Նաիրա Զոհրաբյան. Գագիկ Ծառուկյանի այո-ն այո է, ոչ-ը` ոչ
«Սահմանադրական բարեփոխումները բացարձակապես անհրաժեշտ չեն, որպեսզի Ընտրական օրենսգրքով անցնենք 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգի կամ ընդդիմությանը տրվեն վերահսկման լծակներ: Այնպես որ թող դեմագոգիայով չզբաղվեն նրանք, ովքեր ամեն բան կապում են այս բարեփոխումների հետ: Խնդիրը միայն այն է` կա քաղաքական կամք արատները վերացնելու, թե ոչ, առավել ևս, որ որևէ երաշխիք չկա, որ նույն վիճակը չի լինի փոփոխություններից հետո»,- այսօր ԱԺ ճեպազրույցներում հայտարարեց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ մինչ լրագրողների հետ հանդիպելը ընթերցել է ընդամենը մեկ տարի առաջվա ՀՀԿ կարակառուն դեմքերի հայտարարությունները այն մասին, որ իրենք դեմ են սահմանդրական բարեփոխումներին:
Անդրադառնալով Գ. Ծառուկյանի հարցազրույցին և այն հանգամանքին, որ իրենց որոշ գործընկերներ դրանում տարակարծություն են նկատել Ծառուկյանի խոսքի ու թիմի տեսակետներում, Ն. Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ տարակարծություն չկա.
«Անհասկանալի է, թե ինչու են մեր գործընկերները տարակարծություն տեսել, քանի որ բոլորը դրանում համոզվել են, որ Գ. Ծառուկյանի այո-ն այո է, ոչ-ը` ոչ: Մենք չենք ասում փաթեթը լավն է կամ վատը, մենք ասում ենք, որ այսօր, երբ նման արտագաղթ կա ու երկրում ավելի լուրջ խնդիրներ կան, առավել ևս հավատի դեֆիցտ, արդյոք թիվ մեկ խնդիրը սահմանադրության փոփոխությո՞ւն է: Խոսքն ընդամենը ճիշտ պահի ընտրության մասին է»,- նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է հնարավոր արտահերթ գործընթացներին,  Ն.Զոհրաբյանը ընդգծեց, որ կուսակցությունը ելնում է զուտ սահմանադրական ժամկետներից, սակայն իրենք պատրաստ են ցանկացած ֆորսմաժորային իրավիճակի:

Н.Зограбян: Расхождений во мнениях Царукяна и политической команды ППА нет
Нет никакой необходимости в проведении конституционных реформ для того, чтобы по Избирательному кодексу Республики Армения перейти к 100%-ной пропорциональной избирательной системе либо предоставить оппозиции рычаги контроля. Об этом заявила сегодня секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Наира Зограбян на брифинге в парламенте.
«Так что, пусть не занимаются демагогией те, кто все вопросы связывает с этими реформами. Весь вопрос состоит в том, есть ли политическая воля для устранения недостатков, тем более, что нет никаких гарантий, что ситуация не останется прежней после этих преобразований», - заявила Наира Зограбян.
Комментируя интервью лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна сайту Zham.am и того обстоятельства, что некоторые политические деятели говорят о расхождениях во мнениях Царукяна и политической команды, Наира Зограбян подчеркнула, что никаких разногласий нет.
«Непонятно, почему наши коллеги увидели расхождение во мнениях, поскольку все не раз убеждались: Гагик Царукян всегда однозначен в своих заявлениях. Мы не говорим о том, хорош или плох пакет. Мы заявляем, что сегодня, когда в стране такой уровень миграции и есть более серьезные проблемы, тем более, дефицит доверия, конституционные реформы не являются первоочередной задачей. Речь идет лишь о выборе правильного момента», - отметила она.
Что касается возможных внеочередных процессов, в частности, выборов, Н.Зограбян подчеркнула, что партия «Процветающая Армения» руководствуется исключительно конституционными сроками, однако она готова к любой форс-мажорной ситуации.