ՀՀ ԱԳՆ. Կարեն Պետրոսյանի հետ ադրբեջանցիները վարվել են ահաբեկիչների ոճով
Ցնցված ենք Բաքվում Տավուշի մարզի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի սպանությամբ և մեր ցավակցություններն ենք հայտնում նրա հարազատներին և մերձավորներին։ Այս մասին պատասխանելով «Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
«Երիտասարդ գյուղացուն իբրև դիվերսանտ ներկայացնելը, զանազան ստորացումների ենթարկելը, որոնք հակասում են թե՛ միջազգային իրավունքի բոլոր սկզբունքներին, թե՛ տարրական բարոյականությանը, զարհուրելի է և՛ իր էությամբ, և՛ ցինիզմի այն աստիճանով, որով դա մատուցվեց հանրությանը:
Նման բարբարոսական ոճը բնորոշ է հայտնի ահաբեկիչներին, որոնք սկզբում պատանդին տեսախցիկի առջև նվաստացնում են, հետո՝ սպանում: Ադրբեջանը օրեցօր ավելի է հակադրվում միջազգային հանրությանը՝ շարունակելով ոտնահարել համամարդկային արժեքները»։

“We are shocked by the murder of Tavush province resident Karen Petrosyan in Baku. We express our condolences to his family and friends,” Armenian Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan said.
“Presenting a young villager as a saboteur and humiliating him in various ways contradicts all the principles of international law and morals. It is outrageous in itself and in terms of the extent of cynicism with which it was presented to the public,” Tigran Balayan told RFE/RL.
“Such a barbaric style is typical of notorious terrorists who first humiliate a hostage in front of a camera and then kill him. Azerbaijan is contrasting itself to the international community day by day, continuing to trample upon universal values.