Քաղաքական ոչ մի ուժի չի հաջողվի ընդվզում առաջացնել, անգամ՝ «Ժառանգությանը»
Քանի որ քառյակը ոչինչ չի նախաձեռնում, ՕԵԿ-ը փորձում է պարզապես օգտագործել այս պահը և «ընդդիմություն» խաղալ:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում, անդրադառնալով հուլիսի 18-ին ՕԵԿ-ի կողմից կազմակերպվելիք հանրահավաքին, նման կարծիք հայտնեց  «Ժատանգության» վարչության նախկին անդամ Ստյոպա Սաֆարյանը՝ նկատելով, որ թեև ինչ-ինչ քաղաքական ուժեր փորձում են հասարակական ընդվզում առաջացնել, բայց հասարակությունն այժմ գտնվում է խորը ապատիայի մեջ:
«ՕԵԿ-ի՝ կոալիցիայից դուրս գալու վարքագիծը առաջին իսկ օրվանից ընկալվել է 2018 թվականի նախապատրաստություն: Եվ բնականաբար, այդ կուսակցությունը պետք է փորձի իրականացնել այն, ինչ մինչ օրս չեն արել մյուս քաղաքական ուժերը: Ինչ-որ տպավորություն ստեղծելու համար ՕԵԿ-ը մտածում է, որ կկարողանա հասարակական ընդվզում առաջացնել, մինչդեռ դա նրան չի հաջողվի»,- կարծում է Ս. Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ ոչ միայն ՕԵԿ-ին, այլև մյուս քաղաքական ուժերին նույնպես չի հաջողվի ինչ-որ բան նախաձեռնել, քանի որ հասարակությունը ինքն է հոգնել այդ ամենից և այլևս չի վստահում ոչ մի քաղաքական ուժի: «Այսօր քաղաքական բոլոր ուժերը հասարակության կողմից վայելում են խորը անվստահություն: Եվ այդ առումով չեմ կարծում, թե որևէ քաղաքական ուժի կհաջողվի լուրջ հասարակական ընդվզում առաջացնել»,- ասաց նա՝ նկատելով, որ այսօր բոլոր քաղաքական ուժերը հույսները դրել են քաղաքացիական նախաձեռնությունների վրա, սակայն այդ ուժերը նախընտրում են միայնակ պայքարել, քան ինչ-որ քաղաքական ուժի թույլ տալ իրենց օգտագործել:
Հարցին՝ այդ թվում նաև «Ժառանգությանը՞», Ս. Սաֆարյանը պատասխանեց՝ այդ թվում՝ «Ժառանգությանը». «Այն տպավորությունը պետք չէ ստեղծել, թե «Ժառանգությունում» անվստահելի մարդ չկա: Եթե քառյակը վստահ լիներ, որ ինչ որ հաջողության կհասներ, ինքը հանրահավաք կկազմակերպեր: Քառյակը ինքը հույսը դրել է ոչ թե քաղաքական քայլերի վրա, այլ՝ քաղաքացիական շարժումների, ովքեր պայքարում են այս կամ այն խնդրի համար: Քաղաքական ուժերը մտածում են, որ կկարողանան այդ բոլորին միանգամից համախմբել ու որոշակի աժիոտաժ առաջացնել, սակայն դա նրանց կարծում եմ, չի հաջողվի: Քառյակի ամբողջ խդիրը կայանում է նրանում, որ նրանք միասին չեն»,- ասաց նա:

С.Сафарян: Ни одной политической силе не удастся поднять народный бунт
Партия «Оринац еркир» пытается воспользоваться бездействием четырех непровластных политических сил, чтобы занять место в оппозиционном лагере.
Такое мнение высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am бывший член правления партии «Наследие» Степан Сафарян, касаясь организуемого партией «Оринац еокир» 18 июля митинга.
По его словам, хотя и некоторые политические силы пытаются организовать общественный бунт, однако общество сейчас находится в глубокой апатии.
«Выход «Оринац еркир» из политической коалиции с первого дня воспринимался как подготовка к 2018 году. Естественно, эта партия должна попытаться реализовать то, что по сей день не сделали другие политические силы. Чтобы создать какое-то впечатление, «Оринац еркир» думает инициировать общественный протест, однако вряд ли ей это удастся», - сказал С.Сафарян.
По его словам, не только «Оринац еркир», но и другим политическим силам не удастся инициировать что-то, поскольку общество уже устало от всего и не доверяет партиям.
«Сегодня в обществе ни одна политическая сила не вызывает доверия. В данном контексте, на мой взгляд, вряд ли какой-либо политической силе удастся вызвать серьезный общественный протест», - сказал он.
Как отметил С.Сафарян, сейчас все политические силы возлагают надежду на гражданские инициативы, однако они предпочитают бороться в одиночку и позволяют какой-либо партии использовать себя.
На вопрос о том, находится ли партия «Наследие» в их числе, Степан Сафарян заявил: «Да». «Не нужно создавать впечатления, что в партии «Наследие» нет людей, которые не вызывают доверия. Если бы четверка политических фракций была уверена, что достигнет каких-либо успехов, сама бы организовала митинг. Четверка надеется не на политические шаги, а на гражданские движения, которые борются против той или иной проблемы. Политические силы думают, что смогут объединить всех сразу и вызвать некоторый ажиотаж, однако, на мой взгляд, они не смогут добиться этого. Вся проблема четверки в том, что они не действуют вместе», - заявил Степан Сафарян.