Էդվարդ Նալբանդյան. ՆԱՏՕ-ի հռչակագիրը վնասում է բանակցային գործընթացը
ՆԱՏՕ-ի վերջին գագաթաժողովում ընդունված հռչակագրի այն դրույթը, որը վերաբերում է Մոլդովայում և Հարավային Կովկասում կոնֆլիկտների կարգավորմանը, ներառվել են ձևակերպումներ, որոնք ընդհանրացված, ընտրովի մոտեցումներ են արտահայտում և չեն համապատասխանում ԵԱՀԿ եռանախագահների կողմից արտահայտված առաջարկներին, մոտեցումներին: Հայաստանի և Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարարների համատեղ ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Շարունակելով խոսքը` նախարարը նշեց, որ դրույթը չի համապատասխանում նաև այն բազմաթիվ հայտարարություններին, որոնք ընդունվել են վերջին տարիներին ԵԱՀԿ շրջանակներում. «Դա վնասում է բանակցային գործընթացին, տարածաշրջանում կայունությանն ու անվտանգությանը, նաև` Ադրբեջանի դիրքորոշմանն այն իմաստով, որ, փաստորեն, Ադրբեջանն առավել կտրվում է իրականությունից և իր ռազմատենչ քաղաքականությամբ հակառակ ուղղությամբ է գնում միջազգային հանրության մոտեցմանը»:
Ընտրովի մոտեցումը միջազգային իրավունքի սկզբունքներին, Է. Նալբանդյանի խոսքով, հակասում է նաև ՄԱԿ կանոնադրությանը ու Հելսինկիի եզրափակիչ ակտին:

The latest NATO summit declaration’s provision concerning resolution of the conflicts in Moldova and the South Caucasus includes wordings that express generalized selective approaches and are not in line with the proposals of the OSCE Minsk Group Co-chairs, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan said today at a joint press conference with Austrian Foreign Minister Sebastian Kurz in Yerevan.
According to Nalbandyan, in addition to that, the provision does not correspond to the numerous statements adopted in recent years within the OSCE framework. “It harms the negotiating process, regional stability and security, also Azerbaijan’s position in the sense that in fact, Azerbaijan is getting detached from reality and its belligerent rhetoric contradicts the international community’s approach”.
This selective approach also contravenes the UN Charter and the Helsinki Final Act, the Armenian foreign minister said.