ՀՀԿ պատգամավոր. Տիգրան Սարգսյանը փորձառու մարդ է
Կարծում եմ, որ Տիգրան Սարգսյանի նշանակումն ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանի պաշտոնում ճիշտ էր այն առումով, որ նա փորձառու, ինտելեկտուալ ու, գիտելիքների առումով՝ պատրաստ մարդ է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը:
«Նա եղել է վարչապետ, փորձառու է: Լավ գիտի նաև արևմտյան արժեքներն ու հասկանում է տնտեսագիտությունից, ինչը ևս կարևոր է»,- ասաց Լեռնիկ Ալեքսանյանը՝ ավելացնելով, նշանակման մեջ որևէ արտառոց բան չեմ տեսնում:
«Մեզ մոտ արևմտյան արժեքների կրող լինելը սկսել է այլ կերպ ընկալվել: Այսօր դա ընկալվում է՝ օֆշորներում գործունեություն ծավալել»,- Տիգրան Սարգսյանի՝ դեսպան նշանակվելուն այսպես արձագանքեց ասուլիսի մյուս բանախոս, «Քաղաքագետների միության» նախագահ Հմայակ Հովհաննիսյանը:
«Ես չեմ կարծում, որ սա արևմտյան արժեքների ճիշտ ընկալումն է: Հաշվի առնելով, որ մենք արդեն 14 տարի է Եվրոպայի խորհրդի անդամ ենք: Արևմտյան արժեքների կրողի համբավ ունենալը մի բան է, իսկ իրականում դրանց հաղորդակից լինելը՝ այլ բան»,- ասաց քաղաքագետը:

Aleksanyan: Appointment of T. Sargsyan as ambassador was correct decision
The decision to appoint Tigran Sargsyan as ambassador to the U.S. was correct - the former Armenian prime minister is an intellectual having wide experience and knowledge. The deputy of ruling Republican Party of Armenia (HHK) parliamentary faction Lernik Aleksanyan expressed this opinion at a meeting with reporters today.
“Tigran Sargsyan is a trained, experienced specialist. He served as prime minister. He is familiar with Western values and is an expert in economics, which is also important,” Aleksanyan said, noting that there was nothing unusual in his appointment as a diplomat.
“In Armenia, the notion ‘bearer of Western values’ is understood differently. Today it means conducting offshore business,” the chairman of the Association of Political Scientists of Armenia Hmayak Hovhannisyan said when speaking about Tigran Sargsyan’s appointment as ambassador to the U.S.
“I don’t believe that this notion of Western values is correct, given the fact that Armenia has been a member of the Council of Union for 14 years. It is one thing to be famed as a bearer of Western values, and another thing to be such a bearer in reality,” the political scientist noted.