Քեսաբահայերին հանձնվեցին ՀՀ քաղաքացու անձնագրեր
Սեպտեմբերի 4-ից 6-ը Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանն այցելել է Քեսաբ և Լաթաքիա: Քեսաբի Սուրբ Խաչ եկեղեցու սրահում գլխավոր հյուպատոսը քեսաբցիներին հանձնել է ՀՀ քաղաքացու անձնագրեր: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն:
Շնորհավորելով քեսաբահայերին ՀՀ քաղաքացի դառնալու կապակցութամբ` Տիգրան Գևորգյանը բարձր է գնահատել քեսաբցի հայ մարդու` իր հողի վրա ապրելու և արարելու մեծ ցանկությունն ու անկոտրում կամքը:
Քեսաբի քաղաքապետ Վազգեն Չափարյանը ներկաների անունից շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի իշխանություններին` քեսաբահայության նկատմամբ ցուցաբերած հատուկ ուշադրության և հոգատարության համար:
Արարողությանը հետևած առանձնազրույցի ընթացքում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսն ու Քեսաբի քաղաքապետը քննարկել են ն քեսաբցիների առջև ծառացած խնդիրները և դրանց լուծմանն ուղղված միջոցառումները իրականացումը:
Սեպտեմբերի 6-ին, Լաթաքիայի Հայոց Ազգային Առաջնորդարանում Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության աշխատակիցները անցկացրին հյուպատոսական ընդունելություն` Սիրիայի ծովափնյա շրջաններում բնակվող հայերի համար:

Armenians of Kessab receive Armenian passports
Armenia’s Consul General in Aleppo Tigran Gevorgyan visited Kessab and Latakia on September 4-6. In the Holy Cross Church of Kessab, he handed out Armenian passports to Kessab Armenians, Armenian Foreign Ministry said.
Congratulating Kessab Armenians on the acquisition of Armenian citizenship, Tigran Gevorgyan highly appreciated their willingness and inflexible will to live and create in their land.
On behalf of those present, Kessab Mayor Vazgen Chaparyan thanked the Armenian authorities for their special attention and care.
The ceremony was followed by a meeting, during which the consul general and the mayor discussed the problems of Kessab residents and their solutions.
On September 6 the Armenian Consulate General in Aleppo held a reception for Armenians residing in coastal regions of Syria.