ՀՀԿ պատգամավոր. ԵՏՄ-ին անդամակցելով՝ լուրջ թանկացումներ չեն սպասվում
Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը մեր երկրի համար լայն դռներ է բացում տնտեսական զարգացման և անվտանգության լրացուցիչ երաշխավորումների առումով: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման համոզմունք հայտնեց ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը:
«ԵՏՄ-ին անդամակցությունը Հայաստանի համար ապրանքների, կապիտալի, աշխատուժի ազատ տեղաշարժի ներդրումների հնարավորություն կբացի»,- ասաց նա:
ՀՀԿ պատգամավորը վստահեցրեց, որ լուրջ թանկացումներ չեն սպասվում, նույնիսկ պայմանագիրը տալու է մի շարք առավելություններ, այդ թվում նաև՝ մի շարք ապրանքների մաքսատուրքերի նկատմամբ:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներին, ՀՀԿ պատգամավորն ասաց, որ դրանից տուժում են նաև պատժամիջոցներ կիրառող երկրները, սակայն դրանք, Գ. Մելիքյանի խոսքով, ժամանակավոր բնույթ են կրում:

Г.Меликян: Членство в ЕАЭС создает широкие возможности для развития страны
Членство в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) создает широкие возможности для экономического развития Армении. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Гагик Меликян.
«Армении, в первую очередь, будут предоставлены льготы по части свободного перемещения товаров, капитала, рабочей силы и инвестиций», - заявил Гагик Меликян.
Депутат РПА заверил, что серьезных подорожаний в Армении не ожидается, напротив, договор предоставляет ряд преимуществ, в том числе по таможенным пошлинам на некоторые товаров.
При этом он отметил, что многие страны ЕС, воспользовавшись предоставленными Армении преимуществами, могут осуществлять перемещение части своих товаров через территорию РА, в результате чего республика окажется в выигрышной ситуации.