Զոհրաբյան. ԲՀԿ-ն հավակնում է նախագահի աթոռին, հակառակն անտրամաբանական է
Դա շատ նորմալ է, որ հանրային մեծ վստահություն ունեցող այնպիսի քաղաքական ուժ, ինչպիսին «Բարգավաճ Հայաստանն» է,  հավակնի առաջադրելու նախագահի սեփական թեկնածուն: Եվ այդտեղ դատապարտելու ոչինչ չկա, առավել ևս, որ հակառակը կլիներ անտրամաբանական: ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը` մեկնաբանելով ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանի հայտարարությունը, այն մասին, թե այն քաղաքական ուժերը, որոնք կողմ են խորհրդարանական կառավարման համակարգին, բայց դեմ են սահմանադրական բարեփոխումներին, ընդամենը աթոռակռիվ են տալիս` հավակնելով նախագահի աթոռին:
Անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումներին` պատգամավորը տեղեկացրեց, որ կուսակցությունն առաջիկայում առավել հանգամանալից կներկայացի, թե ինչու է այն կարծիքին, որ այս փուլում սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտություն չկա:
Իսկ թե որքանով են համապատասխանում այն լուրերը, թե ՀՅԴ-ն պատրաստվում է լքել քառյակի ձևաչափը, քանի որ սահմանադրական բարեփոխումների շուրջ այդպես էլ քառյակում կոնսենսուսի չեն կարողանում գալ, Ն.Զոհրաբյանն արձագանքեց այսպես.
«Ճիշտ կլինի այդ հարցին պատասխանի ՀՅԴ-ն: Բայց ես որևէ պատճառ չեմ տեսնում, որ քառյակում ներկայացված այն ուժերը, որոնք գտնում են, որ այս փուլում սահմանադրական փոփոխություններ անելու որևէ անհրաժեշտություն չկա, իրենց ծրագրերում փոփոխություն անեն: Ճիշտ կլինի բոլոր այդ հարցերի պատասխանները ստանալ քառյակի հանդիպումից հետո»:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգաավոր Զարուհի Փոստանջյանն էլ թեմայի շուրջ ասաց, որ քառյակը փոքր համագործակցություն է խորհրդարանի ներքո և դեռ չի վերաճել այնպիսի համագործակցության, որը կսպասարկի համազգային շահը`ամբաղջական իշխանափոխություն, ԱԺ-ի լուծարում, նոր նախագահական ընտրություններ:
«Հենց ազգային շահի սպասարկման գործընթացը կսկսվի, իսկ ես հույս ունեմ, որ այդպես էլ կլինի, այն ուժերը, որոնք դուրս կմնան այդ գործընթացից, դուրս կմնան նաև քաղաքական գործընթացներից»,- ասաց նա:

It is normal for political forces enjoying public confidence such as Prosperous Armenia Party (BHK) to aspire to field their own presidential candidate, the secretary of BHK faction Naira Zohrabyan told journalists in the parliament today when she was commenting on the statement of ARF-Dashnaktsutyun faction head Armen Rustamyan to the effect that those political forces that are in favor of parliamentary government but are against the constitutional reforms are just struggling for presidency.
“There is nothing reprehensible in that. The opposite situation would be illogical,” she noted, adding that in the near future BHK Party will present in detail the reasons why it thinks that constitutional reforms are not necessary in Armenia at the current stage.
As for rumors that ARFD may withdraw from the group of four non-government parliamentary political forces due to lack of consensus over constitutional reforms, N. Zohrabyan said:
“I think ARFD should answer this question. I see no reason why the political forces that make part of “the four” and believe there constitutional reforms are not necessary at the current stage should make changes to their plans. It would be more correct if answers to those questions will be given after the sitting of “the four”.
For her part, deputy from Heritage party Ms. Zaruhi Postanjyan said that the four non-government factions are engaged in cooperation within the parliament and this cooperation has not yet developed into cooperation in the national interests such as a complete change of power, the dissolution of National Assembly and holding new presidential elections.
“When the process of serving the national interests starts – I hope it will happen – the forces to quit this process will also quit political processes,” she said.