ՀՀ դպրոցականները նվաճել են 6 մեդալ և 3 գովասանագիր
Մեկնարկել են դպրոցականների 2014 թվականի միջազգային առարկայական օլիմպիադաները: ՀՀ դպրոցականների հավաքականը հուլիսի 3-13-ը մասնակցել է «Մաթեմատիկա» առարկայի 55-րդ միջազգային օլիմպիադային, որն անցկացվել է Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում: Այս մասին հայտնում են ԿԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հայաստանի հավաքականը նվաճել է 2 արծաթե, 1 բրոնզե մեդալ և 3 գովասանագիր: ՀՀ դպրոցականների «Մաթեմատիկա» առարկայի թիմը ղեկավարել է ՀՀ ԳԱԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտի գիտաշխատող, ԵՊՀ դասախոս Սմբատ Գոգյանը:«Մաթեմատիկա» առարկայի միջազգային օլիմպիադայի արծաթե մեդալի են արժանացել Գևորգ Մնացականյանը /Վանաձորի թիվ 11 ավագ դպրոց/, Էդգար Մինասյանը /Երևանի Ա.Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց/, բրոնզե մեդալի` Ալբերտ Գևորգյանը /Երևանի Քվանտ վարժարան/, իսկ Հակոբ Հակոբյանը, Գրիգոր Քերոբյանը և Հակոբ Թամազյանը` գովասանագրերի:
«Կենսաբանություն» առարկայի 25-րդ միջազգային օլիմպիադան անցկացվել է հուլիսի 6-13-ը, Ինդոնեզիայում: Հայաստան թիմը նվաճել է 3 բրոնզե մեդալ: «Կենսաբանություն» առարկայի թիմը ղեկավարել է ԵՊՀ դասախոս Գայանե Ղուկասյանը:«Կենսաբանություն» առարկայի միջազգային օլիմպիադայի բրոնզե մեդալի են արժանացել Սիրանուշ Բաբախանովան և Արման Սիմոնյանը /Երևանի Ա.Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց/ և Հասմիկ Ավագյանը /Երևանի «Այբ» ավագ դպրոց/:
Ընդհանուր առմամբ, այս պահին Հայաստանի հավաքականն արդեն ունի 6 մեդալ: Առջևում քիմիայի, ֆիզիկայի, ինֆորմատիկայի և աստղագիտության միջազգային օլիմպիադաներն են:

Armenian pupils win 6 medals and 3 certificates in Olympiads
Armenian high school pupils participated in the 55th International Mathematical Olympiad (IMO) held in South Africa on July 3-13, Armenian Ministry of Education and Science said.
The Armenian team led by lecturer of Yerevan State University (YSU) Smbat Gogyan has won 2 silver medals, a bronze, and 3 honor certificates. Gevorg Mnatsakanyan of Vanadzor senior school No 11 and Edgar Minasyan of Yerevan PhysMath School after A. Shahinyan won silver medals, Albert Gevorgyan of Yerevan ‘Quantum’ College won a bronze, while Hakob Hakobyan, Grigor Kerobyan and Hakob Tamazyan received honor certificates.
Besides, Armenian schoolchildren’s team led by YSU lecturer Ms. Gayane Ghukasyan won 3 bronze medals in the International Biology Olympiad in Indonesia on July 6-13. The winners are Siranush Babakhanova and Arman Simonyan of Yerevan PhysMath School after Shahinyan and Hasmik Avagyan from Yerevan Ayb High School.
The Armenian teams have so far been awarded 6 medals. Chemistry, Physics, Informatics and Astronomy Olympiads will be held soon.