Սա ազնիվ չէ. Արամ Մանուկյանը՝ օրենքի քվեարկության մասին
Հինգերորդ գումարման ԱԺ վեցերորդ նստաջրջանի օրակարգում հրատապ քննարկման էր առաջարկվել ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված Շրջակա միջավայրի պահպանության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը:
Քննարկման ժամանակ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն իր խոսքում նշեց, որ կասկած չունի Կառավարության ներկայացրած օրենքի դրական լինելու առնչությամբ, սակայն նման օրինագծերը լուրջ ուսումնասիրության կարիք ունեն:
«Սա լուրջ օերենք է, որը էկոլոգիական լուրջ քննարկումների անհրաժեշտություն ունի: 24 ժամվա մեջ պատգամավորը չի կարող մեծածավալ օրենքն ուսումնասիրել ու հրատապ քվեարկել: Պարզապես մենք ֆիզիկապես ունակ չենք դրան: Սա ազնիվ չէ, և օրենսդրական գործունեություն չէ: Այս օրենքը պետք է քվերակենք հանգիստ խղճով, ինչպես վարվեցինք պատմամշակութային հուշարձանների դեպքում: Ստացվում է, որ ներկայացված 145 օրենքներից 77-ը թփշփ է արվում: Ես օրենքների մասին եմ անհանգստանում, որպեսզի դրանք լեգիտիմ ու ամուր լինեն»,- դժգոհեց պատգամավորը` ընգծելով, որ նման գործելաոճը կասկած է առաջացնում, որ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելը ազնիվ չէ:

Aram Manukyan objects to urgent vote on draft law
The National Assembly of Armenia debated today the draft law on amendments and additions to the Law on Environmental Protection. The draft was to be discussed by the parliament urgently.
The secretary of Armenian National Congress (HAK) faction Aram Manukyan said during the discussion that he does not doubt the positivity of the submitted draft law, noting that such drafts require careful examination.
“It is a serious law requiring serious ecological debates. A deputy is unable to examine such a voluminous law and vote on it within 24 hours. It is unfair and cannot be called legislative activity. This law should be discussed quietly. It turns out that 77 of the 145 laws submitted were debated urgently, but laws should be legitimate and firm,” Manukyan said.
In his words, this work style raises doubts as to whether the amendments made to the law were fair. “They apparently want to conceal something,” the deputy noted.