ԱԳՆ. ԵՏՄ-ին անդամակցելու հարցում Լեռնային Ղարաբաղը խոչընդոտ չէ
Հայաստանի՝ Եվրասիական միությանն անդամակցության հարցում Լեռնային Ղարաբաղը խոչընդոտ լինել չի կարող: Այս մասին այսօր Հայաստանի և Ավստրիայի Եվրոպայի, ինտեգրացիայի և արտաքին գործերի նախարարների համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ընդգծելով, որ շուտով անդամակցության գործընթացում կլինեն կոնկրետ արդյունքներ:
«ԵՏՄ-ին անդամակցելու շուրջ ընթացող բանակցությունները գնահատում եմ դրական»,- ասաց Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ինչ վերաբերում է այս հարցում Լեռնային Ղարաբաղի դերակատարությանը՝ Արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ Ղարաբաղի վերաբերյալ ամենաբարձր մակարդակով հայտարարություններ եղել են Հայաստանի, ՌԴ-ի կողմից և հստակորեն ասվել է, որ խոսք չի գնում այն մասին, որ ՀՀ-ն անդամակցում է Եվրասիական միությանը ԼՂՀ-ի հետ միասին:
Ինչ վերաբերում է ՀՀ-ԵՄ հետագա հարաբերություններին, Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ համագործակցությունը շարունակվելու է բոլոր հնարավոր ոլորտներում:
«Սա է Եվրամիությանը մեր մոտեցումը, շարունակելու ենք աշխատանքները և ջանքերը»,- ասաց արտգործ նախարարը:

Karabakh cannot be obstacle to Armenia’s entry into EEU
Nagorno Karabakh cannot become an obstacle in the process of Armenia’s joining the Eurasian Economic Union (EEU), Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan said at a press conference with his Austrian counterpart Sebastian Kurz in Yerevan today. э
When asked how the negotiations are progressing, Nalbandyan replied that the negotiations are underway and final results are expected soon.
“I positively assess the talks on entry into the EEU, “ E. Nalbandyan stated.
As regards the Karabakh problem, the Armenian foreign minister reminded those present that highest-level statements concerning Nagorno Karabakh were made in Armenia and Russia and that it was made clear the matter does not concern joint membership of Armenia and Karabakh in the EEU.
Speaking about further relations between Armenia and the EU, Edward Nalbandyan said that cooperation will continue in all the possible directions.