Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ֆրանսիացի խորհրդարանականներին
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը` ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ, նույն վեհաժողովում Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար, սենատոր Ալեն Ներիի գլխավորությամբ։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարար Նալբանդյանը բարձր է գնահատել ֆրանսիացի խորհրդարանականների ներդրումը` հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման գործում, և նշել, որ խորհրդարանական ձևաչափով ակտիվ շփումները մեծապես նպաստում են հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների առավել զարգացմանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ողջունել է Հայաստանի և Արցախի հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբերի անդամ ֆրանսիացի սենատորների և պատգամավորների ներկայացուցչական պատվիրակության այցելությունը Հայաստան և Արցախ` ընդգծելով, որ նման այցելությունները հնարավորություն են ընձեռում` առաջին ձեռքից տեղեկանալու տարածաշրջանային գործընթացների մասին։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` ֆրանսիացի սենատորներն ու պատգամավորներն ասել են, որ տպավորված են Արցախ այցելությունից, իշխանությունների և բնակչության հետ հանդիպումներից։ Նրանց բնորոշմամբ` արցախցինները, ապրելով ոչ դյուրին պայմաններում, հաջողությունների են հասել պետակաշինության և զարգացման գործում։
Նրանք վստահեցրել են, որ շարունակելու են ջանքերը` հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների առավել խորացման նպատակով։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովներում հայկական և ֆրանսիական պատվիրակությունների համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հյուրերի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։

Глава МИД Армении Э.Налбандян принял французских парламентариев
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня принял парламентскую делегацию Франции во главе с заместителем председателя Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, руководителем делегации Франции в ПА ОБСЕ, сенатором Аленом Нери. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Эдвард Налбандян высоко оценил вклад французских парламентариев в развитие армяно-французских отношений, отметив, что активные контакты на парламентском уровне во многом способствуют развитию двусторонних отношений.
Глава внешнеполитического ведомства Армении приветствовал визит в Армению и НКР представительной делегации французских сенаторов и депутатов, членов парламентских групп дружбы с Арменией и Арцахом, подчеркнув, что такие визиты дают возможность получить информацию о региональных процессах из первых рук.
Поблагодарив за прием, члены французской делегации отметили, что впечатлены визитом в Арцах, встречами с местными властями и населением. По их словам, живя в нелегких условиях, арцахцы добились успехов в деле государственного строительства и развития.
Парламентарии заверили, что и в дальнейшем продолжат усилия для максимального углубления армяно-французских отношений.
В ходе встречи обсуждались также вопросы сотрудничества армянской и французской делегаций в рамках парламентских ассамблей международных организаций.
По просьбе гостей, Эдвард Налбандян представил усилия Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахской проблемы.