки программы заинтересованные стороны: представителей государственных органов, международных организаций и гражданского общества. По словам Овика Абраамяна, в результате результативной совместной работы 27 февраля этого года постановлением правительства была утверждена Программа мероприятий национальной стратегии, в рамках которой предусмотрен ряд мероприятий, относящихся к различным государственным органам. «Мы считаем эту программу ключевым этапом закрепления гарантий прав человека в Республике Армения.
Это мероприятие, посвященное старту реализации программы мероприятий, вытекающих из стратегии защиты прав человека, имеет символичную важность, поскольку подчеркивает нашу политическую волю полноценно реализовать ее и возвещает о готовности консолидированного осуществления касающихся прав человека мероприятий в рамках единого документа», - подчеркнул премьер-министр Овик Абраамян.
Глава правительства поздравил участников мероприятия и выразил убежденность, что программа будет существенно способствовать надежному гарантированию защиты прав человека в нашей стране.