ԱԳՆ. ԵՏՄ-ին անդամակցելու հարցում Լեռնային Ղարաբաղը խոչընդոտ չէ
Հայաստանի՝ Եվրասիական միությանն անդամակցության հարցում Լեռնային Ղարաբաղը խոչընդոտ լինել չի կարող: Այս մասին այսօր Հայաստանի և Ավստրիայի Եվրոպայի, ինտեգրացիայի և արտաքին գործերի նախարարների համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ընդգծելով, որ շուտով անդամակցության գործընթացում կլինեն կոնկրետ արդյունքներ:
«ԵՏՄ-ին անդամակցելու շուրջ ընթացող բանակցությունները գնահատում եմ դրական»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ինչ վերաբերում է այս հարցում Լեռնային Ղարաբաղի դերակատարությանը՝ Արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ Ղարաբաղի վերաբերյալ ամենաբարձր մակարդակով հայտարարություններ եղել են Հայաստանի, ՌԴ-ի կողմից և հստակորեն ասվել է, որ խոսք չի գնում այն մասին, որ ՀՀ-ն անդամակցում է Եվրասիական միությանը ԼՂՀ-ի հետ միասին:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ԵՄ հետագա հարաբերություններին, Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ համագործակցությունը շարունակվելու է բոլոր հնարավոր ոլորտներում:
«Սա է Եվրամիությանը մեր մոտեցումը, շարունակելու ենք աշխատանքները և ջանքերը»,- ասաց արտգործ նախարարը:

Нагорный Карабах не может быть препятствием в вопросе вступления в ЕАЭС
В процессе вступления Армении в ЕАЭС Нагорный Карабах не может быть препятствием. Об этом заявил сегодня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной со своим австрийским коллегой Себастьяном Курцем пресс-конференции.
Отвечая на вопрос о том, как продвигаются переговоры, глава внешнеполитического ведомства отметил, что переговоры продолжаются и в скором времени будут конкретные итоги.
«Переговоры вокруг вступления в ЕАЭС я оцениваю положительно», - сказал Э.Налбандян.
Что касается карабахского вопроса, то глава МИД напомнил, что относительно Нагорного Карабаха на самом высоком уровне в Армении и РФ были сделаны заявления, четко сказано, что речь не идет о членстве Армении в ЕАЭС вместе с Карабахом.
Что касается дальнейших отношений Армения-ЕС, то Эдвард Налбандян отметил, что сотрудничество будет продолжаться по всем возможным направлениям.