Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է ֆրանսիացի խորհրդարանականներին
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը` ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ, նույն վեհաժողովում Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար, սենատոր Ալեն Ներիի գլխավորությամբ։ Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախարար Նալբանդյանը բարձր է գնահատել ֆրանսիացի խորհրդարանականների ներդրումը` հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների զարգացման գործում, և նշել, որ խորհրդարանական ձևաչափով ակտիվ շփումները մեծապես նպաստում են հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների առավել զարգացմանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ողջունել է Հայաստանի և Արցախի հետ բարեկամության խորհրդարանական խմբերի անդամ ֆրանսիացի սենատորների և պատգամավորների ներկայացուցչական պատվիրակության այցելությունը Հայաստան և Արցախ` ընդգծելով, որ նման այցելությունները հնարավորություն են ընձեռում` առաջին ձեռքից տեղեկանալու տարածաշրջանային գործընթացների մասին։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` ֆրանսիացի սենատորներն ու պատգամավորներն ասել են, որ տպավորված են Արցախ այցելությունից, իշխանությունների և բնակչության հետ հանդիպումներից։ Նրանց բնորոշմամբ` արցախցինները, ապրելով ոչ դյուրին պայմաններում, հաջողությունների են հասել պետակաշինության և զարգացման գործում։
Նրանք վստահեցրել են, որ շարունակելու են ջանքերը` հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների առավել խորացման նպատակով։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովներում հայկական և ֆրանսիական պատվիրակությունների համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հյուրերի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը։

Edward Nalbandyan receives French MPs
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan received today a French parliamentary delegation led by Alian Neri, Vice President of the OSCE Parliamentary Assembly, the head of the French delegation in OSCE PA, Armenian Foreign Ministry said.
E. Nalbandyan appreciated highly the contribution of French MPs to the development of Armenian-French relations, underlining the role of active contacts at the parliamentary level in the promotion of bilateral ties.
He welcomed the visit that a representative delegation of French senators and MPs and members of the friendship groups with Armenia and Artsakh is paying to Armenia and Nagorno Karabakh, stressing that such visits create an opportunity to get first-hand information.
The French delegation members thanked E. Nalbandyan for the reception. In their words, they are impressed by the visit to Artsakh and the meetings with local authorities and citizens – while living in difficult conditions, the people of Artsakh have achieved success in state building and development.
The MPs assured Minister Nalbandyan that they will continue to make efforts aimed at deepening of bilateral relations. Cooperation of the Armenian and French delegations within the frame of international organizations’ parliamentary assemblies was discussed at the meeting.
At the French guests’ request, Edward Nalbandyan spoke about the efforts of Armenia and the OSCE Minsk Group Co-chairs on the settlement of the Karabakh conflict.