«Թեժ գիծը սթափ է պահում դպրոցի և մանկապարտեզների տնօրեններին»
Մեկ ուսումնական տարվա ընթացքում քաղաքապետարանի թեժ գծին մանկապարտեզներից 90 բողոք է եղել, իսկ դպրոցներից՝ 85, որը նախորդ տարի եղել է 140: Նախորդ տարվա համեմատ` թեժ գծերին ուղղված ահազանգերը պակասել են: Լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը:
«Քաղաքապետարանի քեժ գծերին ստացված զանգերի հետքերով մանկապարտեզների և դպրոցների շատ տնօրեններ և աշխատողներ արժանացել են կարգապահական տարբեր տույժերի»,- ասաց Գ. Սողոմոնյանը` ավելացնելով, որ թեժ գիծը շատ արդյունավետ է աշխատում և սթափ պահում բոլորին:
Ընդհանուր ամփոփելով 2013-2014 թթ. ուսումնական տարին` Գայանե Սողոմոնյանն ասաց, որ մանկապարտեզներում, վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնելու համար, լուրջ ֆինանսական ներդրումներ են կատարվում:
«Անցած տարվա ընթացքում մայրաքաղաքում 28 մանկապարտեզ է վերանորոգվել: Կարևոր է նաև ԿԳՆ-ի և Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ ստեղծված 12 հատուկ մանկապարտեզների բացումը, որտեղ ընդունվել է 300 երեխա»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է դպրոցներին, ապա Գ. Սողոմոնյանը կարևորեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մուտքը դպրոցներ ու ասաց, որ 15 դպրոցներում համակարգչային սենյակներ են բացվել և կահավորվել:

This school year the hotline of Yerevan Municipality received 90 complaints from city kindergartens and 85 calls from schools as compared with 140 calls last year, the head of the municipality’s general education department Ms. Gayane Soghomonyan said at a meeting with journalists today.
“Following those hotline calls, disciplinary punishment was imposed on many heads and employees of schools and kindergartens,” she said, adding the hotline operates efficiently and keeps everyone vigilant.
Summarizing the results of the 2013-2014 educational year, G. Soghomonyan said considerable funds were spent on repairs of kindergartens.
“28 kindergartens were repaired in the capital city last year. More importantly, 12 special kindergartens opened with the assistance of Education and Science Ministry and the World Bank. 300 children attend these kindergartens,” she said.
Speaking about the use of information technology in schools, the department head said that computer rooms were created and equipped with modern equipment at 15 schools of Yerevan.