Ստյոպա Սաֆարյան. Կատարվածը ստորացուցիչ է Ադրբեջանի նախագահի համար
Առաջին փուլում Ադրբեջանը փորձել է աշխատել հոգեբանական ազդեցության վրա՝ փորձելով հոգեբանորեն ընկճել Հայաստանի և Արցախի բնակչությանը և ցուցադրել ձեռքբերած նոր սպառազինությունները, բայց հայկական բանակին հաջողվեց ձախողել Իլհամ Ալիևի արկածախնդրությունը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի հիմնադիր նախագահ Ստեփան Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը այս քայլերով մտածում էր ճեղքել սահմանի որոշ հատվածներ, Տավուշում գործողություններ հրահրելով՝ այնտեղ կենտրոնացնել հիմնական հայկական զինուժը և բուն գործողություններ կատարել Արցախում, սակայն այժմ Բաքուն չգիտի, թե ինչ անել այս պահին:
«Կատարվածը ստորացուցիչ է Ադրբեջանի նախագահի համար, որովհետև այսքան տարի զինվելու և ռազմական բյուջեն այսքան մեծացնելու դեպքում հարձակվել ու տանուլ է տվել: Ալիևը կամ պետք է խոստովանի, որ 17 անգամ համամասնությունը պետք է մեծացնի կամ նոր արկածախնդրությունների գնա»,-ասաց նա:
Ս. Սաֆարյանը Ադրբեջանի ստրատեգիան հայկական սահմանների պարագայում նմանեցրեց տեռորիզմի ստրատեգիային, երբ թիրախավորելով խաղաղ բնակչին՝ փորձում են ազդել հակառակորդի քաղաքական կամքի վրա:
Ս. Սաֆարյանը ասաց, որ մենք պետք է դասեր քաղենք մեր քարոզչությունից:
«Քարվաճառի դիվերսանտները պրոֆեսիոնալներ են և լուրջ ռազմական կրթություն ունեն, բայց մեր քարոզչությունը ուղղակի հաստատեց ադրբեջանական վարկածը, որ նրանք խորոված էին անում: Մենք պետք է դասեր քաղենք դրանից, որովհետև Ադրբեջանը նոր դիվերսիաների է գնալու նաև պատանդների սակարկության առիթ ունենալու համար»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը:
Անդրադառնալով ԱԺ պատգամավորների և Արտաքին գործերի նախարարության քայլերին, նա ասաց, որ դրանք իրեն զարմացրել են, քանի որ մինչև օրս որևէ հայտարարություն չի տարածվել, թեև կան քայլեր, որոնք անհրաժեշտ է անել:

Safaryan: What happened is humiliating for Azerbaijani president
Azerbaijan made an attempt to put psychological pressure on the population of Armenia and Nagorno Karabakh and display its new arms, but its venture failed thanks to actions of the Armenian side, the founder and head of Armenian Institute of International and Security Affairs, political analyst Stepan Safaryan told reporters today.
In his words, by starting provocative actions in Armenia’s Tavush province, Azerbaijan tried to break through some sections of the border so as to concentrate the main part of Armenian troops there and at the same time launch real actions in Karabakh, but now Baku does not know what to do.
“What has happened is humiliating for the Azerbaijani president because he made an attack and lost after arming and increasing the military budget for years. Aliyev should either admit that the ratio needs to be increased 17-fold or begin a new venture,” Safaryan said.
According to him, Azerbaijan’s strategy concerning Armenian borders resembles a terrorist strategy when an attempt is made to influence the enemy’s political will by targeting civilians.
Speaking about actions of Armenian parliament deputies and Foreign Ministry, Safaryan expressed surprise that no statement has been issued so far because certain steps must be taken.