Հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 16.500 կրակոց
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, հուլիսի 27-ից օգոստոսի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 1500 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 16.500 կրակոց:
Բացի հրադադարի պահպանման ռեժիմի վերոնշյալ խախտումներից, անցած շաբաթվա ընթացքում ադրբեջանական հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից տարբեր ուղղություններով ձեռնարկվել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձեր:
Հակառակորդի ներթափանցման բոլոր փորձերը, շնորհիվ հայ դիրքապահների կազմակերպված դիմադրության և բարձր մարտական պատրաստականության ու բարոյակամային հատկանիշների, ժամանակին հայտնաբերվել ու կանխվել են, իսկ վերջիններս, կրելով բազմաթիվ մարդկային կորուստներ և մարտադաշտում թողնելով նկատելի քանակությամբ սպառազինություն, հետ են շպրտվել ելման դիրքեր:

За неделю Азербайджан произвел более 16 500 выстрелов
В период с 27 июля по 2 августа на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана режим прекращения огня был нарушен противником порядка 1500 раз, сообщает пресс-служба Армии обороны НКР.
По оперативным данным АО НКР, противник произвел в направлении армянских позиций из стрелкового оружия различного калибра более 16 500 выстрелов.
Кроме этого, в течение прошлой недели подразделения спецназначения противника предприняли попытки диверсионно-разведывательного проникновения по различным направлениям.
Все попытки противника были пресечены. Азербайджанские военнослужащие, понеся существенные потери, оставив на поле боя вооружение, были отброшены на исходные позиции.