«Եզդիները դարձել են մի քանի մարդկանց քաղաքական նկատառումների զոհ»
Իրաքի տարածքում եզդի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվում է 74-րդ ցեղասպանությունը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Հայաստանի եզդիների միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը:
Նրա խոսքով՝ Իրաքում ապրում է 1 մլն 300 հազար եզդի, սակայն մահմեդականների նպատակը եզդիներին ոչնչացնելն է:
«Օգոստոսի 2-ին հարձակվել էին «Եզդիստանի» վրա և դաժանաբար սպանել կանանց, երեխաների: Բարբարոսաբար ոչնչացվել են եզդիական գյուղերը և մնացել են միայն լեռներ: Այդ գիշատիչները, մարդակերները մարդ են սպանում միայն նրա համար, որ նա մահմեդական չէ: Նրանք երկրի վրա ապրելու իրավունք չունեն: Դա ստորություն է», - ասաց Ա. Թամոյանը:
Ա. Թամոյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ կառավարությանը՝ արձագանքելու համար, և դիմեց բոլոր ազգերին ու գերտերություններին՝ այս հարցի նկատմամբ ուշադիր լինելու համար:
Եզդիների շեյխ Բրո Հասանյանը ասաց, որ սա ծրագրված է Իրաքի և Թուրքիայի նախագահների կողմից և եզդի ազգը դարձել է մի քանի մարդկանց քաղաքական և տարածքային նկատառումների զոհ:
«Երեխաներին են մորթում, կանանց՝ բռնաբարում, իսկ փողոցներում թողած դիակների պատճառով համաճարակ է տարածված»,- ասաց Բ. Հասանյանը:

Азиз Тамоян: Езидский народ подвергается уже 74-му геноциду
На территории Ирака езидский народ подвергается уже 74-му геноциду, заявил сегодня журналистам председатель Союза езидов Армении Азиз Тамоян.
По его словам, в Ираке проживают 1,3 млн. езидов. «Цель исламистов – уничтожить их всех. 2 августа напали на Ездистан и убили женщин и детей. Варварски уничтожены езидские села, остались лишь горы. Эти хищники, людоеды убивают людей лишь потому, что они не мусульмане. Они не имеют права жить», - сказал А.Тамоян.
Он поблагодарил правительство Армении за реакцию, а также обратился ко всем народам и сверхдержавам с призывом быть внимательными к этой проблеме.
Шейх езидов Бро Хасанян, в свою очередь, отметил, что данная акция организована президентами Ирака и Турции.