Ստյոպա Սաֆարյան. Կատարվածը ստորացուցիչ է Ադրբեջանի նախագահի համար
Առաջին փուլում Ադրբեջանը փորձել է աշխատել հոգեբանական ազդեցության վրա՝ փորձելով հոգեբանորեն ընկճել Հայաստանի և Արցախի բնակչությանը և ցուցադրել ձեռքբերած նոր սպառազինությունները, բայց հայկական բանակին հաջողվեց ձախողել Իլհամ Ալիևի արկածախնդրությունը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի հիմնադիր նախագահ Ստեփան Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը այս քայլերով մտածում էր ճեղքել սահմանի որոշ հատվածներ, Տավուշում գործողություններ հրահրելով՝ այնտեղ կենտրոնացնել հիմնական հայկական զինուժը և բուն գործողություններ կատարել Արցախում, սակայն այժմ Բաքուն չգիտի, թե ինչ անել այս պահին:
«Կատարվածը ստորացուցիչ է Ադրբեջանի նախագահի համար, որովհետև այսքան տարի զինվելու և ռազմական բյուջեն այսքան մեծացնելու դեպքում հարձակվել ու տանուլ է տվել: Ալիևը կամ պետք է խոստովանի, որ 17 անգամ համամասնությունը պետք է մեծացնի կամ նոր արկածախնդրությունների գնա»,-ասաց նա:
Ս. Սաֆարյանը Ադրբեջանի ստրատեգիան հայկական սահմանների պարագայում նմանեցրեց տեռորիզմի ստրատեգիային, երբ թիրախավորելով խաղաղ բնակչին՝ փորձում են ազդել հակառակորդի քաղաքական կամքի վրա:
Ս. Սաֆարյանը ասաց, որ մենք պետք է դասեր քաղենք մեր քարոզչությունից:
«Քարվաճառի դիվերսանտները պրոֆեսիոնալներ են և լուրջ ռազմական կրթություն ունեն, բայց մեր քարոզչությունը ուղղակի հաստատեց ադրբեջանական վարկածը, որ նրանք խորոված էին անում: Մենք պետք է դասեր քաղենք դրանից, որովհետև Ադրբեջանը նոր դիվերսիաների է գնալու նաև պատանդների սակարկության առիթ ունենալու համար»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը:
Անդրադառնալով ԱԺ պատգամավորների և Արտաքին գործերի նախարարության քայլերին, նա ասաց, որ դրանք իրեն զարմացրել են, քանի որ մինչև օրս որևէ հայտարարություն չի տարածվել, թեև կան քայլեր, որոնք անհրաժեշտ է անել:

С.Сафарян: Произошедшее унизительно для президента Азербайджана
Азербайджан попытался оказать психологическое давление на население Армении и Нагорно-Карабахской Республики и продемонстрировать новые вооружения, однако авантюра Алиева провалилась благодаря действиям армянской стороны. Об этом заявил сегодня журналистам учредитель и глава Армянского института по вопросам международной безопасности, политический аналитик Степан Сафарян.
По его словам, Азербайджан, спровоцировав действия в Тавушской области, намеревался прорваться через некоторые участки границы, сконцентрировав здесь основные силы ВС Армении, при этом начать реальные действия в Арцахе, однако сейчас Баку не знает, что делать.
«Произошедшее унизительно для президента Азербайджана, поскольку вооружаясь и увеличивая военный бюджет в течение стольких лет, он напал и проиграл. Алиев или должен признаться, что нужно увеличить соотношение в 17 раз, или пойти на новую авантюру», - сказал С.Сафарян.
Он отметил, что стратегия Азербайджана в случае армянских границ похожа на стратегию терроризма, когда делая мишенью мирных жителей, пытаются воздействовать на политическую волю противника.
Касаясь действий депутатов парламента Армении и министерства иностранных дел, Степан Сафарян выразил удивление в связи с тем, что до сих пор не распространено какое-либо заявление, поскольку есть шаги, которые просто должны быть предприняты.