Պատգամավոր. Եթե այսպես շարունակվի, ամեն տարի սակագին պետք է բարձրացնել
Մեր շատ հիմնավորված փաստարկները, որ կան ռեզերվներ, թե էլեկտրաէներգիայի սակագինը կարող է չթանկանալ այս փուլում, որևէ հակափաստարկ մեզ այդպես էլ չներկայացվեց և որոշում կայացվեց էլեկտրաէներգիան թանկացնել 3.85 դրամով: ԱԺ-ում քառյակի ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով էլեկրաէներգիայի սակագնի բարձրացմանը, ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը` ավելացնելով, որ այսօր ՀԾԿՀ նախագահ Ռոբերտ Նազարյանի հետ հեռախոսազրույց է ունեցել և վերջինս պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել այդ ռեզերվների հարցը:
Իսկ ռեզերվները, պատգամավորի ներկայացմամբ, այն է, որ վնասներ փոխհատուցելը օրենքով պետք է գոնե 30 տոկոսով իր վրա վերցնի պետությունը, մաշվածքն ու շահույթը պետք է վերանայվի, պետք է լինի շահույթի նորմայի իջեցում և այլն:
«Եթե այսպես շարունակվի ու քայլեր չձեռնարկվեն, ապա ամեն տարի ճեղքվածքը խորանալու է, և մենք ստիպված ենք լինելու ամեն տարի սակագին բարձրացնել»,- ասաց ԲՀԿ պատգամավորը` ավելացնելով, որ պետությունը կարող է այս քայլերը ձեռնարկել` մեղմելու համար:

In case of inaction, electricity prices will go up every year
Armenia’s Public Services Regulatory Commission (PSRC) yesterday took a decision to raise the electricity tariff by 3.8 drams without presenting any counterarguments to the arguments about available reserves and the inexpediency of raising the tariffs, the deputy of Prosperous Armenia (BHK) faction Mikael Melkumyan said during a briefing in the Armenian parliament today.
Melkumyan said that today he spoke with PSRC chairman Robert Nazaryan by phone and Nazaryan expressed his readiness to discuss the issue of available reserves.
According to Melkumyan, when the matter concerns reserves, the state should compensate for at least 30% of losses. Besides, it is necessary to review depreciation of fixed assets, profit, reduce the profit rate, etc.
“If we fail to take steps, the financial gap will grow year by year and we will have to raise the tariff every year,” the deputy noted.