Այս տարի «Զվարթնոցում» ուղևորահոսքն ավելացել է 43 տոկոսով
2014թ. առաջին 6 ամիսներին օդային փոխադրումների ոլորտում առկա է ուղևորների թվի և չվերթերի ավելի քան 25 տոկոս աճ: Սա ՀՀ կառավարության կողմից հայտարարված «բաց երկնքի» քաղաքականության արդյունք է:
2014թ. հունիսին, 2013թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ «Զվարթնոցում» ուղևորահոսքն ավելացել է 43 տոկոսով: Եթե 2013թ հունիսին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ծառայություններից օգտվել է 145 339 ուղևոր, ապա 2014թ հունիսի ցուցանիշը կազմում է 208 408 ուղևոր: Այս մասին հայտնում են «Արմենիա Միջազգային Օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ից:
Չվերթերի թվի աճը այդ ժամանակահատվածում կազմել է 42 տոկոս: 2014թ. հունիսին կատարվել է 1995 չվերթ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 1405 չվերթի համեմատ:
Եթե 2013թ. հունիսին դեպի «Զվարթնոց» կանոնավոր չվերթեր իրականացնում էին 27 ավիաընկերություններ, ապա այժմ դրանց թիվը 33 է: Բացի այդ ավիաընկերություններից շատերն ավելացրել են իրենց հաճախականությունները բոլոր ուղղություններով, ինչը հանգեցրել է ավիատոմսերի գնի նվազմանը:

Passenger traffic at Zvartnots Airport grows 43% this year
More than 25% growth in the number of air passengers and flights was reported in the first six months of 2014 due to the open sky policy launched by the Armenian government.
Passenger traffic at Zvartnots Airport of Yerevan increased by 43% in June 2014 compared with June 2013 - 208, 408 passengers used services of Zvartnots International Airport in June 2014 as compared to 145,339 passengers in the same month of last year, according to Armenia International Airports CJSC.
The number of flights increased by 42%: 1,995 flights were operated in June 2014 compared to 1,405 flights in June 2013.
27 airlines operated scheduled flights to Zvartnots Airport in June 2013. Now their number has reached 33.