Քաղաքական ոչ մի ուժի չի հաջողվի ընդվզում առաջացնել, անգամ՝ «Ժառանգությանը»
Քանի որ քառյակը ոչինչ չի նախաձեռնում, ՕԵԿ-ը փորձում է պարզապես օգտագործել այս պահը և «ընդդիմություն» խաղալ:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում, անդրադառնալով հուլիսի 18-ին ՕԵԿ-ի կողմից կազմակերպվելիք հանրահավաքին, նման կարծիք հայտնեց  «Ժատանգության» վարչության նախկին անդամ Ստյոպա Սաֆարյանը՝ նկատելով, որ թեև ինչ-ինչ քաղաքական ուժեր փորձում են հասարակական ընդվզում առաջացնել, բայց հասարակությունն այժմ գտնվում է խորը ապատիայի մեջ:
«ՕԵԿ-ի՝ կոալիցիայից դուրս գալու վարքագիծը առաջին իսկ օրվանից ընկալվել է 2018 թվականի նախապատրաստություն: Եվ բնականաբար, այդ կուսակցությունը պետք է փորձի իրականացնել այն, ինչ մինչ օրս չեն արել մյուս քաղաքական ուժերը: Ինչ-որ տպավորություն ստեղծելու համար ՕԵԿ-ը մտածում է, որ կկարողանա հասարակական ընդվզում առաջացնել, մինչդեռ դա նրան չի հաջողվի»,- կարծում է Ս. Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ ոչ միայն ՕԵԿ-ին, այլև մյուս քաղաքական ուժերին նույնպես չի հաջողվի ինչ-որ բան նախաձեռնել, քանի որ հասարակությունը ինքն է հոգնել այդ ամենից և այլևս չի վստահում ոչ մի քաղաքական ուժի: «Այսօր քաղաքական բոլոր ուժերը հասարակության կողմից վայելում են խորը անվստահություն: Եվ այդ առումով չեմ կարծում, թե որևէ քաղաքական ուժի կհաջողվի լուրջ հասարակական ընդվզում առաջացնել»,- ասաց նա՝ նկատելով, որ այսօր բոլոր քաղաքական ուժերը հույսները դրել են քաղաքացիական նախաձեռնությունների վրա, սակայն այդ ուժերը նախընտրում են միայնակ պայքարել, քան ինչ-որ քաղաքական ուժի թույլ տալ իրենց օգտագործել:
Հարցին՝ այդ թվում նաև «Ժառանգությանը՞», Ս. Սաֆարյանը պատասխանեց՝ այդ թվում՝ «Ժառանգությանը». «Այն տպավորությունը պետք չէ ստեղծել, թե «Ժառանգությունում» անվստահելի մարդ չկա: Եթե քառյակը վստահ լիներ, որ ինչ որ հաջողության կհասներ, ինքը հանրահավաք կկազմակերպեր: Քառյակը ինքը հույսը դրել է ոչ թե քաղաքական քայլերի վրա, այլ՝ քաղաքացիական շարժումների, ովքեր պայքարում են այս կամ այն խնդրի համար: Քաղաքական ուժերը մտածում են, որ կկարողանան այդ բոլորին միանգամից համախմբել ու որոշակի աժիոտաժ առաջացնել, սակայն դա նրանց կարծում եմ, չի հաջողվի: Քառյակի ամբողջ խդիրը կայանում է նրանում, որ նրանք միասին չեն»,- ասաց նա:

S. Safaryan: No political force will be able to foment popular revolt
Orinats Yerkir Party (OEK) tries to take advantage of the four non-government parties’ inactivity to occupy a place in the opposition camp, the former member of Heritage Party’s board Stepan Safaryan told the correspondent of Aysor.am when speaking about the rally to be staged by OEK on July 18.
In his words, although some political forces are trying to organize a popular revolt, society’s state today can be described as a deep apathy.
“From the very beginning, the withdrawal of OEK from the political coalition was perceived as preparations for 2018. Naturally, this party will attempt to realize what other political forces have not done so far. To create an impression, OEK intends to initiate social protest, but it will hardly succeed,” Safaryan noted.
According to him, not only OEK, but also other political forces will not succeed in initiating anything as the society is tired of everything and distrusts the parties.
“No political force currently evokes trust in society. I think no political force will be able to foment a serious social protest,” he noted.
Safaryan said all the political parties are now pinning their hopes on the civil initiatives that prefer to struggle separately and do not allow any party to use them.
When asked if Heritage Party is among them, Safaryan replied: “Yes. No need to create an impression that Heritage Party has no members who don’t evoke trust. If the four factions knew they would reach success, they would hold a rally. The four parties rely not on political steps, but on the civil movements struggling against this or that problem. The political forces think they can unify everyone at once and create a stir, but I don’t think they will succeed. The problem of the four forces is that they do not act jointly,” Stepan Safaryan said.