Ցուցարարները Կառավարության մոտ են. «Մենք գործ տվող չենք»
Այսօր վաղ առավոտից Կառավարության շենքի մոտ հավաքվել էին առևտրակններ: Այստեղ էին նաև ոստիկանները և ՄԻՊ ներկայացուցիչները:
Առևտրականները պահանջում են կառավարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպում և երեկվանից ուժի մեջ մտած «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի կասեցում:
Առևտրակններից մեկը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ իրենք մարտական են տրամադրված և որոշել են իրենց պահանջը չկատարելու դեպքում՝ գործադուլ անել:
Ցուցարարներից մի քանիսը զրուցեցին ՄԻՊ ներկայացուցիչների հետ, և խնդրեցին, որ ՄԻՊ-ը Կառավարությանն առաջարկի ընդառաջել իրենց: Ցուցարարներն առաջարկեցին ՄԻՊ ներկայացուցչին Կառավարությանը փոխանցել իրենց տեսակետը, այն է` Շրջանառության հարկը պահպանել 3.5 տոկոսը` առանց հաշիվ-ապրանքագրերի, ինչպես նախկինում էր: Նոր օրենքը` Շրջանառությունից 1 տոկոս` հաշիվ-ապրանքագրերով, առևտրականների համար ընդունելի չէ:

Small and medium-sized traders are staging yet another protest today outside the Armenian government. Law enforcers and a representative of Armenia’s Human Rights Defender are also in front of the government building.
Protesters demand a meeting with representatives of the Armenian government as well as suspension of the Law on Turnover Tax that took effect on October 1.
They told the correspondent of Aysor.am that they will go on strike if their demands are not met.
The protest participants suggested that Armenian ombudsman’s representative convey their viewpoint to the government, in particular, to keep 3.5% turnover tax in force without invoices, as previously. Under the new Law on Turnover Tax, 1% tax is imposed based on invoices, which is unacceptable to traders.
As was reported earlier, representatives of SMEs demand cancellation of the amendments to tax laws. In particular, they are boycotting the amendments to the Law on Turnover Tax that took effect on October 1. Under the new law, turnover tax for traders will be reduced from 3.5% to 1%, but a circulation of documents is made mandatory.