Այսօր հակառակորդը հրադադարի ռեժիմը խախտել է 39 անգամ
Օգոստոսի 6-ին և 7-ին ադրբեջանական կողմը շարունակել է խախտել հրադադարի պահմանման ռեժիմը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու տարբեր հատվածներում` կիրառելով հրաձգային, այդ թվում` խոշոր տրամաչափի զինատեսակներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ստացված օպերատիվ տվյալների համաձայն` օգոստոսի 5-6-ն ընկած ժամանակահատվածում հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է 56 անգամ: Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 7175 կրակոց:
Հայկական կողմից պատասխան կրակ է բացվել 28 անգամ: Հակառակորդի ուղղությամբ արձակվել է 5025 կրակոց:
Անցած 6-7-ն ընկած ժամանակահատվածում և այսօր առավոտյան հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է 39 անգամ: Տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 546 կրակոց:
Հայկական կողմից պատասխան կրակ է բացվել 8 դեպքում: Հակառակորդի ուղղությամբ արձակվել է 232 կրակոց:
ՀՀ զինված ուժերը շարունակոմ են վստահորեն վերահսկել սահմանային իրավիճակը շփման գծի ամբողջ երկայնքով, խստորեն հետևում են հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և իրավիճակին համարժեք գործողությունների են դիմում միայն հակառակորդի կողմից արձանագրվող նպատակային խախտումների դեպքում:

За два дня Азербайджан нарушил режим перемирия 95 раз
Вооруженные силы Азербайджана 6 августа и утром 7 августа нарушили режим прекращения огня на различных участках государственной границы с Арменией 39 раз. Как сообщили в пресс-службе министерства обороны Армении, из стрелкового оружия различного калибра в направлении армянских позиций произведено 546 выстрелов. С армянской стороны ответный огонь был открыт 8 раз, произведено 232 выстрела.
В период за 5-6 августа ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня на госгранице с Арменией 56 раз.
«Согласно полученным оперативным данным, 5-6 августа ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций 7175 выстрелов. С армянской стороны ответный огонь был открыт 28 раз, произведено 5025 выстрелов», - сообщили в министерстве обороны.
«ВС Армении строго соблюдают режим перемирия, и прибегают к ответным мерам исключительно в случае прицельного огня со стороны противника», - заявили в Минобороны Армении.