ԼՂՀ-ն պատրաստ է ադրբեջանական կողմին հանձնել սահմանը հատած տղային
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները, հետևելով ժնևյան կոնվենցիաների դրույթներին, պատրաստակամություն են հայտնել ադրբեջանական կողմին փոխանցել Մարտակերտի շրջանում սահմանը հատած գերուն:
Այս մասին հաղորդում է «Արցախպրեսը»` հղում անելով ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրությանը, որում մասնավորապես ասված է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները, ցուցաբերելով բարի կամք և կողմնակցություն ժնևյան կոնվենցիաների դրույթներին, պատրաստ են ադրբեջանական կողմին փոխանցել 2014թ. սեպտեմբերի 5-ին ԼՂՀ սահմանը Մարտակերտի շրջանում ինքնուրույն հատած և ԼՂՀ համապատասխան ծառայությունների կողմից ձերբակալված Ջավիդ Սամիրօղլու Մուզաֆարզադեին՝ 1999թ. ծնված, Ադրբեջանի Հանրապետության Միր-Բաշիր քաղաքի անչափահաս բնակչին:
ԼՂՀ ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների պետական հանձնաժողովը կատարվածի մասին ժամանակին տեղեկացրել է Արցախի Հանրապետությունում հավատարմագրված ԿԽՄԿ և ԵԱՀԿ գրասենյակներին»:
Արցախի Հանրապետության ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ սեպտեմբերի 5-ին` ժամը 18.10-ի սահմաններում, ԼՂՀ պետական սահմանն անցնելու փորձ կատարելու ժամանակ ՊԲ դիրքապահների կողմից գերեվարվել է Ադրբեջանի քաղաքացի Ջավիդ Սամիրօղլուն: Միջադեպի մասին Կարմիր խաչի Ստեփանակերտի գրասենյակը տեղեկացվել է, իսկ Ջավիդ Սամիրօղլուն հանձնվել ԼՂՀ համապատասխան ծառայություններին:

НКР готова передать азербайджанской стороне пересекшего границу пленного
Власти Нагорно-Карабахской Республики, следуя положениям Женевских конвенций, выразили готовность передать азербайджанкой стороне пленного, пересекшего границу в Мартакертском районе.
Как сообщает Арцахпресс, в распространенном заявлении государственной комиссией НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших говорится: «Власти Нагорно-Карабахской Республики, проявляя добрую волю и приверженность положениям Женевских конвенций, готовы передать азербайджанской стороне самостоятельно перешедшего 5 сентября 2014 года границу НКР в Мартакертском районе и задержанного соответствующими службами НКР Музафарзаде Джавида Самир-оглы, 1999 года рождения, несовершеннолетнего жителя г.Мир-Башир Азербайджанской Республики.
Государственная комиссия НКР по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших своевременно проинформировала о случившемся аккредитованные в Республике Арцах офисы МККК и ОБСЕ».