ՊՆ. Ադրբեջանական զինված ուժերը չեն դադարեցնում դիվերսիայի փորձերը
Վերջին օրերի ընթացքում ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը կտրուկ լարվել է:Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ադրբեջանական զինված ուժերը չեն դադարեցնում հայկական ուժերի դիրքերը ներթափանցելու և դիվերսիոն գործողություններ իրականացնելու փորձերը: ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ կիրառվում են խոշոր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներ և զինամթերք` նռնականետեր, ականանետեր, զենիթային հրանոթներ և ջերմաճնշումային արկեր: Հաճախակիացել է նաև սահմանամերձ բնակավայրերի գնդակոծումը: Օրըստօրե ավելանում են երկու կողմերի կորուստները:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարոււմ է, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ նման գործելակերպը ամբողջովին հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում հակամարտության կարգավորման բանակցությունների ոգուն ու տրամաբանությանը և հղի է ծավալուն ռազմական գործողությունների վերաճելու իրական վտանգով:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ իրավիճակի հետագա սրմանն ուղղված քայլերից և ջանքեր գործադրել ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրավիճակը կայունացնելու ուղղությամբ:
Առկա լարվածությունը սաստկացնելուն ուղղված ադրբեջանական կողմի գործողությունների շարունակման դեպքում Հայկական զինուժը ստիպված կլինի էլ ավելի խստացնելու Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարության` ռազմական տրամաբանությունից զուրկ և անմիտ վրեժխնդրության դրսևորումների նկատմամբ պատժամիջոցները:

МО Армении: ВС Азербайджана не прекращают попыток диверсионных действий
Министерство обороны Армении распространило заявление в связи с напряженной ситуацией в течение последних дней на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
В заявлении Минобороны РА, в частности, отмечается:
«В последние дни ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил резко обострилась. ВС Азербайджана не прекращают попыток проникновения на позиции армянских сил и осуществления диверсионных действий. Против позиций Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики применяются различные виды стрелкового и артиллерийского вооружения крупного калибра и боеприпасы – минометы, зенитные орудия и термобарическое оружие.
Выросла также частотность обстрела приграничных населенных пунктов. Число потерь с обеих сторон растет изо дня в день.
Министерство обороны Республики Армения заявляет, что подобный образ действий ВС Азербайджана полностью противоречит духу и логике переговоров по урегулированию конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ и чреват реальной угрозой перерасти в масштабные военные действия.
Министерство обороны Армении призывает азербайджанскую сторону воздерживаться от шагов, направленных на дальнейшее обострение ситуации и прилагать усилия по стабилизации ситуации на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил.
В случае продолжения действий азербайджанской стороны, направленных на усиление имеющейся напряженности, армянские вооруженные силы будут вынуждены еще больше ужесточить карательные меры в отношении лишенных военной логики и исходящих из бессмысленной мести действий руководства Минобороны Азербайджана».