Նաիրա Զոհրաբյան. Գագիկ Ծառուկյանի այո-ն այո է, ոչ-ը` ոչ
«Սահմանադրական բարեփոխումները բացարձակապես անհրաժեշտ չեն, որպեսզի Ընտրական օրենսգրքով անցնենք 100 տոկոս համամասնական ընտրակարգի կամ ընդդիմությանը տրվեն վերահսկման լծակներ: Այնպես որ թող դեմագոգիայով չզբաղվեն նրանք, ովքեր ամեն բան կապում են այս բարեփոխումների հետ: Խնդիրը միայն այն է` կա քաղաքական կամք արատները վերացնելու, թե ոչ, առավել ևս, որ որևէ երաշխիք չկա, որ նույն վիճակը չի լինի փոփոխություններից հետո»,- այսօր ԱԺ ճեպազրույցներում հայտարարեց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ մինչ լրագրողների հետ հանդիպելը ընթերցել է ընդամենը մեկ տարի առաջվա ՀՀԿ կարակառուն դեմքերի հայտարարությունները այն մասին, որ իրենք դեմ են սահմանդրական բարեփոխումներին:
Անդրադառնալով Գ. Ծառուկյանի հարցազրույցին և այն հանգամանքին, որ իրենց որոշ գործընկերներ դրանում տարակարծություն են նկատել Ծառուկյանի խոսքի ու թիմի տեսակետներում, Ն. Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ տարակարծություն չկա.
«Անհասկանալի է, թե ինչու են մեր գործընկերները տարակարծություն տեսել, քանի որ բոլորը դրանում համոզվել են, որ Գ. Ծառուկյանի այո-ն այո է, ոչ-ը` ոչ: Մենք չենք ասում փաթեթը լավն է կամ վատը, մենք ասում ենք, որ այսօր, երբ նման արտագաղթ կա ու երկրում ավելի լուրջ խնդիրներ կան, առավել ևս հավատի դեֆիցտ, արդյոք թիվ մեկ խնդիրը սահմանադրության փոփոխությո՞ւն է: Խոսքն ընդամենը ճիշտ պահի ընտրության մասին է»,- նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է հնարավոր արտահերթ գործընթացներին,  Ն.Զոհրաբյանը ընդգծեց, որ կուսակցությունը ելնում է զուտ սահմանադրական ժամկետներից, սակայն իրենք պատրաստ են ցանկացած ֆորսմաժորային իրավիճակի:

Zohrabyan: No divergence of opinions between Tsarukyan and BHK team
It is not necessary at all to carry out constitutional reforms so as to switch to a 100% proportional electoral system under Armenia’s Electoral Code or to transfer control levers to the opposition, the secretary of Prosperous Armenia (BHK) faction Naira Zohrabyan said in a briefing in the National Assembly today.
“So those who link all the issues with those reforms should not engage in demagogy. The question is whether there is political will to eliminate the shortcomings, especially as there are no guarantees that the situation will not remain the same after those reforms,” she said.
When commenting on the interview of BHK Party leader Gagik Tsarukyan to Zham.am and the fact that some political figures speak about a divergence of opinions between Tsraukyan and his political team, Ms. Zohrabyan stressed that there is no such divergence.
“It is incomprehensible that our colleagues saw a difference of opinion. Everyone got evidence on repeated occasions that Gagik Tsarukyan is always unequivocal in his remarks. We are not speaking about whether the package is good or bad. We say that now that the country has such a high emigration rate and other, more serious problems as well as a deficit of trust, the constitutional reforms are not a priority. The matter just concerns the choice of the right moment,” she noted.
As for possible unscheduled processes, Naira Zohrabyan said that BHK Party adheres to constitutional terms, but is ready for any force majeure situations.