Հաստատվել է ՄԻԵԴ դատավորի պաշտոնում ՀՀ կողմից թեկնածուների ընտրության կարգը
Այսօր Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել, որով հաստատել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնում Հայաստանի Հանրապետության կողմից առաջադրվող թեկնածուների ընտրության կարգը:Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Երկրի ղեկավարի հաստատած փաստաթղթով առաջին անգամ իրավական կարգավորման են ենթարկվում թեկնածուների ընտրությունն իրականացնող մրցութային հանձնաժողովի գործառույթները, թեկնածուների ընտրության մրցույթի անցկացման և թեկնածուների առաջադրման ընթացակարգերը, ինչպես նաև դրանց հետ կապված մի շարք այլ հարցեր:
Նշված կարգի կիրառումը կոչված է ապահովել մեր պետության ստանձնած միջազգային պարտավորություններին և դրանցից բխող իրավական չափանիշներին համահունչ Եվրոպական դատարանի դատավորի պաշտոնում առաջադրվող թեկնածուների արդար, թափանցիկ և հրապարակային ընտրությունը:

Утвержден порядок выбора кандидата от Армении на пост судьи ЕСПЧ
Президент Армении сегодня подписал указ об утверждении порядка выбора кандидатов от Республики Армения на должность судьи Европейского суда по правам человека.
Как сообщили в пресс-службе президента, таким образом, функции конкурсной комиссии, процедуры конкурса по выбору кандидата и выдвижения кандидатов впервые подвергаются правовому регулированию.
Применение этого порядка призвано обеспечить справедливый, прозрачный и публичный выбор кандидата в соответствии со взятыми Арменией международными обязательствами и исходящим соответствием правовым стандартам.