Գևորգ Դանիելյան. Այլընտրանք չկա, կանգ ենք առել խորհրդարանական ձևի վրա
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի վերջնական նախագծում այլընտրանք չկա, կանգ ենք առել խորհրդարանական ձևի վրա: Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի անդամ, Սահմանադրական դատարանի խորհրդական Գևորգ Դանիելյանը` ավելացնելով, որ ժողովրդավարական երկրներում միտում կա հաստատել խորհրդարանական կառավարման համակարգ:
Հայեցակարգի հանրային քննարկումների ընթացքում, շարունակեց խոսքը Գ. Դանիելյանը, ակնհայտ էր, որ հիմնականում կողմնակից էին խորհրդարանական կառավարման ձևին:
«Քիչ էին կիսանախագահական կառավարման ձևի կողմնակիցները»,- ընդգծեց Գ. Դանիելյանը:
Սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում, Գ. Դանիելյանի խոսքով, մեր սահմանադրությունն արմատապես կփոխվի.
«Այս բարեփոխումները հնարավորություն կտան պարբերաբար զարգացնել սահմանադրականությունը: Այսօր նման գործընթաց չկա, չենք կարող մեկնաբանել Սահմանադրությունը, ընդունել օրգանական հիմնարար օրենքներ, որոնք ավելի ուժ կունենա, քան գործող օրենքները»:
Գ. Դանիելյանն ասաց նաև, որ բարեփոխումները խոհրդարանական փոքրամասնություններին վերահսկողական ծառայություններում պատասխանատու դիրքեր ունենալու հնարավորություն կտան. «Այս փուլում մենք գտնում ենք, որ անհրաժեշտ են նման վերադասավորումներ»:
Անդրադառնալով քաղաքական այն ուժերի դիտարկումներին, թե սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտությունն այս փուլում չկա` Գ. Դանիելյանն ասաց, որ նման հայտարարությունները որևէ կերպ հիմնավորված չեն.
«Հաջողության հասնելու դեպքում կնպաստենք նաև մի շարք սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանը: Այս փոփոխությունները չեն նպաստելու իշխանության վերարտադրությանը»:

Г.Даниелян: Мы остановили свой выбор на парламентской форме правления
«В окончательном проекте концепции конституционных реформ нет альтернативы. Мы остановили свой выбор на парламентской форме правления. В демократических странах наблюдается тенденция к установлению этой системы», - заявил на встрече с журналистами член Специализированной комиссии по конституционным реформам, советник Конституционного суда, заведующий кафедрой конституционного права юридического факультета ЕГУ, доктор юридических наук, профессор Геворк Даниелян.
«В ходе публичных обсуждений стало ясно, что у полупрезидентской формы правления сторонников мало», - подчеркнул Г.Даниелян.
По словам Г.Даниеляна, в результате конституционных реформ конституция РА кардинально изменится.
«Эти реформы позволят периодически развивать конституционность. Сегодня подобных процессов нет, мы не можем интерпретировать Конституцию, принимать органические основополагающие законы, которые будут иметь большую силу, нежели действующие законы», - отметил он.
Он также подчеркнул, что реформы направлены на стабилизацию и оздоровление политической системы. Г.Даниелян отметил, что конституционные реформы предоставят возможность парламентскому меньшинству занять ответственные позиции в контрольных органах.
«Мы считаем, что на данном этапе такая перерасстановка сил необходима», - сказал он.
Касаясь заявления некоторых политических сил об отсутствии на данном этапе необходимости в конституционных реформах, Г.Даниелян заявил, что подобные заявления совершенно необоснованны.
«В случае успеха эти преобразования посодействуют и решению ряда социально-экономических проблем. Эти изменения не будут способствовать воспроизводству власти», - сказал Геворк Даниелян.