Սա ազնիվ չէ. Արամ Մանուկյանը՝ օրենքի քվեարկության մասին
Հինգերորդ գումարման ԱԺ վեցերորդ նստաջրջանի օրակարգում հրատապ քննարկման էր առաջարկվել ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված Շրջակա միջավայրի պահպանության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը:
Քննարկման ժամանակ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանն իր խոսքում նշեց, որ կասկած չունի Կառավարության ներկայացրած օրենքի դրական լինելու առնչությամբ, սակայն նման օրինագծերը լուրջ ուսումնասիրության կարիք ունեն:
«Սա լուրջ օերենք է, որը էկոլոգիական լուրջ քննարկումների անհրաժեշտություն ունի: 24 ժամվա մեջ պատգամավորը չի կարող մեծածավալ օրենքն ուսումնասիրել ու հրատապ քվեարկել: Պարզապես մենք ֆիզիկապես ունակ չենք դրան: Սա ազնիվ չէ, և օրենսդրական գործունեություն չէ: Այս օրենքը պետք է քվերակենք հանգիստ խղճով, ինչպես վարվեցինք պատմամշակութային հուշարձանների դեպքում: Ստացվում է, որ ներկայացված 145 օրենքներից 77-ը թփշփ է արվում: Ես օրենքների մասին եմ անհանգստանում, որպեսզի դրանք լեգիտիմ ու ամուր լինեն»,- դժգոհեց պատգամավորը` ընգծելով, որ նման գործելաոճը կասկած է առաջացնում, որ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելը ազնիվ չէ:

Арам Манукян выступил против голосования в оперативном режиме
Сегодня в Национальном Собрании обсудили в ходе заседания в срочном порядке представленный правительством законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА «Об охране окружающее среды».
Секретарь фракции «Армянский национальный конгресс» Арам Манукян отметил в ходе обсуждения, что не сомневается в позитивности представленного правительством законопроекта, однако подобные законопроекты нуждаются в серьезном изучении.
«Это серьезный закон, нуждающийся в серьезных экологических обсуждениях. Депутат не может в течение 24 часов изучить объемный закон и проголосовать. Это нечестно и не может называться законодательной деятельностью. Этот закон необходимо обсудить спокойно. Получается, что из представленных 145 законов 77 были обсуждены в срочном порядке, ведь законы должны быть легитимными и крепкими», - сказал А.Манукян.
По его словам, подобный стиль действий вызывает сомнение в том, что внесенные в закон изменения и дополнения – справедливы и честны. «Видимо, хотят что-то скрыть», - отметил депутат.