Քեսաբահայերին հանձնվեցին ՀՀ քաղաքացու անձնագրեր
Սեպտեմբերի 4-ից 6-ը Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Տիգրան Գևորգյանն այցելել է Քեսաբ և Լաթաքիա: Քեսաբի Սուրբ Խաչ եկեղեցու սրահում գլխավոր հյուպատոսը քեսաբցիներին հանձնել է ՀՀ քաղաքացու անձնագրեր: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ-ն:
Շնորհավորելով քեսաբահայերին ՀՀ քաղաքացի դառնալու կապակցութամբ` Տիգրան Գևորգյանը բարձր է գնահատել քեսաբցի հայ մարդու` իր հողի վրա ապրելու և արարելու մեծ ցանկությունն ու անկոտրում կամքը:
Քեսաբի քաղաքապետ Վազգեն Չափարյանը ներկաների անունից շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի իշխանություններին` քեսաբահայության նկատմամբ ցուցաբերած հատուկ ուշադրության և հոգատարության համար:
Արարողությանը հետևած առանձնազրույցի ընթացքում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսն ու Քեսաբի քաղաքապետը քննարկել են ն քեսաբցիների առջև ծառացած խնդիրները և դրանց լուծմանն ուղղված միջոցառումները իրականացումը:
Սեպտեմբերի 6-ին, Լաթաքիայի Հայոց Ազգային Առաջնորդարանում Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության աշխատակիցները անցկացրին հյուպատոսական ընդունելություն` Սիրիայի ծովափնյա շրջաններում բնակվող հայերի համար:

Армянам Кесаба вручили паспорта граждан Республики Армения
Генеральный консул Армении в Алеппо Тигран Геворкян посетил 4-6 сентября Кесаб и Латакию. В церкви Сурб Хач в Кесабе генеральный консул вручил армянам Кесаба паспорта граждан РА, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Поздравив кесабских армян с получением гражданства Армении, Тигран Геворкян высоко оценил большое желание и несгибаемую волю армян Кесаба жить и созидать на своей земле.
Мэр Кесаба Вазген Чапарян от имени присутствующих поблагодарил власти Армении за особое внимание и заботу к кесабским армянам.
В ходе последовавшей за церемонией встречи генеральный консул и мэр обсудили проблемы жителей Кесаба и необходимые меры для их решения.
Сотрудники генерального консульства РА в Алеппо 6 сентября организовали прием для армян, проживающих в прибрежных районах Сирии.